Operacja łąkotki - jak szybko odzyskać sprawność?

Proces rehabilitacji kolana po operacji łąkotki należy rozpocząć niemalże natychmiast. Nie warto odkładać ćwiczeń, ponieważ czas odzyskiwania sprawności może znacząco się wydłużyć.
Operacja łąkotki - jak szybko odzyskać sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Operacja łąkotki zawsze wiąże się z późniejszą rehabilitacją. Okres powrotu do pełnej sprawności może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz typu urazu, jakiego doznał.

Celem takiej rehabilitacji jest odzyskanie pełnej sprawności stawu kolanowego, gdyż chrząstka musi przyzwyczaić się do funkcjonowania bez łąkotki. Etap ten jest niezwykle istotny dla osób regularnie uprawiających sport. W przeciwnym razie mogą pojawić się istotne komplikacje w przyszłości.

Operacja łąkotki wiąże się również ze znacznym osłabieniem mięśni. Po zabiegu należy więc zadbać również o ich wzmocnienie, aby zapobiec powikłaniom i nowym, możliwym urazom.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy więcej na ten temat: na czym polega rehabilitacja po uszkodzeniu łąkotki, jak długo powinna trwać oraz jak należy zatroszczyć się o staw kolanowy w tym czasie.

Operacja łąkotki – dlaczego czasem jest konieczna?

Łąkotka to dwa elastyczne elementy stawu skokowego zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej, zlokalizowane pomiędzy kością udową a piszczelową. Sprawia ona, że staw kolanowy jest elastyczny i zdolny do ruchów obrotowych przy zgiętym kolanie. Co więcej, pomaga ustabilizować staw oraz ułatwia prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała.

Do uszkodzenia łąkotki dochodzi najczęściej podczas wykonywania gwałtownych skrętów lub w wyniku nieprawidłowego stąpania. Uraz może być też konsekwencją rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej, czyli pogarszania się stanu układu ruchu wraz z upływem lat.

Operacja łąkotki – na czym polega?

Zabiegi operacyjne związane z urazami łąkotki przeszły w ostatnich latach wielką ewolucję. Chociaż nadal przeprowadzane są zabiegi “otwarte”, coraz większą popularność zdobywa znacznie mniej inwazyjny zabieg o nazwie artroskopia.

Ból kolana

Metoda ta obniża ryzyko wystąpienia infekcji nawet o 50%, a także umożliwia szybszy powrót do pełnej sprawności ruchowej.

  • Zabieg artroskopii odbywa się przy znieczuleniu miejscowym.
  • Polega na wykonaniu dwóch równoległych do siebie cięć. Przez pierwszy otwór wprowadza się kamerę, a przez drugi – narzędzie chirurgiczne.
  • Za pomocą kamerki lekarz może dokładnie obejrzeć zmiany oraz określić zasięg uszkodzenia i wykonać operację.
  • W zależności od kontuzji możliwe są następujące scenariusze: częściowe usunięcie łąkotki, jej zszycie, przeszczep lub wszczepienie protezy.

Jaki jest cel rehabilitacji kolana po operacji łąkotki

Mając na względzie fakt, że kolano jest bardzo złożoną i delikatną strukturą naszego organizmu, należy poddać się odpowiedniej rehabilitacji po przejściu zabiegu.

Chociaż operacja łąkotki może odbyć się praktycznie bezinwazyjnie, nie należy bagatelizować znaczenia prawidłowego powrotu do zdrowia. Pominięcie procesu rekonwalescencji może prowadzić do wzrostu podatności stawu kolanowego na nowe urazy i kontuzje. Generalnie celem rehabilitacji stawu kolanowego jest:

  • Stymulacja przepływu krwi w obrębie kolana, która pozwala na przyspieszenie powrotu do sprawności ruchowej sprzed operacji.
  • Wyeliminowanie sztywności stawów wynikającej z czasowego unieruchomienia stawu kolanowego.
  • Zapobieganie atrofii i osłabieniu mięśni z powodu tymczasowego unieruchomienia stawu.

