Odór z butów - 8 sposobów jak się go pozbyć

Te metody mogą okazać się niezwykle przydatne w walce z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z obuwia. Równie ważna jest regularna zmiana wkładek, by uniknąć nagromadzenia się bakterii.
Odór z butów - 8 sposobów jak się go pozbyć

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odór z butów to dość powszechny problem, z którym boryka się miliony ludzi. Z powodu zabieganego stylu życia, ludzie przywiązują coraz mniejszą wagę do swoich stóp. Dlatego często nie zdają sobie sprawy, iż mogą one nieprzyjemnie pachnieć, w wyniku czego szybko pojawia się odór z butów.

Problem polega na tym, że nasze stopy bardzo się pocą, co sprzyja rozwojowi przeróżnych bakterii. W konsekwencji, nieprzyjemny zapach oraz infekcje mogą wskazywać na niewystarczającą higienę tych miejsc.

Na szczęście istnieje wiele produktów antybakteryjnych, które mogą służyć jako dezodorant. Pomogą one w otrzymaniu butów w czystości, w celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu.

W tym artykule pragniemy podzielić się 8 sposobami na to, jak naturalne składniki mogą sprawić, by odór z butów stał się tylko wspomnieniem. Co więcej, dzięki nim unikniesz wydatków związanych z drogimi komercyjnymi produktami.

1. Soda oczyszczona na odór z butów

soda oczyszczona

Soda oczyszczona to świetny produkt, kiedy pragniemy pozbyć się z nieprzyjemnego zapachu z butów. Związki antyseptyczne zawarte w sodzie eliminują bakterie oraz wchłaniają wilgoć, która stanowi pożywkę dla mikroorganizmów.

Jak to stosować

  • Wsyp niewielką ilość sody oczyszczonej do wnętrza Twoich butów i pozostaw na noc.
  • Powtarzaj czynność przez trzy następne noce, aż odór z butów całkowicie zniknie.

2. Żwirek dla kota

Ten sposób na odór z butów nie jest powszechnie znany, jednak jest dość skuteczny. A to dlatego, że żwirek dla kota wchłania wilgoć z obuwia sprawiając, że będzie one pachniało jak nowe.

Jak to stosować

  • Wypełnij dwie skarpety żwirkiem dla kota i umieść w butach.
  • Pozostaw na noc oraz powtórz czynność przez kilka dni, jeśli stwierdzisz, że jest to nadal potrzebne.

3. Zasypka dla niemowląt

zasypka na dłoni

Zasypka dla niemowląt łatwo pozbywa się wilgoci oraz zmienia środowisko, w którym rozwijają się bakterie. Co więcej, jej słodkawy oraz delikatny zapach neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.

Jak to stosować

  • Nałóż dużą ilość zasypki dla niemowląt na podeszwy swoich stóp zaraz przed nałożeniem obuwia.
  • Możesz również umieścić niewielką ilość zasypki w swoich butach.

4. Skórki cytrusów

Skórki cytrusów posiadają właściwości przeciwbakteryjne oraz aromatyczne, które łatwo usuną odór z butów.

Jak to stosować

  • Pokrój skórki cytryny czy pomarańczy na małe kawałki oraz umieść je w butach na cztery godziny.
  • Po wyznaczonym czasie wyciągnij skórki oraz zobacz czy nieprzyjemny zapach zniknął.

5. Kwiaty lawendy

lawenda

Lawenda jest niezwykle popularna  właśnie ze względu na swoje właściwości odświeżające oraz relaksujące. Możesz znaleźć jej kwiaty w wielu domach, jako że stosowane są do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów.

O czym nie zdaje sobie sprawy wiele osób to fakt, że lawenda ma tak intensywny aromat, iż z powodzeniem pozbędzie się odoru z butów. 

Jak to stosować

  • Posiekaj kwiaty lawendy oraz umieść je w butach, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  • Pozostaw je na całą noc, aby lawenda mogła zadziałać. Powtarzaj czynność kilka razy w tygodniu.

6. Olejki eteryczne

Antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne właściwości olejków eterycznych pomagają w pozbyciu się odoru oraz eliminują bakterie będące przyczyną infekcji stóp.

Dodane do butów, neutralizują ich pH oraz pozostawiają przyjemny zapach.

Jak to stosować

  • Umieść kilka kropel olejku eterycznego w środku butów oraz pozwól im się wchłonąć.
  • Jeżeli zapach olejku jest zbyt silny, możesz zmieszać go z odrobiną sody oczyszczonej oraz pozostawić na noc.

Ocet z jabłek

jabłka i ocet

Kwas jabłkowy, który znajduje się w occie jabłkowym zmienia środowisko mikroorganizmów stworzone przez odór oraz pozwala w jego eliminacji.

Dzięki temu, stosowanie octu jabłkowego pozwoli opóźnić rozwój bakterii oraz zneutralizuje odór z butów.

Jak to stosować

  • Zamocz bawełniane waciki w occie jabłkowym oraz umieść je w swoim obuwiu.
  • Pozostaw je na dwie godziny oraz zobacz czy nieprzyjemny zapach zniknął.

8. Zmiana wkładek do butów

Jedną z przyczyn dlaczego odór z butów nie ustępuje mogą być wkładki w obuwiu. Jeśli nie były już zmieniane od dłuższego czasu, zapewne dały początek kulturze bakterii, która jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach. 

Nadmierne pocenie się, kurz oraz inny rodzaj brudu, gromadzi się i jest przyczyną denerwującego zapachu.

Co powinieneś zrobić

  • Regularnie czyść wkładki do butów oraz zmieniaj za każdym razem, kiedy widzisz, że już się wytarły.

Podsumowując, powinieneś wybrać któryś z powyższych sposobów, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom oraz spróbować zlikwidować odór z butów raz na zawsze. Staraj się unikać łączenia produktów, jako że może to spowodować niepożądane reakcje chemiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco1(4), 118.
  • Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy Research.
  • Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Bell, H. C., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. (2000). The mode of antimicrobial action of the essential oil of Melaleuca alternifolia (Tea tree oil). Journal of Applied Microbiology88(1), 170–175.
  • Dhanavade, M. J., Jalkute, C. B., Ghosh, J. S., & Sonawane, K. D. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology2(3), 119–122.
  • Schelz, Z., Molnar, J., & Hohmann, J. (2006). Antimicrobial and antiplasmid activities of essential oils. Fitoterapia77(4), 279–285.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.