Odporne rośliny – wymagają minimalnej pielęgnacji!
Zapracowanym bądź często podróżującym aranżacja zieleni w mieszkaniu, domu czy na tarasie może wydawać się niezwykle uciążliwą, jeśli nie niemożliwą pracą. Dlatego w tym artykule podzielimy się szeregiem pomysłów na odporne rośliny, które nie wymagają szczególnej opieki.
Rośliny napełniają przestrzeń życiem i kolorem. Ponadto oferują kilka innych korzyści, takich jak oczyszczanie powietrza, redukcja stresu i wkład w dbanie o środowisko. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Odporne rośliny do wnętrz – 15 pomysłów
Większość roślin, jakie hoduje się w pomieszczeniach, pochodzi z klimatów tropikalnych i subtropikalnych. Dlatego w sezonach zimowych nie mogą stać na zewnątrz, dostosowują się też do zamkniętych środowisk.
Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z „Praktycznym podręcznikiem ogrodnictwa”, wymagają one wody w temperaturze pokojowej do nawadniania i okazjonalnego obracania doniczki, aby zrównoważyć dopływ światła do wszystkich części. Poznaj 15 odpornych roślin, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji – one umilą wnętrza Twojego domu lub upiększą ogród!
1. Kaktus
Kaktusy to ulubione rośliny tych, którzy nie mają czasu na zajmowanie się domową zielenią. Nie wymagają przycinania ani ciągłego podlewania, chociaż muszą znajdować się w jasnym miejscu.
W gorącym pomieszczeniu lub w sezonie letnim wystarczy jedno podlewanie w tygodniu. W chłodnym klimacie czy jesienno-zimowych porach roku wystarczy jedno podlewanie w miesiącu. Jednym z najpiękniejszych gatunków jest Mammillaria, która ma czerwone kwiaty.
2. Kwiat eszeweria
Echeveria elegans lub kwiat eszeweria to „soczysta” roślina – jej tkanki oszczędzają wodę, dzięki czemu są odporne na pory suche. Ponadto jest bardzo wdzięczna w dekoracji. Może tworzyć różne zestawy dekoracyjne w połączeniu z innymi odmianami sukulentów.
Roślina musi znajdować się w oświetlonym miejscu i być podlewana co 10 dni w ciepłych porach oraz raz w miesiącu w zimnych.
3. Koleus
To roślina bardzo często widywana w pomieszczeniach ze względu na niezwykłe piękno jej liści. Połączenie czerwieni, fuksji, pomarańczy, żółci i zieleni wygląda wręcz jak malowane ręcznie dzieło sztuki.
Co najlepsze, jest bardzo prosta w uprawie. Będzie się rozwijać tak długo, jak długo znajduje się w oświetlonym miejscu, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wystarczy podlewać ją kilka razy w tygodniu i upewniać się, że ziemia nie wysycha.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Letnie kwiaty – 6 propozycji dla Twojego ogrodu
4. Trójskrzyn (kroton)
Jego liście, o różnych kształtach i żywych kolorach (czerwienie, pomarańcze, żółcie), sprawiają, że roślina ta wypełnia przestrzenie radością. Stąd jej wielka popularność. To odporna roślina, bardzo łatwa w pielęgnacji, chociaż wymaga stałej wilgoci.
5. Aspidistra
Jeśli masz słabo oświetlony pokój, który chcesz ozdobić roślinami, aspidistra jest idealną opcją. Żyje przez wiele lat, najlepiej radzi sobie w suchym środowisku i może żyć bez nawozów.
6. Anturium
Anturium to jedna z najbardziej wdzięcznych roślin, jakie istnieją. Kwitnie praktycznie przez cały rok, nawet jeśli nie traktujemy jej z wielką starannością. Wystarczy utrzymywać wilgotną glebę i raz w tygodniu spryskiwać liście wodą, aby utrzymać roślinę w optymalnym stanie.
7. Kalanchoe
Kwitnie raz w roku, wiosną, wieloma małymi kwiatami w kolorze fuksji, czerwieni, pomarańczy lub żółci. Nie powinna być narażona na bezpośrednie działania słońca. Wymaga umiarkowanego podlewania, jednakże bez zwilżania liści.
8. Aloes
Aloes ma różne zastosowania kosmetyczne i zdrowotne. To również bardzo łatwa w pielęgnacji roślina. Wymaga sporo światła i niewiele wody Jednak w miarę wzrostu konieczne będzie przeszczepienie odnóg do większych doniczek, by pozwolić im prawidłowo się rozwijać.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cenne właściwości, jakimi cechuje się żel z aloesu
9. Drzewo bananowe
Jeśli chcesz nadać tropikalny akcent dużemu pomieszczeniu, bananowiec to idealna roślina. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do banana. Liczy około metra wysokości i ma dość duże liście. Aby się rozwijać, potrzebuje stałej wilgotności i oświetlenia.
