Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to choroba polegająca na zakażeniu górnych dróg moczowych. Zakłóca pracę nerek i powoduje różne dolegliwości u pacjenta.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek: objawy i leczenie
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Z reguły terminu odmiedniczkowe zapalenie nerek używa się w odniesieniu do schorzenia górnych dróg moczowych. W określonych sytuacjach dochodzi do infekcji w tej okolicy, która na ogół obejmuje miednicę i miąższ nerek.

Ponadto choroba ta często zaczyna się również rozwijać w cewce moczowej lub pęcherzu, a później rozprzestrzenia się na nerki. Należy zauważyć jednak, że infekcje dolnych dróg moczowych zdarzają się częściej niż schorzenia tej klasy.

W wielu problemach zdrowotnych można zastosować kryterium klasyfikacyjne na podstawie czasu ich trwania. Odmiedniczkowe zapalenie nerek może rozwinąć się nagle i w krótkim czasie. Jednak infekcja może też utrzymywać się w dłuższym czasie, utrudniając jej leczenie i pogarszając jakość życia pacjenta.

W każdym razie to lekarz musi zidentyfikować najbardziej charakterystyczne objawy tego problemu. W ten sposób, biorąc pod uwagę sytuację pacjenta i samą chorobę, w każdym przypadku można wybrać najbardziej odpowiednie leczenie.

Co powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Ponieważ jest to infekcja, ma swój początek w namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym przypadku większość przypadków klinicznych wiąże się z infekcją pochodzenia bakteryjnego.

Z drugiej strony może je również wywoływać obecność drobnoustrojów opornych na niektóre rodzaje leków lub, rzadziej, zainfekowanie przez jeszcze inne gatunki.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Jakie są najczęstsze objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Ból pleców

Zwykle, gdy u pacjenta pojawia się jakiś rodzaj zmiany lub problem medyczny, występują u niego określone objawy. Analiza tych sygnałów pomoże zespołowi ekspertów w prawidłowej identyfikacji przyczyny zaburzenia. W każdym razie wśród najczęstszych objawów odmiedniczkowego zapalenia nerek znajdziemy:

 • Gorączka o różnym nasileniu.
 • Dreszcze lub drżenie w różnych obszarach ciała.
 • Nudności i wymioty.
 • Brak apetytu. Odnosi się do spadku apetytu, który może spowodować zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie (niezamierzone).
 • Ból głowy lub silny ból głowy.
 • Silny dyskomfort w dolnej części pleców, który może rozprzestrzeniać się na inne obszary, takie jak brzuch, a nawet pachwina.
 • Pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu. Ponadto pacjent wydala mniejszą ilość moczu niż w normalnych warunkach. Chory może również czuć, że nie oddał moczu lub pilnie potrzebuje udać się ponownie do toalety.
 • Zmiany w charakterystyce moczu. Na przykład zawiera pewną ilość krwi, ropy, ma inny odcień i zapach itp.

Odkryj również te ciekawe informacje: Nerki – 6 sposobów na ochronę ich stanu zdrowia

Jakie jest właściwe leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Ból brzucha

Aktualnie specjaliści zwykle przeprowadzają szereg badań medycznych w celu zidentyfikowania wyzwalacza infekcji. W ramach badań, lekarz specjalista przeanalizuje również objawy, które rozwinęły się u pacjenta.

W każdym razie najbardziej odpowiednie opcje leczenia planuje się indywidualnie dla każdego pacjenta i przypadku klinicznego. Dlatego wśród wskazówek lub zaleceń dotyczących leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek można wyszczególnić różne metody i leki:

 • Antybiotyki. Ich działanie atakuje bakterie, które powodują odmiedniczkowe zapalenie nerek. W bardziej skomplikowanych przypadkach pacjent może być hospitalizowany w celu zagwarantowania wyzdrowienia. Jest to konieczne, gdy pojawia się zaostrzenie choroby, jeśli nie można zastosować drogi doustnej…
 • Odpoczynek lub tymczasowe ograniczenie energicznej aktywności fizycznej.
 • Stosowanie innych rodzajów leków w celu rozwiązania powiązanych objawów. Tak jest w przypadku silnej gorączki i częstych nudności.
 • Wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety zawierającej odpowiednią ilość płynów.

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, ważne jest przestrzeganie zalecanych wskazówek i metod leczenia. W ten sposób dodatkowo unika się możliwych powikłań pochodnych, chociaż nie we wszystkich przypadkach klinicznych można to osiągnąć.

W każdym razie mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy niektóre wątpliwości w tej sprawie. Jednak w przypadku jakichkolwiek objawów lub podejrzeń o odmiedniczkowe zapalenie nerek, zarówno ostre, jak i przewlekłe, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza na badanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.