Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy i leczenie
Z reguły terminu odmiedniczkowe zapalenie nerek używa się w odniesieniu do schorzenia górnych dróg moczowych. W określonych sytuacjach dochodzi do infekcji w tej okolicy, która na ogół obejmuje miednicę i miąższ nerek.
Ponadto choroba ta często zaczyna się również rozwijać w cewce moczowej lub pęcherzu, a później rozprzestrzenia się na nerki. Należy zauważyć jednak, że infekcje dolnych dróg moczowych zdarzają się częściej niż schorzenia tej klasy.
W wielu problemach zdrowotnych można zastosować kryterium klasyfikacyjne na podstawie czasu ich trwania. Odmiedniczkowe zapalenie nerek może rozwinąć się nagle i w krótkim czasie. Jednak infekcja może też utrzymywać się w dłuższym czasie, utrudniając jej leczenie i pogarszając jakość życia pacjenta.
W każdym razie to lekarz musi zidentyfikować najbardziej charakterystyczne objawy tego problemu. W ten sposób, biorąc pod uwagę sytuację pacjenta i samą chorobę, w każdym przypadku można wybrać najbardziej odpowiednie leczenie.
Co powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek?
Ponieważ jest to infekcja, ma swój początek w namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym przypadku większość przypadków klinicznych wiąże się z infekcją pochodzenia bakteryjnego.
Z drugiej strony może je również wywoływać obecność drobnoustrojów opornych na niektóre rodzaje leków lub, rzadziej, zainfekowanie przez jeszcze inne gatunki.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia
Jakie są najczęstsze objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek?
Zwykle, gdy u pacjenta pojawia się jakiś rodzaj zmiany lub problem medyczny, występują u niego określone objawy. Analiza tych sygnałów pomoże zespołowi ekspertów w prawidłowej identyfikacji przyczyny zaburzenia. W każdym razie wśród najczęstszych objawów odmiedniczkowego zapalenia nerek znajdziemy:
- Gorączka o różnym nasileniu.
- Dreszcze lub drżenie w różnych obszarach ciała.
- Nudności i wymioty.
- Brak apetytu. Odnosi się do spadku apetytu, który może spowodować zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie (niezamierzone).
- Ból głowy lub silny ból głowy.
- Silny dyskomfort w dolnej części pleców, który może rozprzestrzeniać się na inne obszary, takie jak brzuch, a nawet pachwina.
- Pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu. Ponadto pacjent wydala mniejszą ilość moczu niż w normalnych warunkach. Chory może również czuć, że nie oddał moczu lub pilnie potrzebuje udać się ponownie do toalety.
- Zmiany w charakterystyce moczu. Na przykład zawiera pewną ilość krwi, ropy, ma inny odcień i zapach itp.
Odkryj również te ciekawe informacje: Nerki – 6 sposobów na ochronę ich stanu zdrowia
Jakie jest właściwe leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek?
Aktualnie specjaliści zwykle przeprowadzają szereg badań medycznych w celu zidentyfikowania wyzwalacza infekcji. W ramach badań, lekarz specjalista przeanalizuje również objawy, które rozwinęły się u pacjenta.
W każdym razie najbardziej odpowiednie opcje leczenia planuje się indywidualnie dla każdego pacjenta i przypadku klinicznego. Dlatego wśród wskazówek lub zaleceń dotyczących leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek można wyszczególnić różne metody i leki:
- Antybiotyki. Ich działanie atakuje bakterie, które powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. W bardziej skomplikowanych przypadkach pacjent może być hospitalizowany w celu zagwarantowania wyzdrowienia. Jest to konieczne, gdy pojawia się zaostrzenie choroby, jeśli nie można zastosować drogi doustnej…
- Odpoczynek lub tymczasowe ograniczenie energicznej aktywności fizycznej.
- Stosowanie innych rodzajów leków w celu rozwiązania powiązanych objawów. Tak jest w przypadku silnej gorączki i częstych nudności.
- Wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety zawierającej odpowiednią ilość płynów.
Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, ważne jest przestrzeganie zalecanych wskazówek i metod leczenia. W ten sposób dodatkowo unika się możliwych powikłań pochodnych, chociaż nie we wszystkich przypadkach klinicznych można to osiągnąć.
W każdym razie mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy niektóre wątpliwości w tej sprawie. Jednak w przypadku jakichkolwiek objawów lub podejrzeń o odmiedniczkowe zapalenie nerek, zarówno ostre, jak i przewlekłe, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza na badanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Horcajada, J. P., & Smithson, A. (2003). Acute pyelonephritis in adults: An update. Reviews in Medical Microbiology. https://doi.org/10.1097/00013542-200310000-00003
- Ramakrishnan, K., & Scheid, D. C. (2005). Diagnosis and management of acute pyelonephritis in adults. American Family Physician. https://doi.org/10.1097/01.nrl.0000149975.39201.0b
- Cavorsi, K., Prabhakar, P., & Kirby, C. (2010). Acute pyelonephritis. Ultrasound Quarterly. https://doi.org/10.1097/RUQ.0b013e3181dc7d0b
- Craig, W. D., Wagner, B. J., & Travis, M. D. (2008). Pyelonephritis: Radiologic-Pathologic Review. RadioGraphics. https://doi.org/10.1148/rg.281075171
- Froehner, M. (2014). Pyelonephritis. In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_43