Odzyskaj związek, który się zakończył – wskazówki

Czy czujesz, że straciłaś dobrze rokujący związek z właściwą osobą? Jesteś pewna, że między Wami wciąż jest miłość, ale zerwaliście ze sobą nie zastanawiając się zbyt dużo? Przeczytaj te wskazówki, aby odzyskać związek oparty na miłości.
Odzyskaj związek, który się zakończył – wskazówki
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Jak odzyskać związek, który się zakończył, ale uczucia ciągle jeszcze żyją, choć ukryte? Nie jest to łatwe zadanie. Warto jednak podjąć wysiłek, jeśli istnieje przekonanie, że powrót jest możliwy. Najważniejszą rzeczą jest mieć pewność, że chodzi o prawdziwą miłość, a nie o kaprys.

Naprawienie zerwanej więzi jest zadaniem, które należy dobrze zaplanować, a nie tylko kierować się emocjami. Oznacza to konieczność powrotu do przeszłości, aby nauczyć się z popełnionych błędów.

Trzeba dobrze przemyśleć, jak odzyskać związek. Jeśli wyciągniemy wnioski z tego, co się wydarzyło, da nam to możliwość działania w inny sposób. Jeśli jednak tego nie zrobimy, znowu narażamy się na ryzyko rozstania.

Jak odzyskać utracony związek nie popełniając tych samych błędów?

Czasami ból rozstania powoduje, że czujemy nieuchronną potrzebę odzyskania związku w jakikolwiek sposób. I zaczynają się szalone działania, które w rzeczywistości niszczą wszelkie istniejące jeszcze więzi. Dlatego musisz przestrzegać pewnych wskazówek, aby uniknąć popadnięcia w ten najczęstszy błąd.

Kobieta sama na plaży

1. Czas we dwoje

Pozostawanie przez chwilę w separacji jest najlepszym sposobem, aby się dowiedzieć, czy rzeczywiście do siebie tęsknicie. Bez przypadkowych spotkań na ulicy, bez komunikacji telefonicznej i tym bardziej bez odwiedzania swoich profili na sieciach społecznościowych.

Jest to trudne dla osób intensywniej przeżywających swoje uczucia, ale jest to konieczne i wartościowe działanie.

Brak wiedzy na temat byłego partnera pozwala nam ocenić, czy naprawdę potrzebujemy go w swoim życiu tak bardzo, jak nam się wydawało. Dokładnie to samo dzieje się również z drugiej strony. Poza tym ta nieobecność ma większą wartość, której nie można by było zrozumieć, jeśli się jej nie przeżyje.

2. Pozytywna postawa generuje pozytywne reakcje

Wstawanie codziennie rano z większą energią i myślą, że wszystko może się poprawić, bardzo pomaga. Musisz dostrzec pozytywne aspekty każdej sytuacji, a przede wszystkim zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Z pewnością przyczyny rozstania nadal są bardzo świeże w pamięci. Jednak zamiast widzieć je, jako przeszkody, trzeba je obrócić na korzyść. To znaczy, przekształcić te bolesne przyczyny w coś przeciwnego. Spójrz na nie jak na coś dobrego, co pomoże Ci dostrzec, jak odzyskać związek i  wyciągnąć życiową lekcję.

Nadszedł czas, aby wykorzystać szansę, by zmienić w sobie to, co bolało Twojego partnera.

Szczęśliwa kobieta

Jeśli uda Wam spojrzeć na siebie pozytywnie, nie będzie kłótni przy następnym spotkaniu, a zamiast tego rozpoczniecie dialog. Bez robienia zarzutów czy przerzucania winy, chodzi o to, aby stać się osobą o nowych fundamentach i większych zasobach szczęścia.

Miłość nie została utracona, odkryto ją tylko w niekorzystnych sytuacjach, które można zmienić tylko na dwoje.

