Opieka nad rośliną pani nocy w celu wzmocnienia jej zapachu

Odkryj, jakiej troski wymaga pani nocy i dbaj o nią, jak o siebie. Zobaczysz, jak zdrowo i pięknie rośnie. W nagrodę obdaruje cię niezwykłym aromatem.
Opieka nad rośliną pani nocy w celu wzmocnienia jej zapachu

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2023

Pani nocy jest bardzo znanym krzewem, słynącym z piękna drobnych kwiatów i słodkiego aromatu, który wydzielają, gdy zachodzi słońce. I stąd bierze się jego nazwa. Chociaż inna nazwa tej rośliny to również „jaśmin kwitnący nocą”.

Pielęgnacja jest bardzo prosta. Podstawowe zabiegi pomagają zachować krzew w dobrej formie i sprawiają, że jej aromat osładza wieczory. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.

Charakterystyka pani nocy

Naukowa nazwa pani nocy to Cestrum nocturnum. Jest to duży krzew, który może osiągnąć wysokość do 5 metrów (16,4 stopy). Jak sama nazwa wskazuje, należy do rodzaju Cestrum. Natomiast jego rodzina to Solanaceae (psiankowate), do której należą również pomidor i ziemniak. Dziwne, prawda?

Jego kwiaty są małe w porównaniu do całej rośliny. Mają biały kolor i wydzielają charakterystyczny aromat; natomiast liście są zielone i owalne.

Jest to gatunek pochodzący z tropikalnych i subtropikalnych regionów planety, który można sadzić w pomieszczeniach i na zewnątrz. Ale to nie wszystko. Według artykułów naukowych roślina posiada właściwości, które mogą być przydatne w medycynie:

Większość badań z C. nocturnum jest prowadzona na zwierzętach lub in vitro. Dlatego wyniki nie mogą być tak łatwo ekstrapolowane na ludzi.
Pani nocnej rośliny.
Pani nocy to krzew, który może osiągnąć nawet pięć metrów wysokości.

Opieka, którą należy zapewnić pani nocy

Jak wspomnieliśmy, pani nocy jest gatunkiem wieloletnim, który wymaga bardzo podstawowej opieki. Nie oznacza to jednak, że należy ją lekceważyć. Im bardziej będziesz ją rozpieszczać, tym piękniej będzie wyglądała i tym bardziej urzekający będzie jej zapach.

Zwróć uwagę na zalecenia, które Ci podamy, aby optymalnie cieszyć się zaletami tego krzewu.

1. Ostrożnie wybierz położenie rosliny

Krzew ten, jako że pochodzi ze środowiska tropikalnego, nie toleruje mrozów, a zbyt zimny klimat mu szkodzi. Pani nocy musi być chroniona przed tym zimnem, a także przed silnymi wiatrami.

Dlatego idealną rzeczą jest posadzenie jej w miejscu chronionym przez dach lub cień większych drzew, jeśli je masz. Jednak lokalizacja powinna również gwarantować wystarczającą ilość światła słonecznego, gdyż jest to niezbędne do rozwoju pani nocy. Godziny ekspozycji na słońce gwarantują, że wytworzy swój słodki aromat.

2. Dobry drenaż i umiarkowane podlewanie

Będąc gatunkiem wieloletnim, pani nocy nie jest wymagająca, jeśli chodzi o podłoże. Jednak w idealnym przypadku powinno umożliwiać odprowadzanie wody do nawadniania, aby roślina nie nasiąkała wodą, która mogłaby źle wpłynąć na korzenie.

Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być umiarkowane. Zimą należy ją podlewać dwa razy w tygodniu, latem co drugi dzień. Należy jednak upewnić się, że po podlaniu nie ma nadmiaru wody, więc rób to powoli, aż osiągniesz odpowiednią ilość.

3. Przycinanie i zwalczanie szkodników

Przycinanie pani nocy powinno odbywać się na początku lata, tuż po kwitnieniu. To najlepszy sposób na utrzymanie drzewa w ryzach, ponieważ może się rozrosnąć i utracić pożądany kształt. Ponadto przycinanie w tym czasie zapewni jednocześnie drugie kwitnienie.

Skorzystaj z okazji, aby usunąć wysuszone i zwiędłe liście i kwiaty, by nie utrudniały zdrowego wzrostu nowych pędów i nie stały się pożywką dla szkodników. Krzew ten jest bardzo podatny na mszyce, mączliki i przędziorki. Im czyściej, tym lepiej.

Jeśli zobaczysz któregokolwiek z tych szkodników, użyj domowych środków zaradczych, które nie zaszkodzą twojej roślinie ani glebie.

Pani nocy.
Przycinanie zapewnia drugi rozkwit i minimalizuje ryzyko inwazji szkodników.

4. Zadbaj o odpowiedni nawóz dla pani nocy

Pani nocy może rosnąć znacznie lepiej, jeśli od czasu do czasu nawozisz glebę. Dzięki temu będzie miała składniki odżywcze dostępne przez cały czas. Jeśli stosujesz nawozy, wybieraj płynne o wysokim stężeniu żelaza, które wspomogą kwitnienie.

5. Rozmnażanie pani nocy

Roślinę tę można rozmnażać przez nasiona lub sadzonki. Niezależnie od metody, należy to robić późną wiosną lub wczesnym latem, tuż przed rozpoczęciem kwitnienia.

Podczas uprawy z nasion lub ukorzeniania sadzonek, należy przez co najmniej 3 tygodnie trzymać doniczkę w półcieniu i temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amin Shaista y Parle Amrita. Delicate, fragrant, lady of the night- A medicinal gift. (2016). Journal of Medicinal Plants Studies; 4(6): 13-17.
  • Huang, L., Zhang, X., Xiao, H., YE, H., & Zeng, J. (2006). Analgesic effect of Cestrum nocturnum L. extract on mice. Chinese Journal of Tissue Engineering Research, 172-174.
  • Qadir, M. I., Al Murad, M. S., Ali, M., Saleem, M., & Farooqi, A. A. (2014). Hepatoprotective effect of leaves of aqueous ethanol extract of Cestrum nocturnum against paracetamol-induced hepatotoxicity. ||| Bangladesh Journal of Pharmacology|||9(2), 167-170.
  • Rashed, K. N., Ćirić, A., Glamočlija, J., Calhelha, R. C., Ferreira, I. C., & Soković, M. (2018). Identification of the bioactive constituents and the antibacterial, antifungal and cytotoxic activities of different fractions from Cestrum nocturnum L.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.