Oparzenie – jak wyleczyć je domowymi sposobami
Oparzenie to uszkodzenie tkanek skóry spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak: nadmierne ciepło towarzyszące wybuchowi niebezpiecznych środków czy reakcja na chemikalia, promieniowanie słoneczne bądź niebezpieczny kontakt z elektrycznością.
Ludzkie ciało toleruje temperatury do 40° C. Przy wyższych temperaturach oddziałujących na organizm – skóra traci naturalną zdolność do regeneracji.
Każdy z nas spotkał się z oparzeniami po rozlanym wrzątku czy tymi związanymi z gorącym tłuszczem bądź rozgrzanym żelazkiem. Kobiety znają szczególnie ból przypalenia skóry bądź ucha prostownicą albo lokówką do włosów.
Przyczyn takich urazów jest jednak znacznie więcej. Na szczęście istnieje też wiele domowych sposobów, które pozwolą załagodzić towarzyszący im dyskomfort.
Oparzenie – rodzaje i objawy
Aby wdrożyć właściwe leczenie niezbędna jest szybka ocena stopnia uszkodzenia tkanek i rozległości zmian. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje oparzeń. Niektóre z nich są nieznośnie bolesne, inne mniej. Stopień oparzenia zależy od głębokości powstałych uszkodzeń. Dzieli się je na 4 kategorie.
- Oparzenia pierwszego stopnia: obejmują tylko powierzchowną warstwę skóry, tj. naskórek; objawiają się zaczerwienieniem i znośnym bólem. Powszechnie spotykane w wakacje, kiedy to spędzimy zbyt długi czas wystawieni na działanie Słońca.
- Oparzenia drugiego stopnia: są już nieco głębsze bowiem docierają do skóry właściwej. Charakterystyczne są pojawiające się pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. To system obronny naszego organizmu, który chroni przed niebezpiecznymi infekcjami. Płyn zawarty w pęcherzach na swój sposób nawilża rany i pomaga je załagodzić. Oparzenia te są niezwykle bolesne. Oparzenie II stopnia dzieli się na dwie kategorie: IIA i IIB.
- Oparzenie trzeciego stopnia: ten stan sięga aż do tkanki podskórnej. Często można zauważyć ciemnobrunatne zabarwienie rany. Towarzyszy temu wyniszczenie zakończeń nerwowych, które odpowiedzialne są za przekazywanie bólu. Stąd mówi się, że ten rodzaj oparzeń nie jest już bolesny. W niektórych sytuacjach dochodzi do zwęglenia tkanek, oparzenia mięśni i kości.
Wszystkie rodzaje oparzeń mogą mieć długofalowe i niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wiele zależy od powierzchni zajętej problemem. Stąd oparzenie I stopnia, które zajmuje 90% powierzchni ciała jest równie lub nawet bardziej niebezpieczne od oparzenia drugiego stopnia, zajmującego tylko 20% powierzchni ciała.
Przyczyny
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować poparzenia:
- Ogień
- Gorąca ciecz lub para
- Metal, szkło i inne gorące przedmioty
- Prąd elektryczny
- Promieniowanie rentgenowskie lub radioterapia w leczeniu raka.
- Światło słoneczne lub ultrafioletowe z lampy słonecznej bądź solarium
- Substancje chemiczne, np.: mocne kwasy, wybielacze, rozcieńczalniki lub benzyna.
Zobacz też: Pozbyć się siniaków? – Natura Ci w tym pomoże
Zapobieganie
Oczywiście ostrożność należy zachować zarówno w domu jak i poza nim, szczególnie jeśli pracujesz w miejscu narażającym na kontakt z płomieniami, chemikaliami czy żrącymi substancjami.
Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko oparzeń w warunkach domowych? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
- Nigdy nie pozostawiaj gotującego się jedzenia bez nadzoru.
- Uchwyty od kuchenki powinny być skierowane do tylnej części kuchni.
- Gorące płyny, napoje muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Kubki z herbatą czy gorąca zupa nie powinny stać na stole z obrusem, który dziecko łatwo może pociągnąć.
