Okrężnica - 5 naparów na jej oczyszczenie
Czy kiedykolwiek słyszałeś, że okrężnica może znacznie lepiej funkcjonować dzięki naparom leczniczym?
Okrężnica to ostatni odcinek układu trawiennego. To długi, pusty przewód, w którym organizm przechowuje odpady. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak oczyszczać tę część jelita grubego w naturalny sposób.
To, jak funkcjonuje okrężnica wpływa na Twoje zdrowie w różny sposób. Odpowiada między innymi za to, jak dobrze przyswajasz wodę i sód, by utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów. Pracuje ona nieprzerwanie, by usunąć odpady z organizmu. Jednakże czasami pojawiają się problemy z powodu jej przeciążenia lub dlatego, że we flora bakteryjna zostaje zaburzona.
Z tego powodu zaleca się, aby okrężnica była czyszczona regularnie, co pomoże unikać powikłań związanych z układem trawiennym i ze zdrowiem w ogóle. Jedną prostą oraz pewną metodą, by to zrobić, jest stosowanie naparów leczniczych o właściwościach przeciwzapalnych i wspomagających trawienie.
Picie ich regularnie przez określony okres czasu pomoże odzyskać naturalne pH jelita grubego oraz usunąć odpady. Gotów, by ich spróbować?
1. Napar z nasion kopru włoskiego
Znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i wspomagających trawienie, nasiona kopru włoskiego są oczyszczającym remedium, które pomaga przeczyścić okrężnicę bez podrażniania jej.
Zwykle zalecane są na złagodzenie stanów zapalnych w rejonie podbrzusza, zmniejszając uczucie nabrzmienia oraz inne symptomy związane z zaleganiem toksyn w jelicie grubym.
Składniki
- Łyżka stołowa nasion kopru włoskiego (15 g)
- Szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka miodu (25 g)
Przygotowanie
- Wrzuć nasiona kopru włoskiego do gotującej się wody, a następnie przykryj.
- Odstaw na 10 minut, po czym dosłódź łyżką miodu organicznego.
Spożycie
- Aby uzyskać jak najlepsze efekty, pijaj ten napar na pusty żołądek przez 3 tygodnie.
Przeczytaj również: Dieta oczyszczająca okrężnicę – wskazówki
2. Napar z anyżu
Anyż posiada właściwości wiatropędne oraz odtruwające, które zarówno usuwają gazy, jak i przywracają ruchy jelit, dzięki którym odpady wydalane są z organizmu, a okrężnica jest oczyszczana.
Jego aktywne związki poprawiają procesy trawienne, a także wspomagają rozkład odpadów, które często zalegają w jelicie grubym.
Składniki
- 1 łyżka nasion anyżu (15 g)
- Szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Wrzuć nasiona anyżu do gotującej się wody oraz odstaw do zaparzenia.
- Następnie odczekaj jeszcze 5-10 minut, aż napar nieco ostygnie.
Spożycie
- Pijaj napar na pusty żołądek przez 2-3 tygodnie.
- Możesz również pijać go 3 razy w tygodniu jako środek zapobiegawczy na niestrawność.
3. Napar z szałwii
Ekstrakt z liści szałwii to naturalny środek przeciwzapalny, który pomaga przywrócić funkcje jelit związane z usuwaniem odpadów. Dzięki niemu Twoja okrężnica wiele na tym zyska.
Często zaleca się go też w przypadku zespołu jelita drażliwego, jak również podczas biegunki i wymiotów.
Składniki
- 1 łyżka szałwii (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Wrzuć liście szałwii do gotującej się wody oraz przykryj.
- Odstaw do zaparzenia na 10 minut, a następnie przecedź.
Spożycie
- Pijaj napar póki jest jeszcze ciepły, do dwóch razy na dzień.
- Powtarzaj czynność 2 razy w tygodniu.
4. Napar z mięty a okrężnica
Znany ze swoich właściwości w łagodzeniu problemów żołądkowych, napar z mięty jest remedium odtruwającym, który pomaga oczyścić jelita w przypadku zaparć czy podrażnień.
Jest delikatny dla flory bakteryjnej, a także posiada delikatne właściwości wiatropędne, które zmniejszają obecność gazów.
Składniki
- 1 łyżka liści mięty (15 g)
- 1 szklanka wody (250 g)
Przygotowanie
- Wrzuć liście mięty do gotującej się wody.
- Następnie odstaw oraz zaparzaj przez 8-10 minut.
- Kiedy napar będzie gotowy do wypicia, przecedź go.
Spożycie
- Pijaj napar z mięty rano na pusty żołądek oraz popołudniu.
- Pijaj regularnie przez przynajmniej 3 tygodnie.
Przeczytaj również: Zaparcia – środki przeczyszczające ułatwią wypróżnianie
5. Zdrowa okrężnica: napar z tymianku
Tymianek znany jest ze swoich wspaniałych właściwości wspomagających trawienie, na czym korzysta przede wszystkim okrężnica. Ponadto poprawia przyswajanie składników odżywczych oraz zapobiega gromadzeniu się odpadów w żołądku i jelitach.
Składniki
- Łyżka tymianku (15 g)
- Szklanka wody (250 ml)
- Łyżka miodu (25 g)
Przygotowanie
- Wrzuć tymianek do gotującej się wody, a następnie odstaw na kilka minut do zaparzenia.
- Kiedy nieco ostygnie, dodaj miód i zamieszaj.
Spożycie
- Pijaj ten napar po każdym posiłku przez 3 tygodnie.
Czy chcesz, aby Twoja okrężnica i reszta układu wydalniczego dobrze funkcjonowała, i żeby Twoje ciało wydawało się lżejsze? Pamiętaj, że dla najlepszych rezultatów najlepiej uzupełnić picie tych naparów zbilansowaną dietą utrzymując w ryzach ilość przyswajanych tłuszczów i kalorii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lorenzo-Zúñiga V, Moreno de Vega V, & Boix J. (2012). Preparación para colonoscopia: tipos de productos y escalas de limpieza. Rev Esp Enferm Dig (Madrid). https://doi.org/10.4321/S1130-01082012000800006
- Arbizu, R., & Nurko, S. (2015). Colon: Structure and Function. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00187-2
- Rubesin, S. E. (2012). Colon. In Practical Fluoroscopy of the GI and GU Tracts. https://doi.org/10.1017/CBO9780511736520.010