Optymizm i dobra energia – zarażaj nimi innych

· Luty 12, 2017
Aby emanować optymizmem i zarażać nim innych, aby czuli się dobrze, wystarczy po prostu być nieco bardziej przyjaznym i umieć cieszyć się małymi rzeczami. Nie można również zapomnieć, że otrzymujemy to, co dajemy.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pozytywne nastawienie, optymizm oraz zarażanie innych dobrą energią może bardzo przyczynić się do polepszenia naszej komunikacji i relacji z innymi.

Jednak sam w sobie optymizm nie jest kluczem do wszystkiego. Chodzi też o to, by dostrzegać pozytywną stronę wszystkiego, co nas spotyka i być gotowym pomagać innym. Sprawi to, że będziemy nawet atrakcyjniejsi w oczach innych.

I – choć oczywiste jest, że nie zawsze będziemy w stanie utrzymać takie nastawienie – istnieją liczne ćwiczenia, które pomogą nam je zachować i dbać o nasz optymizm.

Oczywiście, nie chodzi o to, by przywdziewać sztuczną maskę wiecznego optymisty i udawać coś, czego nie czujemy, gdy wcale nie mamy na to ochoty. Chodzi raczej o to, by wzmocnić swoje pozytywne wibracje i dobre myśli, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze kontakty z innymi.

Jak już wiemy, wielu z nas bardzo trudno jest to zrobić. Dlatego też, w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą  9 sposobami, na optymizm coraz większy każdego dnia.

1. Optymizm a witanie się z innymi

Witająca się kobieta

Serdeczne powitanie to coś znacznie więcej, niż tylko objaw dobrego wychowania. Jest to pierwszy krok ku temu, by zarażać innych dobrą energią.

Zwykłe „Dzień dobry” w stronę sąsiada, przechodnia lub znajomego, poprawia nasze kontakty i daje nam poczucie spełnienia.

Pomijanie tego prostego aktu przyjaźni może nawet sprawić, że będziemy się jawić jako osoby nieprzyjemne w obyciu, a nawet wrogie.

Przeczytaj też artykuł: Przyjaciele dają nam szczęście!

2. Uśmiech

Wielu z nas nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką moc ma szczery, serdeczny uśmiech w momencie nawiązywania więzi z innymi ludźmi. Spontaniczny, pełen ciepła uśmiech to najprostszy sposób, by Twój optymizm oraz pozytywne nastawienie przeszły na otaczających Cię ludzi. 

Uśmiech jest zaraźliwy i łatwo rozprzestrzenia się wśród tych, którzy chcą polepszyć swój dzień.

3. Bycie przyjacielskim

Grupa znajomych rozmawia przy stole

Przyjazne nastawienie w stosunku do innych idzie ramię w ramię z uśmiechem i docenianiem opinii drugich. Nie wszystkim osobom dopisuje zawsze dobry humor. Dlatego, jeśli chcemy zachowywać pozytywne nastawienie, musimy się nauczyć akceptować tego typu ludzi takimi, jakimi są.

Być przyjacielskim, używać słów takich jak: „dziękuję”, „proszę”, a także dbać o sposób, w jaki to robimy, to jedne z elementów, jakie pomagają nam stworzyć przyjazną, rozluźnioną atmosferę. To z kolei pomoże nam dobrze radzić sobie nawet z osobami w złym humorze.

4. Gratulowanie drugim ich sukcesów

Dostrzeganie sukcesów drugich i gratulowanie im z ich powodu bez cienia hipokryzji to objaw bardzo zdrowy, zarówno dla gratulującego, jak i dla tych, którzy pochwały otrzymują.

Jeżeli chcesz, by Twój optymizm emanował, zależy Ci na dobrych relacjach z drugimi, chcesz stale się uczyć i rozwijać jako osoba, musisz przyznawać, że inni też odnoszą sukcesy i dokonują wielkich rzeczy.

5. Unikanie narzekania

Przygnębiona kobieta

Osoby, które stale narzekają na wszystko, co je w życiu spotyka, w kwestii nawiązywania więzi z drugimi uchodzą za toksyczne.

Nikt nie lubi przebywać przy ludziach, którzy stale widzą negatywną stronę życia. Słuchanie narzekania nie jest przyjemne, a przy tym – jak pewnie zauważyłeś – jest zaraźliwe.

Narzekanie nigdy nie jest rozwiązaniem problemów i może stać się przeszkodą w naszym rozwoju.

6. Okazywanie empatii

Empatia to umiejętność, którą posiadło niewiele osób. Okazuje się jednak, że nauczyć się stawiać w sytuacji drugiej osoby i okazywać jej współczucie służy obu stronom.

Wraz z empatią wzmacnia się zaufanie, poprawia komunikacja międzyludzka i znacznie ułatwia się rozwiązywanie problemów, które mogą wpływać na nasze więzi z innymi.

7. Wspieranie drugich w trudnych chwilach

Mężczyzna przytula kobietę

Nikogo nie omijają trudne chwile i smutki. Okazuje się jednak, że znacznie łatwiej jest przetrwać takie chwile, gdy masz przy swoim boku troskliwą, radosną osobę, którą cechuje optymizm.

Wspierać, doradzać i przemawiać z troską w momencie, gdy nasi bliscy przechodzą trudności to jeden z najlepszych sposobów na zarażanie drugich pozytywną energią.

8. Pielęgnowanie wdzięczności

Istnieją liczne sposoby okazywania wdzięczności w stosunku do innych, gdy wyrządzają nam przysługę lub coś, co poprawia jakość naszego życia.

Przyjazne słowa, krótka notatka, lub zaproszenie to proste sposoby na okazanie wdzięczności za całe dobro, które nas spotyka.

Choć wiele osób zachowuje się w sposób nacechowany brakiem wdzięczności, powinniśmy zdobywać się na gesty pokazujące innym, że cenimy to, co dla nas robią.

Odwiedź również artykuł: Zdrowe szaleństwo – odnajdź je w sobie!

9. Porzucenie swoich  lęków

Strach to jedna z największych przeszkód, które nie pozwalają Ci wyjść poza swoją strefę komfortu i rozwijać się jako osoba. Choć czasem strach pozwala nam uniknąć pewnych niebezpieczeństw, prawie zawsze zabija nasz optymizm i sprawia, że nie możemy spełnić swoich marzeń.

Porzucenie swoich lęków i wyjście naprzeciw konsekwencjom swoich czynów to doskonały sposób na pozytywne myślenie i dobrą energię.

Kobieta na plaży

Kto ma odwagę, by żyć bez zaprzeczania swoich błędów, bez lęku, kto ma odwagę ryzykować, by walczyć o swoje szczęście, potrafi zarażać drugich dobrymi cechami i optymizmem.

Czy dostrzegłaś, co możesz zrobić, by zarażać innych dobrą energią i rozsiewać dookoła optymizm? Zastosuj podane przez nas wskazówki w swoim codziennym życiu, a szybko dostrzeżesz, jak pozytywny wpływ zaczniesz wywierać na życie innych.