Olejek lawendowy - sposób na jego wykonanie i użycie
Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, olejek lawendowy jest jednym z najczęściej używanych produktów zarówno w medycynie, jak i przemyśle kosmetycznym. Jego zalety były znane już w czasach starożytnych, a najnowsze badania pomagają ujawnić jego sekrety, które do tej pory nie były nam znane.
To, co wyróżnia olejek lawendowy spośród pozostałych olejków ,to jego charakterystyczny fioletowy odcień, a także niesamowicie odprężający zapach. Dlatego też jest on szeroko stosowany w masażach relaksujących oraz w aromaterapii.
Przygotowanie olejku lawendowego
Lawenda jest rośliną o działaniu pobudzającym. Jest pomocna między innymi w łagodzeniu bólu menstruacyjnego, dolegliwości trawiennych oraz działa wspomagająco przy zaburzeniach lękowych.
Olejek lawendowy dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, jednak jego cena może przerosnąć nasze oczekiwania. Niestety jego tańsze wersje często są rozcieńczone, przez co działanie olejku jest osłabione.
Dlatego właśnie zalecamy, abyś sama przygotowała olejek lawendowy. Jest to bardzo prosta czynność, a do tego tania. Samodzielne przygotowanie olejku nie zajmuje wiele czasu, a specyfik ten może przynieść wiele korzyści dla twojego zdrowia.
Przeczytaj również: Mydło lawendowe domowej receptury
Co będzie ci potrzebne?
- Suszone kwiaty lawendy
- Oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy
- 1 mały, szklany słoik
Sposób wykonania
- Pierwszym krokiem jest zmieszanie kwiatów lawendy z oliwą lub olejem w słoiku. Następnie należy odstawić miksturę w słoneczne miejsce na trzy dni.
- Po upływie trzech dni wstrząśnij słoikiem i jego zawartością, po czym przelej ją do innego słoika, używając do tego sitka lub filtra do kawy.
- Twój olejek jest gotowy do użycia!
Pamiętaj, aby nigdy nie spożywać olejku eterycznego!
Dobrym pomysłem jest również wykonanie testu alergicznego, aby upewnić się, że olejek ci nie zaszkodzi. Wmasuj kilka kropli olejku lawendowego w przedramię i pozostaw na kilkanaście minut. Jeśli nie zauważysz reakcji alergicznej, możesz bez obaw stosować olejek na swojej skórze.
Jeśli cierpisz na bóle głowy, świetnym sposobem jest wmasowanie olejku w skronie lub wykorzystanie go do relaksującego masażu ciała.
Korzystny wpływ olejku na ciało
Pielęgnacja skóry
Olejek lawendowy zmiękcza skórę, co sprawia, że wygląda ona gładko i młodo. Właśnie dlatego bardzo często jest on stosowany przez firmy kosmetyczne, które dodają go do wielu specyfików przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Jego przyjemny zapach jest niejednokrotnie porównywany do równie przyjemnej woni dzikiej róży.
Dodatkowo olejek lawendowy zapobiega powstawania zmarszczek i pomaga w walce z oznakami starzenia, które pojawiają się na skórze. Wszystko to dzięki jego właściwościom regenerującym.
Pielęgnacja włosów
Olejek lawendowy pomaga w regeneracji skóry głowy. Co więcej, pomaga w odbudowie nawet najbardziej zniszczonych włosów i sprawia, że wyglądają zdrowo i lśniąco.
Na rynku jest dostępnych wiele szamponów i odżywek, które w swoim składzie mają olejek lawendowy. Sięgnij po przygotowany przez ciebie domowy olejek i zaaplikuj kilka jego kropli do szamponu, którego używasz na co dzień.
Olejek lawendowy i jego lecznicze właściwości
Pomaga w walce z zaburzeniami lękowymi i koi nerwy
Dzięki swoim właściwościom uspokajającym i relaksującym, olejek lawendowy jest jednym z najczęściej używanych przy zaburzeniach nerwowych i problemach związanym ze stresem.
