Olej migdałowy – zastosowania znane i nieznane

Czy wiedziałaś o tym, że olej migdałowy może przywrócić blask Twoim włosom i poprawić kondycję skóry? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co jeszcze ma do zaoferowania olej migdałowy!
Olej migdałowy – zastosowania znane i nieznane

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2019

Olej migdałowy to wyciąg z orzechów drzewa migdałowego oferujący niezliczone korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody. Olej ten powstaje z tłoczenia orzechów w temperaturze około 30 stopni Celsjusza.

Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się, jak wiele różnych zastosowań i właściwości ma ten produkt.

Olej migdałowy zawiera kwasy tłuszczowe monoenowe (jednonienasycowe), kwasy oleinowe oraz linolowe, takie jak omega-3 i omega-6. Charakteryzuje się przezroczystą barwą z odrobiną żółci i dość słodkim smakiem.

Nie zalecamy bezpośredniego spożywania olejku, chociaż niektórzy ludzie wykorzystują go jako środek na złagodzenie zaparć.

Na co stosuje się olej migdałowy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, olej migdałowy nie jest produktem jadalnym, dlatego można stosować go wyłącznie zewnętrznie, o ile na butelce nie określono inaczej. Z tego względu zawsze zwracaj uwagę na to, jaki rodzaj produktu kupujesz.

Wykorzystuje się go głównie do pielęgnacji cery i urody. Może zastępować kosmetyki używane do likwidowania problemów skórnych, takich jak egzemy lub trądzik.

Olejek migdałowy jest także jednym ze składników wykorzystywanych w produkcji balsamów i produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

olej migdałowy na skórze

Stosowanie oleju migdałowego do masażu może obniżyć stres, uspokoić nerwy i zredukować niepokój. Poza tym olej doskonale sprawdza się w przypadku drobnych problemów skórnych, takich jak suchość skóry lub opryszczki.

Olej pozwala także zmniejszyć swędzenie, chroniąc tym samym skórę i czyniąc ją bardziej gładką. Stosuje się go również w celu leczenia łuszczycy i zapalenia skóry, ponieważ łagodzi świąd oraz zmniejsza ból i obrzęk.

Jakie jeszcze korzyści daje olej migdałowy?

Działa korzystnie na włosy

Olej migdałowy to doskonały produkt dla osób zmagających się z suchymi włosami, ponieważ praktycznie od razu zapewnia włosom świeży wygląd i połysk. Ze względu na wysoką zawartość oleinowych kwasów tłuszczowych zapobiega także łysieniu.

Ponadto, z uwagi na wysoką zawartość witaminy E zauważalnie poprawia zdrowie skóry głowy, dlatego zalecamy stosować go w przypadku łupieżu lub łojotokowego zapalenia skóry.

Aby odpowiednio wykorzystać działanie oleju migdałowego, wystarczy po kąpieli nalać kilka kropel na dłoń i nanieść na włosy, zaczynając od skóry głowy, a kończąc na końcówkach włosów. Można użyć go również jak odżywkę, pozostawiając na włosach przez na kilka minut, a następnie spłukując letnią wodą.

Znakomity produkt dla skóry

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, olej migdałowy leczy różne choroby skóry, zwłaszcza egzemy i trądzik. Możliwości te zawdzięcza wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych idealnie nadających się do nawilżania skóry.

Olej migdałowy stosowany za pomocą ruchów okrężnych może także stymulować krążenie krwi w sieci naczyń podskórnych. Pozwala to utrzymać skórę w dobrej kondycji, dając jej tym samym wygląd młodej, gładkiej i promiennej.

Co więcej, olej migdałowy zawiera witaminę E będącą znakomitym przeciwutleniaczem, który ma dobroczynny wpływ na ogólny wygląd skóry.

Przepis na maseczkę zapewniającą skórze doskonałą ochronę

  • dwie łyżki oleju migdałowego,
  • dwie łyżki oleju sojowego,
  • jedna łyżka drożdży piwnych,
  • trzy łyżki płatków owsianych
  • gorąca woda

Wymieszaj razem trzy pierwsze składniki, a następnie dodaj płatki owsiane, kontynuując ucieranie aż do uzyskania jednolitej masy. Teraz dodaj gorącą wodę, nałóż maseczkę na twarz i pozostaw ją na niej przez 30 minut. Zmyj twarz ciepłą wodą.

migdały

Usuwanie rozstępów i zmarszczek

Jednym z najczęściej spotykanych problemów związanych ze skórą są rozstępy. Najczęściej pojawiają się po porodzie, podczas zrzucania zbędnych kilogramów oraz w okresie dojrzewania.

Olej migdałowy to znakomite domowe lekarstwo na rozstępy, ponieważ pomaga w procesach regeneracji tkanki skórnej, dając w efekcie gładszą i bardziej nawilżoną skórę. Działanie to wynika z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych oraz witaminy E.

Olej migdałowy zauważalnie redukuje zmarszczki na twarzy i szyi

Gdy stosuje się go regularnie, jest w stanie zwalczyć zmarszczki mimiczne.

Aby zwiększyć jego skuteczność, wymieszaj jedną łyżkę olejku z kapsułką witaminy E (dostępną na przykład w sklepach z produktami pochodzenia naturalnego) i nałóż tę mieszaninę na skórę suchą i czystą, rozprowadzając ją okrężnymi ruchami raz dziennie.

W celu redukcji zmarszczek zalecamy rozprowadzenie jednej kropli olejku migdałowego wokół oczu oraz na skórę czoła i delikatne jej wmasowanie.

migdały do oleju migdałowego

Oprócz wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, z których znany jest olej migdałowy, zawiera on także inne składniki odżywcze, które są doskonałym lekarstwem na problemy ze skórą na twarzy, ramionach, plecach i klatce piersiowej.

Wypróbuj naszej maseczki na trądzik

  • 30 ml olejku migdałowego
  • jedno żółtko
  • jabłko

Obierz jabłko, wyjmij jego środek i rozdrobnij miąższ. Dodaj do niego żółtko oraz olej migdałowy. Mieszaj, aż do uzyskania jednorodnej pasty. Nałóż maseczkę na twarz lub inne miejsca dotknięte trądzikiem i pozostaw na około 30 minut. Po upływie tego czasu zmyj skórę zimną wodą, a następnie zastosuj krem nawilżający bez dodatku olejków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.