Ocet jabłkowy i jego niesamowite zastosowania

Wiedziałeś, że aby pozbyć się bólu gardła lub złagodzić kaszel, wystarczy przepłukać gardło niewielką ilością octu jabłkowego w temperaturze pokojowej? Ten potężny antyseptyczny środek pomoże Ci pozbyć się wirusów, jednakże ma dużo więcej zastosowań.
Ocet jabłkowy i jego niesamowite zastosowania

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Myślisz, że ocet jabłkowy jest tylko świetnym dodatkiem do sałatek i innych potraw? Nic bardziej mylnego! Ten rodzaj octu może poszczycić się tak szeroką gamą zastosowań, że o większości prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś!

Bardzo możliwe, że masz go nawet w domu, więc czas dowiedzieć się, jak możesz go wykorzystać.

Poniżej znajdziesz kilka niesamowitych zastosowań octu, który od kilku dekad cieszy się ogromną popularnością wśród gospodyń domowych i nie tylko. Już w latach 50. ukazała się książka dr. Jarvisa opisująca jego niezwykłe właściwości.

Później przeprowadzono dalsze badania i okazało się, że octu jabłkowego można używać na różne sposoby.

Ocet jabłkowy i jego niesamowite zastosowania

Wspomaga odchudzanie

Dokładnie tak! Ocet jabłkowy pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Zawarty w nim kwas octowy pomaga spalić tkankę tłuszczową. Badania naukowe wciąż nie wykazały jednoznacznego wpływu octu na odchudzanie, jednak z pewnością jest dobrym uzupełnieniem diety.

Aby schudnąć, wymieszaj 2 łyżki stołowe octu jabłkowego z wodą. Dla lepszego efektu pij tę mieszankę raz dziennie, najlepiej przed śniadaniem.

ocet jabłkowy na odchudzanie

Pomaga poskromić cukrzycę

Jedną z najlepszych właściwości zdrowotnych octu jest jego zdolność regulowania poziomu glukozy we krwi, co udowodniły wyniki wielu badań. Dwie łyżki octu rozcieńczone w szklance wody, wypite przed pójściem spać, to dawka, która może obniżyć poziom cukru nawet o 6%.

Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ ocet zawiera chrom, który może rozregulować poziom insuliny.

Zwalcza grzybicę

Jeśli zmagasz się z grzybicą, na przykład wywołaną przez drożdżaki, ocet jabłkowy pomoże Ci uporać się z tym problemem i zapobiec jego nawracaniu. Grzyby najczęściej rozwijają się w fałdach skóry, na przykład między palcami u stóp.

Na szczęście kwas octowy to świetne lekarstwo na tego typu dolegliwości. Wlej do miski letnią wodę i dodaj 2-3 szklanki octu. Mocz nogi w misce przez około 15 minut. Możesz też wymieszać wodę z octem i otrzymaną mieszankę zaaplikować bezpośrednio na zarażone miejsca za pomocą bawełnianego wacika.

Pamiętaj jednak, aby obserwować reakcję swojej skóry, ponieważ ocet jabłkowy może ją podrażnić.

Zapobiega skurczom

Jeśli męczą Cię nocne skurcze mięśni, być może masz niedobór potasu. Na szczęście ocet jabłkowy zawiera dość dużo tego pierwiastka, dlatego pomoże Ci uniknąć skurczy.

Wymieszaj 2 łyżki stołowe octu z łyżką miodu i szklanką letniej wody. Pij przed pójściem spać.

ocet jabłkowy i jego różne zastosowania

Ogranicza pojawianie się żylaków

Ten domowy sposób na żylaki nie został nigdy zbadany naukowo, jednak wiele osób wykorzystuje go, aby uśmierzyć ból i ograniczyć widoczność bądź pojawianie się żylaków.

Rozcieńcz odrobinę octu w wodzie, zamocz w mieszance gazę i obłóż spuchnięte miejsca. Następnie owiń luźno bandażem i pozostaw na pół godziny.

Ocet jabłkowy możesz też dodawać do potraw lub pić rozcieńczony w wodzie rano lub wieczorem. Efekty powinieneś zauważyć już po miesiącu.

Redukuje cholesterol i zwalcza nadciśnienie

Działanie tej metody także nie zostało potwierdzone naukowo, jednak jeśli masz problemy z krążeniem lub podwyższony cholesterol, powinieneś wypróbować ją jako uzupełnienie leczenia.

Według badań osoby wykorzystujące ocet jabłkowy w kuchni są co najmniej 5 razy mniej narażeni na wystąpienie chorób układu krążenia.

Naukowcy twierdzą, że wiąże się to z zawartością potasu, który rozcieńcza krew i pomaga kontrolować ciśnienie. Z drugiej strony ocet jabłkowy zawiera pektynę, która pochłania tłuszcz odkładający się w naczyniach krwionośnych.

Łagodzi ból gardła i kaszel

Ocet jabłkowy ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu może pomóc uporać się z wirusami wywołującymi ból gardła czy anginę. Jeśli masz opuchnięte gardło, płucz je mieszanką octu i wody (1 łyżka octu na szklankę wody).

Nie połykaj! Jeśli ból gardła jest naprawdę mocny, wystarczy, że przepłuczesz usta tą mieszanką. Możesz także wymieszać ocet z miodem i żuć jak cukierka.

Zwalcza trądzik

ocet jabłkowy zwalcza trądzik

Ocet jabłkowy to także świetny środek na pryszcze i zaskórniki. Zapewnia skórze ochronę antywirusową i antybakteryjną, a dodatkowo przywraca jej naturalne pH.

Przygotuj mieszankę octu z wodą destylowaną i stosuj bezpośrednio na suchą skórę, najlepiej przed pójściem spać. Możesz także przygotować maseczkę z gliny i octu, która pomoże Ci oczyścić skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beheshti, Z., Huak Chan, Y., Sharif Nia, H., Hajihosseini, F., Nazari, R., Shaabani, M., & Salehi Omran, M. T. (2012). Influence of apple cider vinegar on blood lipids. Life Science Journal.
  • Joshi, V. K., & Sharma, S. (2009). Cider vinegar: Microbiology, technology and quality. In Vinegars of the World. https://doi.org/10.1007/978-88-470-0866-3_12
  • Naziroǧlu, M., Güler, M., Özgül, C., Saydam, G., Küçükayaz, M., & Sözbir, E. (2014). Apple cider vinegar modulates serum lipid profile, erythrocyte, kidney, and liver membrane oxidative stress in ovariectomized mice fed high cholesterol. Journal of Membrane Biology. https://doi.org/10.1007/s00232-014-9685-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.