Odzież - proste sztuczki, by wyglądała zawsze jak nowa

Jeżeli nie chcemy, aby nasze ubrania zbyt szybko się zniszczyły, koniecznie musimy dbać o nie w momencie, gdy je pierzemy. Dzięki temu unikniemy wszystkiego, co może uszkodzić tkaninę.
Odzież - proste sztuczki, by wyglądała zawsze jak nowa

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odzież to nieodłączny element naszego codziennego życia. Z czasem jednak niszczeje ona, rozciąga się i traci swój blask. W dolnej części koszulek pojawiają się dziurki, kolor blaknie, a tkanina staje się mniej sprężysta.

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na regularną zmianę zawartości garderoby. Zwykle lepiej jest zadbać o ubrania i postarać się, by odzież wyglądała jak nowa zamiast od razu ją wymieniać. Aby osiągnąć ten cel, zachęcamy Cię do zapoznania się z kilkoma przydatnymi trikami w tej dziedzinie.

1. Pierz tylko odzież, która jest brudna

Choć może się to wydawać całkiem oczywiste, czasami pierzemy odzież brudną z tą, którą nosiliśmy tylko przez chwilę, przez co nie jest brudna. Pamiętaj, że Twoje ubrania niszczą się w miarę prania.

Stare dźinsy

2. Ostrożnie z pierwszym praniem

Pierwsze pranie nowej odzieży jest najważniejsze. To wtedy właśnie bowiem najłatwiej jest zniszczyć kolor i strukturę ubrania. Dlatego właśnie zanim coś wypierzesz, koniecznie starannie zapoznaj się z etykietką.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Pranie – Jak suszyć je prawidłowo?

3. Oddzielaj odzież białą od kolorowej

Niezależnie od tego, jak szybkie tempo życia mamy i w jak krótkim czasie chcielibyśmy zakończyć zadanie prania odzieży, musimy przyłożyć się do tego podstawowego i fundamentalnego zadania. Czynność ta pozwoli Ci uniknąć poplamienia jaśniejszych ubrań barwnikiem z tych ciemniejszych.

Białe elementy odzieży wymagają innych metod czyszczenia i prania aby zachować swoją formę i wyglądać jak nowe. Dużo zależy też od rodzaju tkaniny. Tak samo kolorowa odzież wymaga środków chemicznych chroniących ją przed utratą koloru.

4. Nie przeładowuj pralki

Aby Twoja odzież wyglądała jak nowa, najlepiej byłoby starannie obliczać ładunek, jaki wkładamy do naszej pralki. Od niego bowiem zależy ilość użytego przez nas detergentu i wody.

Jeżeli pomijasz tę wskazówkę, proces prania nie przebiegnie prawidłowo i istnieje ryzyko, że zniszczymy tkaninę przez to, że o nią nie zadbaliśmy.

Pranie w pralce

Dlatego właśnie – niezależnie od tego, jak banalna wydaje się ta wskazówka – warto odpowiednio załadować pralkę i nauczyć się robić to we właściwy sposób. Stanie się naszym największym sprzymierzeńcem w trosce o ubrania.

5. Używaj zimnej wody

Temperatura wody odgrywa bardzo ważną rolę w trosce o odzież. Pamiętaj, że chcąc zachować dany produkt w nienaruszonym stanie, zimna woda sprawdza się znacznie lepiej niż ciepła. Odzież nie jest tu wyjątkiem: zimna woda pomaga ochronić jej wygląd i formę.

6. Sprawdzaj mankiety i kołnierzyki

Zanim włożysz brudne ubrania do pralki, koniecznie sprawdź stan kołnierzyków i mankietów. Jeżeli są mocno zabrudzone, użyj nieco octu i sody oczyszczonej. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się tłuszczu, który kumuluje w tych okolicach.

Dzięki temu odzież będzie nienagannie czysta i zawsze będzie wyglądać jak nowa.

7. Korzystaj z naturalnych produktów

Utrzymanie ubrań w możliwie jak najlepszym stanie wymaga przeprowadzenia odpowiedniego procesu czyszczenia. Wypróbuj naturalne środki zmiękczające takie jak na przykład ocet biały czy ocet jabłkowy.

Pranie ręczne odzieży

Są to alternatywy tradycyjnych środków chemicznych. Zaleca się je, ponieważ tradycyjne proszki do prania, wybielacze i detergenty mogą działać drażniąco na skórę oraz na odzież.

Jeżeli chcesz traktować swoją odzież delikatnie i starannie dbać o jej wygląd, koniecznie sięgnij po naturalne środki – korzystnie wpłynie to również na Twój domowy budżet.

8. Używaj worka ochronnego

Jeżeli chcesz, by Twoja odzież wyglądała zawsze jak nowa, koniecznie musisz zaopatrzyć się w specjalną torbę siateczkową, mającą na celu chronienie tkaniny przed zniszczeniem. Ma ona na celu zapobieganie pocieraniu odzieży o bęben pralki. Dzięki temu ubrania nie mechacą się ani nie deformują.

9. Zapnij wszystkie zamki

To bardzo ważny krok, ponieważ jeżeli pozostawimy zamki otwarte, mogą one poszarpać resztę ubrań, osłabiając tkaninę a nawet przecinając ją.

Jeżeli zatem chcemy zachować dobry stan naszych ubrań, koniecznie musimy zapinać zamki błyskawiczne przed praniem.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Pralka – Pozbądź się pleśni i grzybów

10. Przed praniem sprawdzaj kieszenie

Jeżeli pierzesz ubrania, podczas gdy w kieszeniach znajdują się pieniądze, klucze i inne przedmioty, szkodzisz w dwojaki sposób: naruszasz strukturę ubrań oraz ich kolor.

Mogą się one ocierać o bęben pralki, przez co zadrapią ubrania. Co więcej w kontakcie z wodą może dojść do spłukania farby bądź powstania plam.

Jeżeli zastosujesz podane przez nas wskazówki, Twoja odzież będzie zawsze jak nowa, niezależnie od tego, jak długo jej używasz. Co więcej, zadbasz o środowisko naturalne, ponieważ zmniejszysz zużycie detergentów, wody i prądu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cui, Z. Y., Ma, C., & Lv, N. (2015). Wpływ obróbki termicznej na właściwości mechaniczne i barierowe materiałów stosowanych w odzieży ochronnej strażaków. Fibres and Textiles in Eastern Europe.
  • Sojkin, B. (2015). Determinanty zakupów towarów konsumpcyjnych mieszkańców polskich miast. Marketing i Rynek.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.