Olbrzymi mięśniak macicy: co to takiego i jak się to leczy?

Olbrzymi mięśniak macicy powoduje szereg objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.
Olbrzymi mięśniak macicy: co to takiego i jak się to leczy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mięśniak macicy to schorzenie diagnozowane u wielu kobiet. Jest to łagodny nowotwór macicy, który zwykle nie powoduje większych problemów. Może on jednak prowadzić także do olbrzymiego mięśniaka macicy.

Olbrzymi mięśniak macicy, znany również jako gładki mięśniak macicy, to mięśniak, który rośnie do dużych rozmiarów. Chociaż rzadko zdarzają się przypadki mięśniaków o masie 11 kg, czasami może się trafić taki okaz w gabinecie ginekologicznym.

Z tego powodu chcemy przypomnieć o tym, jak ważne są regularne badania kontrolne, aby w przypadku mięśniaków lekarz mógł je obserwować i sprawdzać, czy ich rozmiar się stopniowo powiększa, czy nie.

Olbrzymi mięśniak macicy – objawy

Mięśniaki macicy powodują ucisk na brzuch, co jest główną przyczyną objawów tego schorzenia.

Olbrzymi mięśniak macicy

Teraz, gdy już wiemy, że olbrzymi mięśniak macicy to po prostu mięśniak, który staje się znacznie większy niż normalnie, ważne jest, aby poznać jego objawy.

Pamiętaj, że olbrzymi mięśniak macicy nie oznacza, że masz guza złośliwego. Z drugiej strony jednak, niektórzy pacjenci otrzymali diagnozę mięśniaka granicznego lub torbieli. Oznacza to, że mięśniak może stać się naprawdę szkodliwy dla ich zdrowia.

Zapalenie brzucha

Jednym z objawów olbrzymiego mięśniaka macicy jest obrzęk brzucha. Na początku możesz pomylić ten objaw z gazami. Jeśli jednak przebada Cię lekarz, to zauważy, że Twoja macica jest twarda, a nie miękka.

Ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty, aby mógł on wykonać USG i zobaczyć mięśniaka. To bardzo istotne, abyś mogła zatrzymać nieprzyjemne objawy, które wymienimy poniżej.

Kwasowość

Wśród wielu objawów, ból brzucha i kwasowość mogą powodować poważny dyskomfort i niepokój.

Nadkwasowość

Kwasowość, obok wspomnianego wcześniej bólu brzucha, jest jednym z najczęstszych objawów. W miarę powiększania się mięśniaka naciska on na ścianę żołądka – tak jak robi to dziecko, gdy kobieta jest w ciąży. Z tego powodu czasami możesz odczuwać nieprzyjemny poziom kwasowości w żołądku, który może powodować konieczność odpoczynku.

Ból i krwotok

Ból, który możesz odczuwać przy olbrzymim mięśniaku macicy, może być ostry lub ciągły. Może być naprawdę irytujący.

Należy również zwrócić uwagę, czy podczas miesiączki Twoje krwawienie jest bardziej obfite, dłuższe i z zakrzepami. Możesz także zauważyć krwawienia między miesiączkami.

Bezpłodność

Inne objawy olbrzymiego mięśniaka macicy obejmują podwyższone ciśnienie w tej okolicy ciała, które może zmienić funkcjonowanie jajowodów, uniemożliwiając zarodkowi zagnieżdżenie się i normalny rozwój.

Ucisk mięśniaka może również powodować inne objawy – na przykład nietrzymanie moczu lub problemy z zaparciami.

Jak leczyć olbrzymiego mięśniaka macicy?

Regularne kontrole u ginekologa wykluczą możliwość wystąpienia tego i innych podobnych schorzeń.

Kontrola u ginekologa

Jeśli ktoś z Twojej rodziny ma mięśniaki lub problem ten pojawił się u Ciebie, ważne jest, aby regularnie odwiedzać ginekologa (przynajmniej raz w roku).

Nigdy nie byłaś na tego typu kontroli? M usisz najpierw sprawdzić, czy masz wymienione wcześniej objawy. Jeśli odczuwasz dyskomfort, ból, cierpisz na nietrzymanie moczu lub zaparcia, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.

  • Leczenie hormonalne: pomaga zmniejszyć rozmiar mięśniaków przed operacją, ale nie rozwiązuje całkowicie problemu.
  • Histeroskopowa resekcja: jest to minimalnie inwazyjna operacja, która pozwala zachować funkcje rozrodcze. Jest to często stosowana opcja u młodych kobiet.
  • Chirurgia laparoskopowa: jest to operacja, podczas której usuwa się mięśniaki lub całą macicę, jeśli to konieczne.
  • Tradycyjna operacja: w tym przypadku wykonuje się nacięcie na brzuchu, podobne do cięcia cesarskiego, w celu usunięcia mięśniaka i macicy (w przypadkach, gdy jest to konieczne). Z tej opcji korzysta się tylko wtedy, gdy lekarze nie są w stanie zmniejszyć mięśniaka.

Chociaż zaleca się, aby pierwszą wizytę u ginekologa odbyć po rozpoczęciu aktywności seksualnej, wiele młodych kobiet w wieku 17 lat i młodszych może cierpieć z powodu mięśniaków.

Dlatego też ważne jest, aby zgłaszać się na wizyty kontrolne, tak jak umawia się do lekarza pierwszego kontaktu i zwracać uwagę na wymienione przez nas objawy. Pomoże to jak najszybciej otrzymać odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corrales, J., Claiden, A., Vargas, J. K. C., de Quesada Arceo, S., Guerra, J. M., Espinosa, M. A., & Leiva, R. F. (2015). Mioma uterino: Un trastorno frecuente en mujeres en edad fértil. 16 de abril54(257), 59-70.
  • Hiralda Martínez, Jorge Luís. (2013). Presentación de una paciente con mioma gigante del útero. Correo Científico Médico17(3), 392-396. Recuperado en 30 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1560-43812013000300022&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez, J. M. E., Pereira, L. T. P., Ramírez, L. C., Madrid, J. M. E., & Vallejo, J. E. S. MIOMATOSIS UTERINA GIGANTE EN MUJERES NULÍPARAS: REPORTE DE DOS CASOS.
  • Sarduy Nápoles, Miguel, Vasallo Prieto, Raúl, Collera, Simeón, Martínez Chang, Ysis M., Correa Padilla, Jorge Miguel, Rivero Ojeda, Javier, Frigola Cartaya, Joel, & Alfonso Sabatier, Carlos. (2009). Miomatosis uterina gigante. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología35(3) Recuperado en 30 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0138-600X2009000300011&lng=es&tlng=es.
  • Sosa Martín, Gimel, Gutiérrez Gaytán, Luis Raúl, & Crespo Galán, Adonis. (2011). Mioma uterino gigante. Revista Cubana de Cirugía50(4), 555-559. Recuperado en 30 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-74932011000400017&lng=es&tlng=es.
  • Jiménez Ubieto, I., Zornoza, A., & Tarrío, O.. (2009). Sangrado de origen ginecológico. Anales del Sistema Sanitario de Navarra, 32(Supl. 1), 39-48. Recuperado en 17 de junio de 2020, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272009000200005&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.