Operacja feminizacji twarzy: co to jest i jakie są zagrożenia?

Feminizacja twarzy to proces minimalizowania ostrości lub męskości niektórych rysów twarzy. Można to zrobić zarówno w przypadku kobiet transpłciowych, jak i cispłciowych.
Operacja feminizacji twarzy: co to jest i jakie są zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Operacja feminizacji twarzy to zestaw zabiegów estetycznych mających na celu zmianę pewnych cech twarzy. Oczywiście rezultat ma być jak najbardziej naturalny i harmonijny.

Najczęściej domagają się tego kobiety transpłciowe w trakcie fizycznej przemiany. Jednak jest to również częste u kobiet cispłciowych, które starają się złagodzić pewne raczej męskie cechy, takie jak kwadratowy podbródek lub zaznaczone jabłko Adama.

Istnieje kilka zabiegów chirurgicznych w ramach kategorii feminizacji twarzy. Można je wykonywać jednocześnie, łącząc kilka zabiegów, lub pracować tylko na jednym konkretnym obszarze twarzy.

Czym jest operacja feminizacji twarzy i dlaczego się ją wykonuje?

Nasza twarz to część ciała, którą najbardziej pokazujemy światu. Dlatego dla wielu osób miła lub harmonijna twarz jest sprawą najwyższej wagi.

Twarz kobiety ma zwykle drobniejsze rysy w porównaniu z twarzą mężczyzny. W szczególności widać to w szczegółach, takich jak wąskie czoło, mały i wyprofilowany nos, pełne usta, łagodny owal twarzy czy wystające kości policzkowe.

Jednak osoba może nie czuć się komfortowo lub swobodnie ze swoim wyglądem, biorąc pod uwagę, że jej cechy są „twardsze” lub „bardziej męskie”. W tym celu można wykonać feminizację twarzy.

Zasadniczo składa się z serii zabiegów chirurgicznych w celach estetycznych. O ile to możliwe, chirurdzy pracują nad tym, aby wyniki odpowiadały zarówno strukturze kości, jak i życzeniom pacjenta. Dlatego celem jest, aby cechy twarzy miały kobiecy wygląd i były harmonijne.

Proces chirurgiczny uznaje się za uzasadniony u osób, których tożsamość płciowa różni się od płci, którą mieli przy urodzeniu (dysforia płci). Konieczna jest nawet modyfikacja niektórych rysów twarzy, zwłaszcza gdy zachodzi proces fizycznego przejścia do samopotwierdzonej płci.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

Jak wygląda operacja feminizacji twarzy?

Aby osiągnąć te zmiany , należy przeprowadzić spersonalizowane i bardzo szczegółowe badanie twarzy , ponieważ kość i struktura twarzy każdej osoby są wyjątkowe.

W niektórych przypadkach wymaganych jest kilka technik, w tym prześwietlenia i tomografia komputerowa, a także zdjęcia. Ogólnie rzecz biorąc, pożądane zmiany mogą być związane z następującymi kwestiami:

  • Linia włosów i wielkość czoła
  • Łuki brwiowe
  • Powieki i oczy
  • Usta
  • Kości policzkowe
  • Szczęka i podbródek
  • Nos
Cirugía estética de feminización twarzy.
Operacja najpierw wymaga dokładnego zbadania cech, aby ustalić projekcję zmian.

Jakie operacje można wykonać?

Feminizację twarzy można wykonywać wspólnie, czyli jednocześnie, a także strefowo. Wśród różnych operacji, które można wykonać, wyróżniamy:

  • Wygładzanie zatok czołowych i łuków brwiowych.
  • Frontoplastyka: obniżenie linii włosów.
  • Modyfikacja kątów żuchwy w celu zaakcentowania lub nadania owalnego kształtu.
  • Mentoplastyka: zmiany na podbródku w celu udoskonalenia lub wyostrzenia twarzy.
  • Tyroplastyka do stylizacji jabłka Adama.
  • Blepharoplastyka: Dla tych, którym nie zaleca się feminizacji twarzy w celu wyeliminowania worków pod oczami.
  • Lifting górnej wargi w celu nadania ustom wydatności, a także wyrazistości i objętości.
  • Powiększenie kości policzkowych.
  • Korekcja nosa: Chociaż istnieją różne rodzaje nosów, kobiecy nos jest zwykle cieńszy i spiczasty. Jeśli to nie zadziała, można wykonać modelowanie nosa, co jest prostszą procedurą.
  • Bichektomia: usunięcie kieszeni tłuszczowych w policzkach.
  • Lifting zapewnia gładkość i jędrność i podkreśla wygląd zadbaną cerę.
  • Usuwanie zarostu.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

Przygotowanie do feminizacji twarzy

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, przed wykonaniem feminizacji twarzy należy wykonać szereg badań i kontrolnych, aby wykluczyć jakiekolwiek schorzenia. Obejmuje to:

  • Przegląd historii medycznej, zarówno osobistej, jak i rodzinnej
  • Pełne badanie fizykalne
  • Badania laboratoryjne: profil lipidowy, poziom glukozy we krwi, morfologia, enzymy wątrobowe itp.
  • Serologia dla VDRL, HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Pacjent powinien poinformować zespół chirurgiczny, jeśli jest w trakcie jakiegoś leczenia. Może zostać poproszony o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, takich jak leki rozrzedzające krew.

Ponadto zalecana jest ocena przez specjalistę zdrowia psychicznego. Przed podpisaniem jakiegokolwiek formularza zgody należy ustalić, czy dana osoba jest świadoma tego, co ją czeka.

