Olejek z citronelli – niezastąpiony na komary, wszy i pchły!
Olejek z citronelli jest najskuteczniejszym naturalnym środkiem odstraszającym insekty.
Pozyskuje się go z rośliny o tej samej nazwie (Cymbopogon Nardus), która od tysięcy lat stanowi postawę naturalnej medycyny w Chinach, Indonezji i na Sri Lance, u nas znanej pod nazwą geraniol. Olejek z citronelli tradycyjnie znajduje zastosowanie w leczeniu wyprysków skórnych oraz stanów zapalnych w organizmie.
Obecnie wielu producentów wykorzystuje olejek z citronelli jako podstawowy składnik produktów mających na celu odstraszanie i zwalczanie insektów takich jak wszy, pchły czy komary. Jest on również jednym z olejków najszerzej stosowanych w aromaterapii.
Jednak nie każdy olejek z citronelli służy do tych samych celów. Jego koncentracja zależeć będzie od zastosowania, jakie chcemy dać tej aromatycznej roślinie. Jest ona szczególnie zalecana jako środek zapobiegawczy występowaniu inwazji pcheł lub kleszczy u naszych czworonogów.
Z drugiej strony, możemy przygotować specjalną mieszankę na bazie wyciągu z citronelli i innych składników, która skutecznie odstrasza komary i pchły. Poznaj dziś z nam recepturę skutecznych i jednocześnie bezpiecznych dla naszego organizmu repelentów.
Jesteśmy przekonani, że chętnie będziesz po nie sięgać zawsze, gdy zajdzie potrzeba.
Olejek z citronelli – silny naturalny repelent
Olejek z citronelli po raz pierwszy znalazł się jako podstawowy składnik komercyjnych repelentów w 1948 roku.
Amerykańskie koncerny postanowiły wykorzystać silnie aromatyczne właściwości tej rośliny w walce z małym, lecz bardzo niebezpiecznym uskrzydlonym wrogiem: Aedes aegypti. Mowa tu o jednym z gatunków komara, za którego sprawą następuje rozprzestrzenianie się śmiercionośnej gorączki denga.
Od tego momentu „Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych” przeprowadziła wiele rozmaitych badań oraz opublikowała ich wyniki, które jasno potwierdzają tezę, że olejek z citronelli działa niczym nietoksyczne pestycydy, które skutecznie odstraszają uciążliwe dla człowieka insekty.
Ta niezwykle aromatyczna roślina wykazuje bardzo silne właściwości przeciwgrzybiczne, które jednocześnie wnikają w powierzchnię naszej skóry pozostawiając na niej delikatny, odstraszający muchy, komary oraz pchły.
Podstawowe właściwości olejku z citronelli
- Należy uświadomić sobie, że proponowany przez nas repelent jest jedynie naturalnym środkiem odstraszającym insekty, a nie produktem je zwalczającym. Nie prowadzi on do śmierci owadów, lecz jedynie sprawia, że uciekają one od nas jak najdalej.
- Pamiętajmy, że jeśli nasz futrzany pupil przyniósł do domu pchły, do ich wytępienia nie wystarczy olejek z citronelli. Jak już wyżej wspomnieliśmy, repelent zapobiega pojawianiu się insektów, ale ich nie zabija. Wówczas należy sięgnąć po inne preparaty skutecznie zwalczające pchły u zwierzaków.
- Jeśli posiadasz w domu zakamarki, w których z łatwością gromadzi się kurz oraz wilgoć, olejek z citronelli skutecznie zapobiegnie pojawianiu się w tych zaułkach niemile widzialnych skrzydlatych intruzów.
Przeczytaj koniecznie: Wirus Zika – WHO ogłasza stan alarmowy
Domowej roboty repelent – poznaj recepturę
Składniki
- 5 łyżek wody (50 ml)
- 8 łyżek 70% alkoholu (80 ml)
- 5 kropli olejku z citronelli
- 5 kropli olejku migdałowego
- 1 plastikowa butelka ze sprykiwaczem
Sposób przygotowania
- Przygotowanie tego naturalnego sprayu odstraszającego komary i uciążliwe insekty jest bardzo proste – wystarczy dokładnie zmieszać ze sobą wszystkie powyższe składniki. Z pewnością znajdziesz je bez problemu w każdym sklepie zielarskim lub w większości dobrych drogerii i perfumerii.
- Sposób aplikacji repelentu jest równie prosty co jego przygotowanie. Przelej miksturę do plastikowej lub szklanej buteleczki ze spryskiwaczem i następnie nanieś na skórę. Jeśli komarów jest dużo, jedna aplikacja nie wystarczy. Aby osiągnąć wysoką skuteczność, zaleca się nakładanie kilku warstw repelentu.