Tradycyjnym sposobem na wykorzystanie olejku przy tego typu zaburzeniach jest jego inhalacja lub dodanie kilku kropli do kąpieli relaksacyjnej. Poza tym korzystnie wpływa on na sen i osłabia dokuczliwe objawy bezsenności.
Przeczytaj również: Lemoniada z lawendy na bóle głowy i niepokój
Ma działanie antyseptyczne
Olejek lawendowy może być stosowany w celu leczenia zakażeń skóry, ponieważ posiada właściwości pomocne przy zwalczaniu bakterii i wirusów. Ponadto doskonale sprawdza się również przy leczeniu oparzeń oraz wielu innych infekcji.
Olejek lawendowy przynosi ulgę w bólu
Olejek lawendowy zmniejsza ból i opuchliznę, mające swoje podłoże w schorzeniach dermatologicznych.
Działa przeciwzapalnie
Olejek lawendowy jest mało znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych.
Może on zmniejszyć objawy wywołane przez infekcje lub przekrwienie. Regularne masaże lecznicze skutecznie pomogą złagodzić problem.
Olejek lawendowy przynosi ulgę w chorobach układu oddechowego
Olejek lawendowy może złagodzić problemy związane z niewydolnością układu oddechowego, np. kaszel, chrypę, astmę, a także ból gardła. Uzupełniająco możesz wmasować kilka kropli olejku w klatkę piersiową.
Sposoby użycia
- Dodaj kilka kropli olejku do wody lub do żelu pod prysznic, aby się zrelaksować w czasie kąpieli lub w czasie brania prysznica.
- Możesz wmasować olejek w skórę, aby złagodzić bóle stawów i mięśni, a także problemy skórne, takie jak drobne oparzenia, trądzik czy niewielkie skaleczenia.
- Dobrym sposobem jest również inhalacja olejku. Dodaj kilka kropli do miski z gorącą wodą i lekko pochylając się nad naczyniem wdychaj nosem parę wodną.
- Użyj olejku lawendowego jako środka nawilżającego. Zalej niewielką ilość olejku ciepłą wodą i zanurz w niej dłonie i stopy. Jest to świetny sposób na pozbycie się opuchlizny, a także bólu spowodowanego obrzękiem.
- Dodatkowo możesz stosować olejek jako kompres: zmocz ręcznik w wodzie uprzednio wymieszanej z olejkiem lawendowym. Następnie przyłóż go na obolałe miejsce, np. kostkę lub inne obszary, w obrębie których doszło do urazu mięśni.
Wskazówki
- Pamiętaj, aby rozcieńczyć olejek, jeśli używasz go do aromaterapii.
- Olejek nie jest zalecany dzieciom.
- Uważaj, aby olejek nie dostał się do oczu lub błon śluzowych.
- Zanim użyjesz olejku, wykonaj test alergiczny, o którym wspomnieliśmy wyżej.
- Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny ograniczyć korzystanie z olejku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mori HM, Kawanami H, Kawahata H, Aoki M. Wound healing potential of lavender oil by acceleration of granulation and wound contraction through induction of TGF-β in a rat model. BMC Complement Altern Med. 2016;16:144. Published 2016 May 26. doi:10.1186/s12906-016-1128-7
- Hay, I. C., Jamieson, M., & Ormerod, A. D. (1998). Randomized trial of aromatherapy: Successful treatment for Alopecia areata. Archives of Dermatology, 134(11), 1349–1352.
- Malcolm BJ, Tallian K. Essential oil of lavender in anxiety disorders: Ready for prime time?. Ment Health Clin. 2018;7(4):147–155. Published 2018 Mar 26. doi:10.9740/mhc.2017.07.147
- Han, S. H., Hur, M. H., Buckle, J., Choi, J., & Lee, M. S. (2006). Effect of aromatherapy on symptoms of dysmenorrhea in college students: A randomized placebo-controlled clinical trial. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 12(6), 535–541. https://doi.org/10.1089/acm.2006.12.535
- Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1103
- Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2005). Lavender essential oil: a review. Australian Infection Control. https://doi.org/10.1071/HI05035