Odkryj niesamowite korzyści dla skóry ze stosowania marchwi

Korzyści z marchwi można wyciągnąć, spożywając ją lub stosując jako maskę. Czy znasz wszystkie jej zalety zdrowotne?
Odkryj niesamowite korzyści dla skóry ze stosowania marchwi

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Marchew to warzywo o sporej zawartości składników odżywczych a jednocześnie niskiej kaloryczności. Uważa się ją za jeden z najbardziej użytecznych produktów spożywczych w dziedzinie estetyki. I rzeczywiście, wiele jej właściwości może doskonale wpłynąć na stan naszej skóry. Chcesz poznać wszystkie korzyści ze stosowania marchwi dla Twojej urody?

Marchew ma wysokie stężenie beta-karotenu, witamin B i C, potasu i błonnika. Ponadto zawiera duże dawki minerałów: wapnia, fosforu, potasu, magnezu, sodu, cynku, żelaza, miedzi, fluoru i manganu. To wszystko sprawia, że marchew jest jednym z najbardziej odżywczych warzyw, jakie istnieją.

Każdy z tych składników marchwi ma korzystny wpływ – w mniejszym lub większym stopniu – na stan naszej skóry. Na przykład w przypadku beta-karotenu, organizm przekształca go w witaminę A, która może pomóc zachować zdrową, gładką i jędrną skórę.

Korzyści ze stosowania marchwi

Podobnie jak inne naturalne środki, domowe preparaty z marchwi przydają się do codziennej pielęgnacji ciała. W innych przypadkach służą również jako uzupełnienie konkretnej kuracji wskazanej przez dermatologa. Jeśli jednak cierpisz na schorzenia skóry, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

1. Działanie przeciwstarzeniowe marchwi

Marchewka zawiera witaminę A, która wspomaga produkcję kolagenu w organizmie, zgodnie z badaniem opublikowanym przez Journal of Investigative Dermatology. Kolagen to białko strukturalne, które jest niezbędne do utrzymania elastyczności skóry.

Kobieta je marchewka.

Ponadto, zgodnie z artykułem z 1998 r. opublikowanym przez to samo źródło, marchew może również pomóc w zapobieganiu zmarszczkom i spowolnieniu procesu starzenia.

Ponadto witamina A czyli retinol jest związkiem antyoksydacyjnym, który zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się oznak starzenia, takich jak zmarszczki, plamy i przebarwienia.

2. Ochrona przed słońcem

Marchew wzmacnia także naszą odporność na promienie ultrafioletowe (UV) dzięki wysokiej zawartości karotenoidów, zwłaszcza beta-karotenu. Szczegółowo opisano to w badaniu opublikowanym w Nutrients w 2010 roku. Dzięki tym składnikom marchew pomaga przedłużyć opaleniznę i zmniejsza szkodliwe skutki ekspozycji na słońce.

3. Korzyści ze stosowania marchwi w pielęgnacji dla skóry tłustej

Według badań opublikowanych przez Journal of Drugs in Dermatology, marchew może być korzystna dla osób z tłustą skórą lub problemami z trądzikiem. Wynika to ponownie z jej działania przeciwutleniającego.

Wydaje się również mieć działanie ściągające, ale nie zostało to naukowo udowodnione. Poniżej podajemy popularny domowy środek z marchewki i miodu, choć należy powtórzyć, że skuteczność łączenia tych elementów nie jest poparta żadnymi badaniami.

Składniki

  • 1 marchewka
  • 2 łyżeczki miodu (15 gramów)

Sposób zastosowania

  • Jeśli chcesz użyć marchewki na tłustą skórę, musisz ją ugotować, a następnie zmiksować.
  • Następnie dodaj dwie łyżeczki miodu, aby uzyskać gładką pastę. Według badań opublikowanych przez International Journal of Pharmaceutical Science Invention miód działa złuszczająco na skórę właściwą.
  • Nałóż remedium na skórę (upewniając się, że nie jest zbyt gorące) i pozostaw na kilka minut. Na koniec spłucz letnią wodą.