10. Maranta
Kolejna propozycja to tropikalna roślina pochodząca z Brazylii. Jej liście wyróżniają się trzema kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Ponieważ pochodzi z dżungli, rozwija się dobrze w wilgotnym środowisku.
Jej wzrost jest powolny, nie wymaga szczególnej opieki. Warto wiedzieć, że czasem nazywa się ją „rośliną modlitewną”, ponieważ jej liście zamykają się w szczególny sposób.
11. Paproć bostońska
To prawdopodobnie najbardziej popularna odmiana paproci. Idealnie znajdzie się w słabo oświetlonym pomieszczeniu, ponadto potrzebuje dużo wilgoci. Dlatego wskazane jest spryskiwanie jej liści od czasu do czasu. Paprocie świetnie wyglądają w wiszących doniczkach i chociaż nie mają kwiatów, ich liście same w sobie stanowią świetną ozdobę, nadając przestrzeni artystyczny akcent.
12. Figowiec sprężysty
To roślina z pięknymi zielonymi liśćmi. Musi być umieszczona w jasnej przestrzeni, ale bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Wymaga umiarkowanego podlewania, raz w tygodniu w ciepłych dniach i co 15 dni zimą. Ponadto do wzrostu wymaga dużej doniczki.
13. Chamedora
To jedna z najbardziej odpornych palm, jaką można uprawiać w pomieszczeniach. Ma wydłużone łodygi i liście, które nadają przestrzeni elegancki wygląd. Do tego nie wymaga bezpośredniego dostępu do słońca i dobrze radzi sobie w cieniu. Rośnie powoli. Wymaga sporadycznego nawadniania, gdyż gleba raz na jakiś czas powinna móc wyschnąć.
14. Skrzydłokwiat
Bardzo dobrze znosi słabo oświetlone przestrzenie i produkuje eleganckie białe kwiaty, zwane liliami pokoju. Jednak jeśli masz koty lub psy, może okazać się dla nich toksyczna. Podlewaj ją dopiero, gdy gleba jest sucha lub liście wyglądają na obwisłe.
15. Monstera dziurawa
To roślina półpnąca o dużych liściach w szczególnym kształcie, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Ze względu na swój rozmiar wymaga dużej doniczki. Docenia obecność światła, choć bez bezpośrednich promieni słonecznych i stałej wilgotności. W takich warunkach będzie rosła szybko i nada przestrzeni charakteru vintage.
Odporne rośliny na zewnątrz – 15 propozycji
Rośliny ogrodowe charakteryzują się tym, że dobrze znoszą światło słoneczne. Zwykle pochodzą z tych samych stref klimatycznych, co miejsca, gdzie są sadzone. Poniżej podzielimy się z tobą pomysłami na 15 odpornych roślin zewnętrznych, które łatwo znoszą różne warunki.
1. Pelargonie
Pelargonia to jedna z najpopularniejszych na świecie roślin kwitnących na świeżym powietrzu. Bardzo często upiększa balkony. Jej kolorowe obfite kwiaty wypełniają przestrzenie witalnością, choć same nie potrzebują wiele opieki. Wymagają podlewania dwa razy w tygodniu w lecie lub ciepłym klimacie i jeden w chłodnym klimacie lub zimą.
2. Ketmia – róża chińska
Ketmia to szybkorosnący krzew, niewymagający częstego podlewania, o pięknych kwiatach. Najlepiej przystosowuje się do słonecznych miejsc. Jako że różna chińska rośnie szybko, niezbędne będzie jej przycinanie. W przeciwnym razie jej żywe kolory mogą opanować cały twój ogród!
3. Gerbera Jamesona
Ta odmiana stokrotki wyróżnia się tym, że bardzo dobrze rośnie w suchym środowisku. Charakterystyczne są także jej kolorowe kwiaty, które otwierają się i zamykają w rytmie dobowym. Woli słoneczne pory i może przetrwać wiele dni bez podlewania.
4. Sosna karłowata
To odmiana sosny, która może być sadzone w doniczce i w ten sposób rozwijać się w ogrodzie. Charakteryzuje się tym, że opiera się wszelkim zmianom pogody, chociaż najlepiej jej w słoneczne dni. W rzeczywistości w ciepłym klimacie czy latem wymaga wilgotnej ziemi. Poza tym razie opieka nad nią to minimum pracy.
5. Werbena
Werbena to roślina prosta w uprawie, jeśli hodowana jest w umiarkowanym i ciepłym klimacie. Nie wymaga ciągłego nawadniania, by upiększać paletą pięknych kolorów twój ogród.
6. Wrzos
To bardzo odporna roślina, zdolna do wzrostu w trudnych warunkach, która wypełni twój ogród liliowymi kolorami, rożem i fioletem. Preferuje słoneczne środowiska, choć dobrze wytrzymuje także zimniejszy klimat. Wymaga niewielkiego nawadniania. Wystarczy, że gleba nie wyschnie całkowicie.
