Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to choroba polegająca na zakażeniu górnych dróg moczowych. Zakłóca pracę nerek i powoduje różne dolegliwości u pacjenta.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy i leczenie
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Z reguły terminu odmiedniczkowe zapalenie nerek używa się w odniesieniu do schorzenia górnych dróg moczowych. W określonych sytuacjach dochodzi do infekcji w tej okolicy, która na ogół obejmuje miednicę i miąższ nerek.

Ponadto choroba ta często zaczyna się również rozwijać w cewce moczowej lub pęcherzu, a później rozprzestrzenia się na nerki. Należy zauważyć jednak, że infekcje dolnych dróg moczowych zdarzają się częściej niż schorzenia tej klasy.

W wielu problemach zdrowotnych można zastosować kryterium klasyfikacyjne na podstawie czasu ich trwania. Odmiedniczkowe zapalenie nerek może rozwinąć się nagle i w krótkim czasie. Jednak infekcja może też utrzymywać się w dłuższym czasie, utrudniając jej leczenie i pogarszając jakość życia pacjenta.

W każdym razie to lekarz musi zidentyfikować najbardziej charakterystyczne objawy tego problemu. W ten sposób, biorąc pod uwagę sytuację pacjenta i samą chorobę, w każdym przypadku można wybrać najbardziej odpowiednie leczenie.

Co powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Ponieważ jest to infekcja, ma swój początek w namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym przypadku większość przypadków klinicznych wiąże się z infekcją pochodzenia bakteryjnego.

Z drugiej strony może je również wywoływać obecność drobnoustrojów opornych na niektóre rodzaje leków lub, rzadziej, zainfekowanie przez jeszcze inne gatunki.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Jakie są najczęstsze objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Ból pleców

Zwykle, gdy u pacjenta pojawia się jakiś rodzaj zmiany lub problem medyczny, występują u niego określone objawy. Analiza tych sygnałów pomoże zespołowi ekspertów w prawidłowej identyfikacji przyczyny zaburzenia. W każdym razie wśród najczęstszych objawów odmiedniczkowego zapalenia nerek znajdziemy:

 • Gorączka o różnym nasileniu.
 • Dreszcze lub drżenie w różnych obszarach ciała.
 • Nudności i wymioty.
 • Brak apetytu. Odnosi się do spadku apetytu, który może spowodować zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie (niezamierzone).
 • Ból głowy lub silny ból głowy.
 • Silny dyskomfort w dolnej części pleców, który może rozprzestrzeniać się na inne obszary, takie jak brzuch, a nawet pachwina.
 • Pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu. Ponadto pacjent wydala mniejszą ilość moczu niż w normalnych warunkach. Chory może również czuć, że nie oddał moczu lub pilnie potrzebuje udać się ponownie do toalety.
 • Zmiany w charakterystyce moczu. Na przykład zawiera pewną ilość krwi, ropy, ma inny odcień i zapach itp.

Odkryj również te ciekawe informacje: Nerki – 6 sposobów na ochronę ich stanu zdrowia

Jakie jest właściwe leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Ból brzucha

Aktualnie specjaliści zwykle przeprowadzają szereg badań medycznych w celu zidentyfikowania wyzwalacza infekcji. W ramach badań, lekarz specjalista przeanalizuje również objawy, które rozwinęły się u pacjenta.

W każdym razie najbardziej odpowiednie opcje leczenia planuje się indywidualnie dla każdego pacjenta i przypadku klinicznego. Dlatego wśród wskazówek lub zaleceń dotyczących leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek można wyszczególnić różne metody i leki:

 • Antybiotyki. Ich działanie atakuje bakterie, które powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. W bardziej skomplikowanych przypadkach pacjent może być hospitalizowany w celu zagwarantowania wyzdrowienia. Jest to konieczne, gdy pojawia się zaostrzenie choroby, jeśli nie można zastosować drogi doustnej…
 • Odpoczynek lub tymczasowe ograniczenie energicznej aktywności fizycznej.
 • Stosowanie innych rodzajów leków w celu rozwiązania powiązanych objawów. Tak jest w przypadku silnej gorączki i częstych nudności.
 • Wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety zawierającej odpowiednią ilość płynów.

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, ważne jest przestrzeganie zalecanych wskazówek i metod leczenia. W ten sposób dodatkowo unika się możliwych powikłań pochodnych, chociaż nie we wszystkich przypadkach klinicznych można to osiągnąć.

W każdym razie mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy niektóre wątpliwości w tej sprawie. Jednak w przypadku jakichkolwiek objawów lub podejrzeń o odmiedniczkowe zapalenie nerek, zarówno ostre, jak i przewlekłe, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza na badanie.

To może Cię zainteresować ...
Jak działają nerki?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak działają nerki?

Praca nerek ma, między innymi, związek z ciśnieniem tętniczym i obecnością witaminy D w organizmie. Dowiedz się, jak działają nerki.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.