4. Czy na pewno marchew nawilża suchą skórę?

Mówi się, że teoretycznie marchewka może być również korzystna dla osób z suchą skórą, ze względu na zawartość potasu i beta-karotenu (witaminy A). Chociaż to stwierdzenie popiera jej tradycyjne zastosowanie, należy zauważyć, że nie ma badań potwierdzających tę zależność.

5. Leczenie schorzeń skóry

Jak wspomniano powyżej, marchew zawiera szereg przeciwutleniaczy. Według badania z 2005 roku związki te mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób skóry, takich jak:

  • Trądzik i pryszcze
  • Wysypki skórne
  • Zapalenie skóry
  • Łuszczyca
  • Inne stany alergiczne i zapalne

6. Właściwości lecznicze

Wreszcie marchewkom przypisuje się pewne właściwości lecznicze. Na przykład w tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się je do leczenia ran i innych zmian skórnych.

Obecnie kilka badań dowiodło właściwości przeciwzapalnych beta-karotenu w zakresie rewitalizacji i regeneracji skóry. Na przykład ta funkcja przeciwutleniaczy została podkreślona w badaniach opublikowanych w Experimental Dermatology.

Być może zainteresuje Cię również: Piękna i zdrowa skóra – jak to osiągnąć?

Nie przesadzaj ze spożywaniem marchwi

Chociaż marchewki są w stanie pomóc w profilaktyce i leczeniu różnych dolegliwości, nie jest wskazane spożywanie ich w nadmiarze. W rzeczywistości badanie z 2012 roku przedstawia przypadek mężczyzny, który cierpiał na zaparcia, karotenozę i zatrucie witaminą A z powodu wysokiego spożycia marchwi – spożywał sześć lub siedem kawałków na tydzień.

Zawsze najlepiej skonsultować się z dermatologiem i dietetykiem na temat różnych sposobów włączenia tego warzywa do naszej codziennej rutyny i przepisów. W ten sposób zachowamy bezpieczeństwo i wzmocnimy jego dobroczynne działanie. Marchewki mają wiele do zaoferowania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • James Varani, Roscoe L. Warner, Mehrnaz Gharaee-Kermani, Sem H. Phan, Sewon Kang, JinHo Chung, ZengQuan Wang, Subhash C. Datta, Gary J. Fisher, John J. Voorhees. 2000. Vitamin A Antagonizes Decreased Cell Growth and Elevated Collagen-Degrading Matrix Metalloproteinases and Stimulates Collagen Accumulation in Naturally Aged Human Skin.
    Journal of Investigative Dermatology. https://doi.org/10.1046/j.1523-1747.2000.00902.x.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15407985)
  • James Varani, Gary J. Fisher, Sewon Kang, John J. Voorhees. 1998. Molecular Mechanisms of Intrinsic Skin Aging and Retinoid-Induced Repair and Reversal. Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. https://doi.org/10.1038/jidsymp.1998.14.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087002415301933)
  • Julie A. Evans and Elizabeth J. Johnson. 2010. The Role of Phytonutrients in Skin Health. Nutrients. https://www.mdpi.com/2072-6643/2/8/903/htm
  • Bowe WP, Patel N, Logan AC. Acne vulgaris: the role of oxidative stress and the potential therapeutic value of local and systemic antioxidants. Journal of Drugs in Dermatology : JDD. 2012 Jun;11(6):742-746.
  • Diep N. T. Tran; Huong T. Nguyen. 2017. An Exploration of Parameters of The Fermentation Process of Honey Riched in Gluconic Acid – Oriented in Cosmetics Applications. International Journal of Pharmaceutical Science Invention. http://www.ijpsi.org/Papers/Vol6(4)/D06041724.pdf
  • Okayama, Y. 2005. Oxidative Stress in Allergic and Inflammatory Skin Diseases.  Current Drug Targets – Inflammation & Allergy. https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cdtia/2005/00000004/00000004/art00016
  • Lademann, J., Meinke, M.C., Sterry, W. and Darvin, M.E. (2011), Carotenoids in human skin. Experimental Dermatology, 20: 377-382. doi:10.1111/j.1600-0625.2010.01189.x
  • Sansone, R.A. and Sansone, L.A. (2012), Carrot man: A case of excessive beta‐carotene ingestion. Int. J. Eat. Disord., 45: 816-818. doi:10.1002/eat.22015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.