Kiedy należy zacząć rehabilitację kolana?

Rehabilitacja kolana po operacji łąkotki powinna rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. W rzeczywistości można ją rozpocząć niemalże tuż po zabiegu. Fundamentalną kwestią jest wdrożenie odpowiedniej rutyny ćwiczeń, które ułatwią i przyspieszą powrót do zdrowia.

Ćwiczenia należy rozpocząć po upływie 24 godzin od operacji czy zabiegu.

Operacja łąkotki – plan ćwiczeń na szybki powrót do zdrowia

Już następnego dnia po zabiegu artroskopii należy rozpocząć rehabilitację uszkodzonego kolana. Takie leczenie uzupełniające należy przeprowadzać stopniowo, zgodnie z charakterystyką i ewolucją każdego pacjenta.

To właśnie od nich będzie zależał czas niezbędny do odzyskania pełnej sprawności ruchowej. Generalnie okres rekonwalescencji trwa od 3 do 5 tygodni. Nie oznacza to jednak, że nie może być on dłuższy. U niektórych pacjentów trwa nawet i 7 tygodniu. Jest to więc kwestia indywidualna.

Opieka po operacji łąkotki

Pierwsze środki rehabilitacji stawu kolanowego są aplikowane tuż po operacji. Mowa tu o serii nawyków pielęgnacyjnych, mających na celu złagodzenie stanu zapalnego zanim przejdziemy do ćwiczeń. Obejmują one między innymi:

  • Trzymanie kolana w pozycji uniesionej.
  • Przykładanie zimnych okładów do kolana.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu złagodzenia dolegliwości.
  • Używanie kul w celu uniknięcia podtrzymywania ciężaru ciała na zoperowanej nodze.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Rehabilitacja kolana po operacji łąkotki powinna przebiegać w znacznej mierze pod okiem fizjoterapeuty. Celem ćwiczeń jest przywrócenie pełnego zakresu ruchów stawu kolanowego.

Podczas terapii należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów:

Kobieta ćwiczy z piłką
  • Program ćwiczeń powinien był uzupełniony o inne środki terapeutyczne i zapobiegawcze.
  • Ćwiczenia muszą być dobrze dobrane do rodzaju urazu i przeprowadzonego zabiegu.
  • Program treningowy powinien składać się z kilku etapów, które muszą kolejno następować po sobie – nie można żadnego pominąć ani przestawić ich kolejności.
  • Każda z tych faz musi być dostosowana do wieku pacjenta, kondycji fizycznej, a także do jego ogólnego stanu zdrowia.
  • Zanim pacjent będzie mógł wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności, będzie musiało upłynąć kilka miesięcy. Przez pierwsze 6 tygodni bez wątpienia nie będzie mógł chodzić na czworakach, siadać w kucki ani klękać.

Jak powiedziano na początku, okres rehabilitacji to sprawa indywidualna, zależna bezpośrednio od pacjenta i rodzaju urazu. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy organizm reaguje w równym stopniu na ćwiczenia i pozostałe formy leczenia.

Jedno jest jednak pewne – powrót do zdrowia jest znacznie krótszy, jeśli poddamy się artroskopii, a nie tradycyjnemu zabiegowi chirurgicznemu. Warto więc rozważyć tę możliwość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barber, F. A. (1994). Accelerated rehabilitation for meniscus repairs. Arthroscopy: The Journal of Arthroscopic & Related Surgery, 10(2), 206-210.
  • Barber, F. A., & Click, S. D. (1997). Meniscus repair rehabilitation with concurrent anterior cruciate reconstruction. Arthroscopy: The Journal of Arthroscopic & Related Surgery, 13(4), 433-437.
  • Shelbourne, K. D., Patel, D. V., Adsit, W. S., & Porter, D. A. (1996). Rehabilitation after meniscal repair. Clinics in sports medicine, 15(3), 595-612.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.