7. Bromeliowate
Bromeliowate to rustykalne odporne rośliny, które z powodzeniem można hodować zarówno w domach, jak i na zewnątrz. Ponieważ to rodzina z klimatu tropikalnego, lubi wilgoć i słońce, ale nie bezpośrednie. Dlatego bromeliowate rosną bardzo dobrze w cieniu drzew i krzewów. To idealna opcja dla miłośników egzotyki – ich kwiaty mają bardzo szczególny wygląd.
8. Gazania
Następna propozycja, gazania, w ciepłym klimacie kwitnie przez cały rok. Rozwija się bardzo dobrze w miejscach z bezpośrednim dostępem do słońca. Jednakże może wytrzymać nawet do 5 stopni Celsjusza. Dzięki różnorodności dostępnych odmian zaskarbiła sobie serca miłośników kolorów.
9. Rumianek (rumian rzymski)
Rumianek to roślina odporna na wszelkiego rodzaju gleby, chociaż najbardziej lubi suche. Dlatego nie należy jej często podlewać. Jest odporna na słońce. Rodzi piękne małe biało-żółte kwiaty, które mają różne właściwości lecznicze i przyjemny zapach.
10. Bluszcz
Bluszcz jest idealną opcją, niezależnie od tego, czy chodzi o pokrycie ścian, czy stworzenie zielonego dywanu. Szybko rozmnaża się, dostosowuje do różnych warunków i nie wymaga ciągłego podlewania. Ponadto jest bardzo odporny w obszarach o słabym oświetleniu.
11. Lampranthus
Ze względu na odporność lampranthus stosuje się jako roślinę okrywową w ogrodach. Jeśli masz dzieci lub zwierzaki bawiące się na zewnątrz, to doskonała opcja, ponieważ jest naprawdę trwała. Ponadto jej kwiaty są bardzo efektowne i dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych.
12. Chryzantemy
Chryzantemy są idealnymi roślinami tarasowymi, które chętnie żyją w doniczkach. Potrzebują dużo światła, ale także trochę cienia. Muszą być podlewane za każdym razem, gdy gleba wysycha. Są bardzo wdzięczne. Przy minimalnej pielęgnacji zakwitną wieloma kolorami.
13. Bugenwilla, kącicierń
To jedna z najbardziej znanych roślin ze względu na piękne obfite kwiaty w kolorze fuksji i bieli. Po drugie wymaga lekkiego podlewania, a jej największą zaletą jest to, że do rozkwitu nie potrzebuje nawozu.
Ma właściwości pnące, dzięki czemu idealnie nadaje się do przykrycia ściany lub kolumny, nadając romantyczną atmosferę tarasom lub ogrodom. W Polsce kwitnie wiosną i latem, a w klimacie umiarkowanym przez cały rok.
14. Fiołek ogrodowy
W zimowych klimatach to perfekcyjny kwiat do ogrodu. Jego rośliny nie wytrzymują zbyt wysokich temperatur, ale doskonale dostosowują się do mrozów.
Kwitną w różnych odcieniach, takich jak czerwienie, żółcie, róże, błękity, fiolety, biele, a nawet ich kombinacje. To bardzo odporne rośliny. Należy jednak uważać, aby ich glebę utrzymywać wilgotną, a nie morką.
15. Lawenda
Lawenda to kolejna roślina, która jest odporna na zimny klimat, a także ma różne właściwości lecznicze oraz relaksacyjne. Jest rośliną dziką, dlatego bardzo dobrze znosi nawet niekorzystne warunki.
Musi mieć dobrą wentylację i światło, dlatego nie należy obsadzać lawendy krzewami, które zajmują miejsce lub tworzą cień. Wymaga podlewania, gdy gleba jest sucha, mniej więcej raz w tygodniu.
Wybierz odporne rośliny, które najlepiej pasują do Twojego miejsca
Według publikacji opracowanej przez University of Georgia pielęgnacja roślin ozdobnych jest bardziej skomplikowana, gdy wybiera się gatunki, które nie są dobrze uwarunkowane na danym miejscu lub słabo przystosowane. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z roślinami odpornymi dla Twojego klimatu.
Odporne rośliny nie oznaczają, że nie wymagają one pielęgnacji. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i charakteru domu czy ogrodu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ponce O, Rodriguez A, Hernández E, Leiva Á, Pérez L. Manual de técnicas de cultivo de plantas ornamentales. 2nd ed. La Havana: Jardín Botánico Nacional; 2014.
- Rubio Coll, M. and Fernández Terricabras, M., 2018. El Gran Libro De Las Plantas De Interior. Editorial De Vecchi S.A.
- Soto A. Guía básica de plantas ornamentales para el diseño de jardines de interior y exterior para clima templado [Maestría]. Universidad Rafael Landivar; 2017.
- Torrecilla, C., 1998. Manual Práctico De La Jardinería. Madrid: Ed. El País.