Opieka pozabiegowa

Biorąc pod uwagę, że podczas feminizacji twarzy można wykonać kilka zabiegów jednocześnie, wymagany jest okres rekonwalescencji. Dlatego należy wziąć pod uwagę zalecenia, które pomogą w tym procesie.

Odpoczynek

Czas powrotu do zdrowia może się różnić w zależności od pacjenta lub rodzaju interwencji. Zaleca się jednak, aby pierwsze 24 godziny przeznaczyć na całkowity odpoczynek. Następnie należy odczekać od 1 do 2 tygodni na powrót do pracy.

Bierz przepisane leki

Można przepisać niektóre leki, takie jak antybiotyki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a nawet kortykosteroidy. Aby uniknąć komplikacji, sugerujemy dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich zespołu medycznego.

W razie potrzeby zastosuj zimno

Możesz odczuwać uczucie ucisku, ciepła lub ciągnięcia w leczonych miejscach. Oprócz leków przeciwbólowych i przeciwobrzękowych, po pierwszych 24 godzinach po zabiegu można zastosować miejscowy zimny kompres.

Unikaj dotykania jakichkolwiek ran

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, należy unikać dotykania ran, ciągnięcia szwów, czy skubania strupów blizny.

Rany powinny być czyste i suche. Zaleca się czyścić je solą fizjologiczną lub mydłem antyseptycznym. Jeśli rana trochę krwawi podczas mycia, nie musisz się martwić.

Nie opalaj się

Zaleca się nie wystawiać się na słońce przez pierwszy tydzień po zabiegu. Następnie w kolejnych miesiącach należy stosować krem z filtrem SPF 50, aby zapobiec pojawianiu się plam na skórze.

Rinoplastia para feminización twarzy.
Wszystkie te zabiegi to operacje chirurgiczne. Dlatego obowiązują te same zagrożenia i przeciwwskazania, co w podobnych procesach. 

Komu nie jest zalecana operacja feminizacji twarzy?

Operacja feminizacji twarzy powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy osoba zakończyła fizyczny wzrost, a kości twarzy i czaszki zostały w pełni ukształtowanie. Z drugiej strony nie jest to zalecane w przypadku niekontrolowanych stanów psychicznych, o których uważa się, że wpływają na możliwe reakcje na wyniki lub ograniczają zdolność podejmowania decyzji.

Inne schorzenia, które zniechęcają do wykonywania feminizacji twarzy, to zaburzenia krwawienia, historia zakrzepicy żył głębokich, choroby serca i nerek.

Feminizacja i samoakceptacja

W końcu wszyscy chcemy czuć się dobrze ze sobą. Wszyscy chcemy być akceptowani i akceptować się. Częściowo wiąże się to z tym, że czujemy się komfortowo ze swoim ciałem i twarzą, którą widzimy w lustrze.

Jednak w szczególnym przypadku feminizacji twarzy pewne kwestie wymagają wyjaśnienia. Przede wszystkim pacjenci niekoniecznie muszą przechodzić wszystkie interwencje. Podobnie nie zawsze należy je wykonywać w tym samym czasie.

Aby wyniki wyglądały naturalnie, operacje należy wykonywać stopniowo. W tym sensie specjaliści powinni obserwować ewolucję po każdej z interwencji. Ostateczne wyniki zostaną ocenione dopiero kilka miesięcy później.

Największym ryzykiem jest to, że dana osoba nie będzie usatysfakcjonowana tym, co zobaczy po procesie. Dlatego, aby uniknąć problemów i zminimalizować wpływ i znaczenie oczekiwań pacjenta, chirurg musi być również stanowczy, informując o możliwych oczekiwanych wynikach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adauy A, Sandoval J, Ríos R, Cartes A, Salinas H. Terapia hormonal en persona transgénero según World Professional Association for Transgender Health (WPATH) y Guías clínicas de la Endocrine Society. Rev. chil. obstet. ginecol.  2018;  83(4): 426-441.
  • Di Maggio M. Feminización facial completa. Remodelación ósea y de partes blandas faciales. Rev. Argent. Cir. Plást. 2009; 15(2): 90-94.
  • Escolano F, Sánchez Navas S. Anafilaxia en anestesia. Revista Española de Anestesiología y Reanimación. 2013; 60(1): 55-64.
  • Lorenci M. Repensando los orígenes de la disforia de género. Revista de Estudios de Juventud. 2013; 103: 33-50.
  • Moseson H,  Zazanis N, Goldberg E, et al. El imperativo de incluir los géneros no binario y  Transgénero. Más allá de la salud de la mujer. Obstetrics & Gynecology. 2020; 135(5): 5-14.
  • Sánchez-González J. Feminización facial en pacientes transgénero: Revisión de la literatura y propuesta de un algoritmo de manejo. Bogotá: Universidad Nacional de Colombia, 2021.
  • Smerilli A, Sacot N. Anestésicos locales: historia, acción farmacológica, mecanismo de acción, estructura química y reacciones adversas. Revista de la Facultad de Odontología UBA. 2004; 46: 19-24.
  • Toibaro J, Ebensrtejin J, Parlante A, et al. Infecciones de transmisión sexual en personas transgénero y otras identidades sexuales. Medicina Buenos Aires. 2009; 69: 327-330.
  • Weinmann E, Salzman E. Trombosis venosa profunda. Rev cubana med. 1996;  35(2): 118-135.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.