3. Poznać siebie lepiej zapewnia inną perspektywę

Jeśli się zastanawiasz, jak odzyskać związek, musisz zdawać sobie sprawę z tego, co wniosłaś w tę relację i co możesz dać. Tak więc ten czas spędzony w samotności umożliwia także analizę własnej osoby, jako potencjalnego partnera.

Odpowiedz sama przed sobą w zaciszu swoich myśli, jaką osobowość przyjęłaś w związku, że zakończył się separacją. Czy była tam zazdrość, uzależnienie emocjonalne, zbyt duża intensywność, zły humor? Czy dałaś się ponieść rutynie, nie robiąc nic, by wydostać się z tego dołu?

Zanim pomyślisz o kłótniach lub działaniach Twojego partnera, musisz zastanowić się nad swoją osobą. Dokładnie tak, jakby był to film, a Ty byłabyś tylko widzem. Dopiero to pozwoli Ci zmienić perspektywę i popatrzeć na siebie z zewnątrz.

Kobieta sama w lesie

4. Kontynuuj swoje własne życie towarzyskie

W czasie, gdy znowu jesteśmy bez partnera musimy kontynuować życie osobiste i towarzyskie. Wyjdź na imprezę, baw się z przyjaciółmi i rób te rzeczy, które sprawiają Ci najwięcej przyjemności. Ciesz się życiem. Fakt pozostawania aktywnym generuje dobry nastrój i naprawdę jest zaraźliwy.

Jeśli spotkasz swojego byłego partnera, będzie to dobry czas na powitanie i pokazanie najlepszych predyspozycji, żeby spędzić miłe chwile. Pewność siebie jest wysoko ceniona przez innych, czasem o wiele bardziej niż myślisz.

5. Rozpocznij nowy kontakt

Kiedy już poczujesz się silna, pozytywna i zupełnie pewna, że chcesz odzyskać związek, możesz rozpocząć nowy kontakt. Zacznij od rozmowy telefonicznej lub prywatnej wiadomości i poczekaj na odpowiedź. Pamiętaj, aby robić to zawsze bez nadmiernego niepokoju i napięcia.

Twój były musi znowu spotkać osobę, w której zakochał się w tamtym czasie, z którą się bawił i był szczęśliwy. Tak więc rozmowy nie powinny koncentrować się na problemie rozstania. To już należy do przeszłości i powinno to być jasne.

Teraz chodzi o rozpoczęcie od nowa, docenienie tego, co Was zjednoczyło i zaproponowanie zmian w tym, co wywołało problemy. Dobrze było zrobić to we dwoje. Wspólnie możecie wypracować nową umowę w Waszym związku, w której obydwoje będziecie się czuć komfortowo. Czy jesteś gotowa w taki sposób odzyskać związek, który się zakończył?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gaja, R., & Muñoz, M. (2011). Volver a empezar: Lograr una buena convivencia en las familias reconstituidas es posible. DEBOLS!LLO. https://books.google.es/books?id=gsfcdvu5O-AC&dq=volver+a+verse+con+tu+ex&lr=&hl=es&source=gbs_navlinks_s
  • García, F. E., & Ilabaca Martínez, D. (2013). RUPTURA DE PAREJA, AFRONTAMIENTO Y BIENESTAR PSICOLÓGICO EN ADULTOS JÓVENES. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP11(2), 42–60. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2077-21612013000200003
  • Nina-Estrella, R. (2011). ¿Que nos mantiene juntos? Explorando el compromiso y las estrategias de mantenimiento en la relación marital. Revista Intercontinental de Psicología y Educación13(2), 197–220. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=80220774010
  • Santamaría, J. J., Merino, L., Montero, E., Cano, M., Fernández, T., Cubero, P., Fernández, O. L., & Bueso, V. G. (2015). Perfil psicopatológico de pacientes con Dependencia Emocional. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatría de enlace (Internet)116, 36–46. file:///C:/Users/margm/Downloads/Dialnet-PerfilPsicopatologicoDePacientesConDependenciaEmoc-5288486.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.