Olejek z citronelli odstrasza wszy
Poniższy naturalny repelent bardzo skutecznie zapobiega pojawianiu się wszy u dzieci. Dodając kilka kropli olejku z citronelli do szamponu do włosów, otrzymamy skuteczny preparat odstraszający te małe, okropne insekty.
Kolejny raz podkreślamy, że jest to jedynie produkt zapobiegawczy a nie leczniczy. Jeśli twoja pociecha przyniosła do domu wszy a na jej skórze głowy już rozwijają się gnidy, wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pomogą skutecznie wytępić wszy i gnidy.
Jak zapobiec wszom?
Składniki
- Szampon, który stosujesz do mycia włosów swojej pociechy
- 10 kropli olejku z citronelli
- 10 kropli olejku eukaliptusowego
Sposób przygotowania
- Wystarczy dodać po 10 kropli każdego z olejków do szamponu i umyć włosy jak zwykle. Przyjemny, odświeżający aromat skutecznie odstraszy wszy i dodatkowo odżywi włosy dziecka.
Przeczytaj koniecznie: Domowej receptury szampon do włosów
Roślia geraniol lub geranium w domu jako naturalny odstraszacz komarów
Inną, również bardzo skuteczną strategią na utrzymanie domu wolnego od komarów i innych insektów jest hodowanie roślinek citronelli (geraniol) lub popularnego “cytrynowego” geranium.
Kup jeden egzemplarz a następnie spróbuj samodzielnie wyhodować nowe ze szczepki. Trzymaj rośliny w doniczkach na balkonie lub na parapecie.
Dodatkową zaletą citronelli i geranium jest to, że rośliny te są bardzo przyjemne i stanowią piękną dekorację każdego wnętrza. Czego można chcieć więcej: piękna roślina, o cudownym cytrynowym zapachu i skutecznym działaniu!
Warto jednak wiedzieć, że prawidłowo pielęgnowane i zdrowe okazy citronelli mogą sięgać nawet dwóch metrów wysokości! Jeśli masz w domu zwierzaki, postaraj się je przyzwyczaić, by nie obgryzały liści roślinki, ponieważ mogą one okazać się dla naszego pupila bardzo niebezpieczne
Jak samodzielnie wyhodować citronellę lub geranium
Czego będziemy potrzebować?
- Sadzonkę citronelli lub geranium
- Dobrą ziemię
- Żwirek do prawidłowego drenażu wody
- Jedną dużą doniczkę
- Przeczytaj koniecznie: Rośliny, które oczyszczają powietrze w twoim domu
Jak zasadzić geraniol?
- Najlepszą porą na sadzenie citronelli i geranium jest wiosna, tuż po ostatnich zimowych przymrozkach.
- W pierwszej kolejności na dnie doniczki należy położyć warstwę żwirku. Następnie przykrywamy ją grubą warstwą wzbogaconej o substancje odżywcze ziemi, dzięki czemu roślinka będzie rosła szybko i zdrowo.
- Na koniec drążymy głęboki otwór w ziemi i wkładamy do niego sadzonkę.
- Pamiętajmy, że citronella i geranium potrzebują dużo słońca! Jednocześnie należy chronić je przed zimnym wiatrem i nadmiarem wilgoci.
- Roślinkę należy podlewać dwa razy w tygodniu. Codziennie przyglądaj się, jak rośnie i zawsze eliminuj wszystkie żółte listki. W przeciwnym razie mogą one znacząco spowolnić wzrost rośliny.
Po kilku miesiącach w twojej doniczce pojawi się piękna, gęsta citronella lub geranium. Przekonaj się sama, że warto wyhodować tę roślinkę w domu. Ochroni ona twoją rodzinę przed atakami komarów i much, a przy okazji zadziała niczym najpiękniejszy odświeżacz powietrza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barreto, Mauricio, María Elena Burbano, and Pablo Barreto. “Nuevos registros de flebotominos (Diptera: Psychodidae) y triatominos (Hemiptera: Reduviidae) para Risaralda, Cauca y Valle del Cauca, Colombia.” Colombia Médica 28.3 (1997): 116-122.
- Martins, R. M. “Estudio in vitro de la acción acaricida del aceite esencial de la gramínea Citronela de Java (Cymbopogon winterianus Jowitt) en la garrapata Boophilus microplus.” Rev Bras Pl Med Botucatu 8.2 (2006): 71-78.
- Martins, R. M., and F. H. D. González. “Uso del aceite de citronela de Java (Cymbopogon winterianus Jowitt)(Panicoidideae) como acaricida frente a la garrapata Boophilus microplus Canestrini (Acari: Ixodidae).” Revista Brasileira de Plantas Medicinais 9.4 (2007): 1-8.