- Urządzenia elektryczne należy trzymać z daleka od wody.
- Należy sprawdzić temperaturę posiłku dla dziecku. Nie podgrzewaj butelki dla dziecka w kuchence mikrofalowej.
- Nigdy nie gotuj w luźnej odzieży, która łatwo może wejść w kontakt z ogniem na kuchence.
- Nie pozwól dzieciom zbliżać się do obiektów, które stanowią źródło ciepła bądź ognia. Trzymaj dzieci z dala od pieca, grilla na podwórku, kominków i butli gazowych, a także grzejników.
Sprawdź także: Błędy w żywieniu dzieci – co rodzice robią źle?
Oparzenie – domowe remedia i cenne rady
1. Olejek lawendowy
Dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwbólowym jego zastosowanie zapewni natychmiastową ulgę. Pozwala też zmniejszyć ryzyko powstawania blizn.
Składniki
- 1 szklanka lawendowego oleju (250 ml)
Zastosowanie
- Zaaplikuj na obszar dotknięty oparzeniem, nie przykrywaj i pozostaw olejek na jakiś czas.
- Zaleca się powtarzanie zabiegu kilka razy w ciągu dnia.
2. Miód
To naturalny lek przeciwhistaminowy, który umożliwia szybsze gojenie się ran. Ekstrakt miodu nie tylko dezynfekuje rany i oparzenia, ale pomaga też oczyścić problematyczny obszar skóry. Nawilża i regeneruje skórę.
Składniki
- 1 szklanka miodu (250 ml)
Zastosowanie
- Wystarczy sporą ilość miodu (oczywiście tego prawdziwego) nałożyć na oparzenie. Istotne jest, aby pozostawić go do wyschnięcia i niczym nie przykrywać.
- Zaleca się powtarzanie zabiegu kilka razy w ciągu dnia. Z pewnością przyspieszy to proces gojenia.
3. Ocet
Mówi się, że ocet jest skuteczniejszy niż wszystkie antybiotyki na leczenie ran po oparzeniach. Wykazuje działania ściągające i antyseptyczne, co pomaga w leczeniu drobnych oparzeń i zapobiega powstawaniu wszelkich infekcji. Sprawdzi się przy oparzeniach I i II stopnia.
Składniki
- 1 szklanka octu (250 ml)
Zastosowanie
- Wystarczy zaaplikować na dotkniętym oparzeniem obszarze i pozostawić na jedną lub dwie godziny.
- Podobnie jak w przypadku poprzednich rozwiązań: zaleca się powtarzanie procedury kilka razy dziennie. To pozwoli szybko zregenerować tkanki skóry, osłabione w wyniku oparzeń.
Badania laboratoryjne wykazały, że mocno rozcieńczony ocet jest w stanie powstrzymać groźne patogeny, gromadzące się w postaci tzw. biofilmu. Naukowcy z Brimingham odkryli, że ocet jest w stanie ograniczyć rozwój aż 29 bakterii.
4. Oparzenie i zimna woda
Ten sposób znamy wszyscy od swoich niezastąpionych mam i babć. Zaleca się żeby od razu po drobnym oparzeniu się, włożyć dany obszar ciała pod zimną wodę. Można też stosować zimne okłady.
Zastosowanie
- Zanurz oparzoną skórę w zimnej wodzie lub zaaplikuj wodę bezpośrednio na oparzenie.
- Można też zastosować zimne okłady na dotkniętym problemem obszarze skóry.
Cenna wskazówka: Osobie poparzonej należy natychmiast zdjąć biżuterię, a jeżeli obszar ciała zdążył już spuchnąć, rozciąć pierścionki i bransoletki, aby nie doszło do martwicy tkanek.
Warto też zapoznać się z procedurą pierwszej pomocy przy oparzeniach. Najważniejsze jest aby schłodzić dany obszar. Nie stosuje się lodu ani zamrożonych przedmiotów. Okłady możesz wykonać z gazy namoczonej w zimnej wodzie.