Odruch ssania u noworodków: co musisz wiedzieć

Jeśli masz dziecko, na pewno wiesz o odruchu ssania. Wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o tym pierwotnym zmyśle, który posiadają wszyscy ludzie.
Odruch ssania u noworodków: co musisz wiedzieć

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odruch ssania u noworodków to jedna z najważniejszych umiejętności na początku życia, ponieważ umożliwia karmienie dziecka piersią lub butelką. Jest to część wrodzonych odruchów, które są fizjologicznymi reakcjami w ramach rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Do szóstego miesiąca życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mieszanką. Dzieje się tak, ponieważ niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia nie mogą trzymać głowy ani siedzieć na wysokim krzesełku. Inny sposób karmienia groziłby więc zadławieniem.

Ponadto przed szóstym miesiącem życia niemowlęta nadal mają aktywny odruch ssania, który wiąże się też z wydalaniem niepłynnego pokarmu językiem na zewnątrz.

Noworodki potrzebują tego odruchu ssania, aby zapewnić prawidłowe karmienie płynami i czerpać korzyści z mleka matki. Teraz powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym odruchu u niemowląt.

Na czym polega odruch ssania u noworodków?

Matka karmiąca piersią swoje dziecko
Odruch ssania jest instynktowny i życiodajny, pozwala dziecku na przyjmowanie pożywienia.

To instynktowny odruch, który pojawia się kilka sekund po urodzeniu, aby zapewnić przeżycie. Ssanie wymaga integracji czynności sensorycznych i motorycznych w celu zapewnienia wystarczającego spożycia pokarmu o prawidłowej asymilacji.

W rzeczywistości Inostroza zapewnia, że ten odruch zaczyna się, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki. Zaczyna się w 17 tygodniu i utrwala przez cały okres rozwoju, aż do 37 tygodnia, kiedy jest w pełni wykształcony.

Cykl ssania

Cykl ssania polega na odciąganiu mleka ustami dziecka wywiniętymi na zewnątrz. Te, wraz z policzkami, tworzą uszczelnienie, które zapobiega wyciekom.

Potem przychodzi czas na połykanie. Z każdym ssaniem następuje czynność połykania, która jest podstawowym krokiem, który musi być skoordynowany. Oddychanie przez cały ten proces jest ciągłe, chociaż jest przerywane na pół sekundy, aby pomóc w przejściu bolusa do gardła.

Rodzaje ssania u noworodków

Inostroza mówi, że istnieją trzy rodzaje ssania w zależności od stopnia dojrzałości odruchu. Niedojrzałe ssanie to od 3 do 5 pociągnięć, następnie dziecko oddycha, ponieważ nie jest w stanie jednocześnie ssać i oddychać. Nie ma jeszcze koordynacji.

Średni dojrzałe ssanie wahają się od 6 do 10 pociągnięć, po których następują bezdechy, w których nie ma pełnej koordynacji cyklu ssania. Dojrzałe ssanie obejmuje od 10 do 30 ssań z małymi przerwami na odpoczynek, ale istnieje dobra koordynacja między ssaniem, połykaniem i oddychaniem.

Jest też ssanie odżywcze i nieodżywcze. Odżywcze aktywuje się, gdy usta stykają się z piersią lub butelką i służy do karmienia. Ssanie nieodżywcze ma miejsce wtedy, gdy jest aktywowane po zetknięciu się z czymś innym.

Jak stymulować odruch ssania

Możesz stymulować odruch ssania u dziecka, umieszczając pierś w ustach dziecka, chociaż można również ćwiczyć ćwiczenia ustno-twarzowe. To ostatnie często zaleca się dla dzieci z dysfunkcjami jamy ustnej, które uniemożliwiają im wykonanie prawidłowego procesu ssania.

Ćwiczenia te polegają na masowaniu podniebienia i dziąseł dziecka nad językiem, ruchami wyprostu i cofania palca. Musi to być czysty palec i należy unikać sięgania do dna języka, aby uniknąć odruchu wymiotnego.

Co się stanie, jeśli u noworodka nie będzie odruchu ssania?

Dziecko karmiące piersią
Jeśli niemowlę nie ma odruchu ssania, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy dzieci nie mają tego odruchu, oznacza to, że mają jakąś nieprawidłowość rozwojową. Najczęściej jest to zmiana neurologiczna na poziomie rdzenia kręgowego. W takich przypadkach matka powinna szukać profesjonalnej pomocy. Jeśli dziecko nie jest karmione tak, jak powinno, mogą wystąpić zaburzenia rozwojowe.

Wcześniaki lub te z nieprawidłowościami fizycznymi często cierpią na brak tego odruchu. Jednak większość zaburzeń występuje zwykle na poziomie żuchwy i języka.

Zaburzenia, w których język jest przyczepiony do dna jamy ustnej, mogą zminimalizować ten odruch; stanem tym jest wędzidełko podjęzykowe. Ponadto inne problemy, takie jak rozszczep podniebienia, zbyt duży język, aby mógł spoczywać w jamie ustnej i cofnięta żuchwa, utrudniają ssanie.

Jak odruch ssania ma się do produkcji mleka?

Odruch ssania wysyła sygnał do mózgu matki, aby wyprodukował hormon prolaktynę, a tym samym mleko matki. Ten hormon powoduje, że organizm matki nadal produkuje mleko po pierwszym karmieniu dziecka piersią. Jednak ważne jest również, aby dziecko opróżniło pierś; ciało kobiety będzie wtedy starało się ją wypełnić i kontynuować produkcję.

Mleko jest produkowane w gruczołach sutkowych każdej piersi. Gruczoły te mają pęcherzyki, puste przestrzenie, które wypełniają się mlekiem, a ściany tych pęcherzyków zawierają laktocyty, komórki zdolne do produkcji i syntezy mleka.

W odpowiedzi na ssanie dziecka nerwy stymulują laktocyty do produkcji mleka. Ssanie ściska pęcherzyki zawierające mleko matki, które przedostaje się do kanalików i spływa do brodawki sutkowej, aby odżywić dziecko.

Dziecko będzie nie tylko ssać z głodu, ale także po to, aby czuć się chronione i uspokojone. Dlatego, kiedy płacze, a ty dajesz mu smoczek, palec lub pierś, a oni to przyjmują, przestaje płakać i uspokaja się. Możesz również zobaczyć noworodki wykonujące odruch ssania podczas snu.

Odruch ssania, naturalny i wrodzony

Ten odruch jest niezbędnym naturalnym aktem na początku życia dziecka; sprawi, że poczuje się odżywione i pełne spokoju. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności ze ssaniem, skontaktuj się ze specjalistą laktacyjnym.

Niedojrzałe ssanie nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Z czasem, dzięki wysiłkowi i profesjonalnej pomocy będziesz mogła karmić dziecko piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.