Ocet jabłkowy – uniwersalny kosmetyk

Jeśli masz zamiar używać go do celów kosmetycznych, zarówno do pielęgnacji włosów, jak i skóry, należy uprzednio rozcieńczyć go z wodą, aby zapobiec reakcjom alergicznym.
Ocet jabłkowy – uniwersalny kosmetyk
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji cukrów zawartych w jabłkach, zarówno w skórce, jak i w miąższu, z których wytwarza się również sok czy cydr.

Obecny w occie kwas jabłkowy odpowiada nie tylko za barwę, ale również za intensywny zapach. Specyfik ten ma bardzo wszechstronne zastosowania. Wykorzystuje się go między innymi w medycynie, gastronomii, jest przydatny także w domu i może służyć też jako uniwersalny i niezwykle tani kosmetyk.

Z pewnością masz w swoim domu chociaż jedną butelkę octu. Nie warto jednak ograniczać się jedynie do wykorzystywania jego właściwości w kuchni. Spróbuj także wykorzystać ocet do domowych zabiegów kosmetycznych, które możesz przeprowadzić sama!

Ocet jabłkowy – uniwersalne zastosowania

Sposób na zdrowe włosy

Ocet może być aplikowany bezpośrednio na włosy. Ten niezwykle tani, skuteczny i ogólnie dostępny produkt sprawi, że Twoje kosmyki staną się zdrowsze i bardziej elastyczne.

Ocet jabłkowy na włosach

Udowodniono także, że ocet jabłkowy wzmacnia włosy i pomaga uporać się z problemem łupieżu. Stosując ten środek, oczyszczasz swoje mieszki włosowe z blokujących je toksycznych substancji, co z kolei przyspiesza wzrost włosów.

Jak wykorzystać właściwości octu?

  • Rozcieńcz szklankę octu jabłkowego w dwóch szklankach wody destylowanej, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem.
  • Po umyciu włosów spryskaj je tak przygotowaną mieszanką i pozostaw na 10 minut, aby wniknęła we włosy.
  • Unikaj aplikowania octu bezpośrednio na skórę głowy, gdyż może to prowadzić do jej podrażnienia.
  • Stosowanie takiego roztworu nie jest również zalecane dla osób o przesuszonych lub bardzo zniszczonych włosach.

Trądzik i zaskórniki

Ocet jabłkowy zawiera składniki, które bardzo pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Są to między innymi składniki o działaniu antybakteryjnym, a także kwasy, które pomagają pozbyć się nadmiaru tłuszczu ze skóry.

Dla osób o cerze tłustej lub mieszanej ocet może być świetnym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Pomoże on także uporać się z problemem zaskórników.

Pamiętaj jednak, aby przed użyciem octu sprawdzić wrażliwość swojej skóry, w celu uniknięcia podrażnień. Przygotuj roztwór octu w taki sam sposób, jak ten do stosowania na włosy. Stosuj bezpośrednio na te miejsca, które wymagają jego działania.

Starzenie się skóry

Ocet jabłkowy i jego właściwości pomogą Ci pobudzić krążenie, unormować pH skóry i pozbyć się martwego naskórka, który sprawia, że skóra wygląda na chorą i zmęczoną.

Skóra wokół ust

Ten wszechstronny produkt nada Twojej cerze zdrowy blask i pozwoli Ci pozbyć się zanieczyszczeń, które wywołują przedwczesne starzenie się skóry. Aby Twoja skóra znów była świetlista i zdrowa, rozcieńcz łyżkę stołową octu w pięciu łyżkach wody i nałóż roztwór na skórę.

Ocet to świetny środek odkażający

Ocet możesz wykorzystać także do odkażania drobnych ran i ugryzień owadów. Dodaj go do mydła w płynie lub wlej kilka kropel do kąpieli. Nie tylko unikniesz infekcji niewielkich ran, ale również przyspieszysz proces regeneracji komórek.

Suplement diety

Jeśli szukasz naturalnego środka, który zapewni Ci nie tylko zdrowie, ale i dobry wygląd, nie musisz już szukać dalej. Ocet jabłkowy to bowiem sekretna broń, która pomoże Ci pozostać w formie.

Naturalny ocet jabłkowy

Dodawaj kilka kropel octu do wody każdego dnia, a pozwoli Ci to zachować zdrowie i urodę. Pamiętaj, że ocet powinien być zawsze odpowiednio rozcieńczony w wodzie, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Ocet leczy grzybicę paznokci

Właściwości odkażające octu pomogą Ci także zwalczyć grzybicę paznokci oraz towarzyszące jej infekcje. Rozcieńcz kubek octu w dwóch kubkach wody i mocz stopy w tak przygotowanym roztworze przez 15 minut.

Przeczytaj koniecznie: Jak pozbyć się grzybicy stóp?

Naturalny dezodorant

Skoro ocet jabłkowy pomaga unormować pH skóry, może być także świetnym dezodorantem. Aby wykorzystać tę jego właściwość, lecz uniknąć nieprzyjemnego zapachu, rozcieńcz go w wodzie w stosunku 1:3. Namocz w roztworze bawełniany wacik i zaaplikuj na skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Judy Gopal, Vimala Anthonydhason, Manikandan Muthu, Enkhtaivan Gansukh, Somang Jung, Sechul Chul & Sivanesan Iyyakkannu (2017) Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Natural Product http://doi.org/10.1080/14786419.2017.1413567
  • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effectMedGenMed : Medscape general medicine8(2), 61.
  • Akanksha, Singh & Mishra, Sunita. (2017). Study about the nutritional and medicinal properties of apple cider vinegar. Asian Journal of Science and Technology
    Vol. 08, Issue, 11, pp.6892-6894, November, 2017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.