Oddawanie włosów - wszystko, co musisz wiedzieć
Decydując się na oddawanie włosów, pomagasz kobietom i dziewczętom, które musiały przejść przez druzgocące doświadczenie utraty włosów. To nic skomplikowanego. Po prostu postępuj zgodnie z wymaganiami organizacji, które oferują bezpłatne lub tanie peruki osobom walczącym z chorobami, takimi jak rak.
Jak stwierdza publikacja Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) , peruka ma ogromne znaczenie. Może dać siłę, nadzieję i pewność siebie osobom zmagającym się z emocjonalnymi wyzwaniami związanymi z utratą włosów z powodu choroby. Co należy wiedzieć, jeśli chodzi o oddawanie włosów? Zobaczmy.
Oddawanie włosów – dlaczego warto to robić?
Choroba taka jak rak może znacznie wpłynąć na poczucie własnej wartości. Do tego dochodzi agresywne leczenie i efekty uboczne, takie jak wypadanie włosów. To normalne więc, że pacjenci czują się nieswojo w swoim własnym ciele.
Jednak kultywowanie poczucia własnej wartości u tych osób jest niezwykle ważne. Istnieją dowody naukowe, które podkreślają znaczenie pomocy chorym na raka w radzeniu sobie z ich stanem fizycznym i psychospołecznym.
Pozytywne postrzeganie siebie daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na zachowanego pozytywnego nastawienia. To z kolei pomaga przezwyciężyć wyzwania związane z chorobą.
Wiele kobiet i dziewcząt musi przejść przez tę trudną sytuację. Dlatego oddawanie włosów organizacji zajmującej się produkcją i dostarczaniem darmowych lub tanich peruk może wywołać uśmiech na ich twarzach i oczywiście zmotywować je do tej żmudnej walki.
Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Lakier do włosów – który wybrać i jak go używać
Oddawanie włosów – wymagania
Ani wiek, ani płeć nie mają znaczenia, jeśli chodzi o oddawanie włosów. Organizacje je przyjmie, o ile osoba spełni następujące wymagania:
- Włosy muszą być zdrowe. Jeśli zamierzasz zostać dawcą, upewnij się, żeby włosy nie były zniszczone przez farbowanie, trwałą ondulację lub chemiczne prostowanie. Należy również pamiętać, że chociaż włosy farbowane są dopuszczalne (o ile są zdrowe), włosy rozjaśniane już nie.
- Nie mogą być brudne ani mokre. Włosy muszą być dostarczone do stowarzyszeń czyste i suche. W przeciwnym razie nie można ich użyć.
- Siwe włosy nie mogą przekraczać 5% całej objętości. Wymóg ten wynika z faktu, że siwe włosy mogą komplikować proces pielęgnacji i koloryzacji peruki.
- Muszą mieć co najmniej 30 centymetrów długości. Jest to minimalna długość. Jeśli jednak dawca ma mniej niż 14 lat, minimalna długość spada do 20 centymetrów.
- Pasma powinny być obcinane na tej samej wysokości i w tym samym kierunku. W tym celu może być konieczne zebranie ich w warkocz lub warkocze.
Gdzie można oddać włosy?
Jeśli naprawdę interesuje Cię oddawanie włosów i spełniasz wymagania, następnym krokiem jest znalezienie organizacji zajmującej się tą sprawą. Na przykład w Polsce funkcjonuje akcja Daj włos! różnych organizacji, między innymi Rak’n Roll.
Jak samodzielnie obciąć i oddać włosy
Jesteś prawie gotowa, aby obciąć i wysłać włosy, które przekształcą się w piękną perukę dla osoby chorej na raka. Oto jak to zrobić:
- Zacznij od umycia i wysuszenia włosów. Pamiętaj, że nie zaleca się używania produktów do stylizacji, ani odżywki. Musisz poczekać, aż włosy wyschną, zanim będziesz mogła je obciąć.
- Zwiąż włosy w kucyk. Użyj gumki na oba końce.
- Utnij włosy powyżej górnej gumki.
- Umieść wycięty kucyk w zamkniętej torbie.
- Dostarcz osobiście lub wyślij pocztą do wybranego stowarzyszenia.
Jeśli jednak czujesz się pewniej w rękach profesjonalisty, pamiętaj, że możesz również odwiedzić jeden salonów fryzjerskich zrzeszonych w którejkolwiek z organizacji zajmujących się szyciem peruk.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Kilka sztuczek związanych z makijażem i fryzurą, aby zaoszczędzić czas rano
Oddawanie włosów to akt pomocy
Jeśli któregoś dnia obudzisz się z ochotą na ścięcie włosów, które rosły tak długo, nie pozwól, aby zmarnowały się na podłogach salonu. Podaruj je i wywołaj uśmiech na twarzy kobiety lub dziewczyny, która przeżywa trudny okres.
A jeśli jesteś fryzjerem, pamiętaj, ze możesz również pomóc, przystępując do stowarzyszenia wspierającego osoby chore na raka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hibbs, S. (2018). How to Donate Your Hair to Help People With Cancer. American Society of Clinical Oncology (ASCO). Available in https://www.cancer.net/blog/2018-04/how-donate-your-hair-help-people-with-cancer
- Leite, M. A., Nogueira, D. A., & Terra, F. (2015). Evaluation of self-esteem in cancer patients undergoing chemotherapy treatment. Revista latino-americana de enfermagem, 23(6), 1082–1089. https://doi.org/10.1590/0104-1169.0575.2652
- Dua P, Heiland MF, Kracen AC, Deshields TL. Cancer-related hair loss: a selective review of the alopecia research literature. Psychooncology. 2017 Apr;26(4):438-443. doi: 10.1002/pon.4039. Epub 2015 Nov 23. PMID: 26594010.