Ocet jabłkowy - 11 wspaniałych właściwości

Jest produktem w 100% naturalnym, niedrogi i łatwo dostępny, a przy tym dostarcza niesamowicie wartościowych dla zdrowia i urody składników. Odkryj właściwości ukryte w occie jabłkowym! Jest to nie tylko świetna przyprawa do kuchni, sprawdza się w wielu sytuacjach.
Ocet jabłkowy - 11 wspaniałych właściwości

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2019

Ocet jabłkowy jest naturalnym produktem otrzymywanym w procesie fermentacji alkoholowej świeżych, dojrzałych jabłek.

Choć jego głównym zastosowaniem jest przyprawianie sałatek, jakiś czas temu okazało się, że ocet jabłkowy z powodzeniem można stosować również jako główny składnik wielu alternatywnych kuracji i metod leczenia.

Wysoka zawartość antyoksydantów, witamin i minerałów sprawia, że jest on Twoim wielkim sprzymierzeńcem w zapobieganiu i leczeniu rozmaitych dolegliwości.

Zawarte w nim zdrowe kwasy wspomagają odkwaszanie organizmu (brzmi irracjonalnie, ale tak jest!). Co więcej, neutralizuje pH naszego ciała, zmniejszając tym samym objawy wywołane zakwaszeniem komórek organizmu.

Ważna kwestia: należy zachować szczególną ostrożność w momencie zakupu octu jabłkowego, gdyż wersje przetworzone i nieorganiczne, tracą praktycznie 80% swoich właściwości. Najlepszym możliwym pomysłem jest samodzielne przygotowanie octu w domu. Wtedy mamy pewność, że jest on naturalny.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą 11 korzyściami, jakie odnosisz stosując ocet jabłkowy i uwzględniając go w swojej diecie. Odkryj je już teraz!

1. Ocet jabłkowy pomaga kontrolować zaparcia

Ten naturalny produkt jest niezwykle silnym lekarstwem na zaparcia i problemy z trawieniem. Czemu zawdzięcza swoje właściwości? Otóż ocet jabłkowy jest doskonałym pokarmem dla chroniącej nasze jelita flory bakteryjnej.

Ręce na brzuchu - zaparcia

Dzięki swoim właściwościom doskonale kontroluje także zakwaszenie w jelitach, zmniejsza stany zapalne i pobudza usuwanie gazów, zapobiegając tym samym uciążliwym wzdęciom.

2. Chroni nerki

Regularne spożywanie tego naturalnego produktu przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu zakwaszenia moczu. To z kolei pomaga oczyścić drogi moczowe i usunąć z nich zanieczyszczenia oraz mikroorganizmy, które mogą wywoływać infekcje.

3. Obniża poziom cukru we krwi

Osoby cierpiące na skoki poziomu cukru we krwi mogą odnieść wielkie korzyści spożywając niewielkie ilości octu jabłkowego zmieszanego z wodą. Wchodzi on bowiem w reakcję z cukrem, zwiększając podatność na insulinę.

4. Ocet jabłkowy wspomaga utratę wagi

Naturalny kwas zawarty w occie jabłkowym wspomaga pracę układów naszego ciała mających bezpośredni wpływ zarówno na utratę, jak i wzrost wagi. Regularne spożywanie octu zmniejsza ilość tłuszczu na brzuchu, obniża poziom cholesterolu oraz tłuszczów odkładanych w organizmie.

Ponadto błonnik zawarty w occie jabłkowym dostarcza uczucia sytości na długo. To z kolei pomaga nam uniknąć podjadania i przejadania się.

5. Pomaga przywrócić włosom połysk

Roztwór z octu jabłkowego z wodą (przygotowany w proporcjach pół na pół) działa jak doskonała, dodatkowa odżywka na włosy. Będziesz zaskoczona efektami, jakie uzyskasz.

Lśniące włosy a ocet jabłkowy

Kwas zawarty w occie jabłkowym reguluje pH skóry głowy, pomaga zredukować podrażnienia i zmniejsza łupież. Co więcej, zmniejsza produkcję łoju, nie pozbawiając nas przy tym naturalnych olejków, które chronią nasze włosy i skórę.

Efektem są zdrowe, mocne, lśniące włosy, o jakich marzy każda z nas!

6. Przynosi ulgę przy bólu gardła

Antyseptyczne właściwości tego produktu są niezwykle przydatne w zwalczaniu bakterii i wirusów wywołujących infekcje gardła i jamy ustnej. Ten domowy lek bez wątpienia każda z nas posiada w swojej kuchni!

Sposób użycia jest bardzo prosty: rozpuszczasz ocet w wodzie, a następnie płuczesz nim gardło. Pamiętaj, by nie używać go w czystej, nierozcieńczonej postaci, ponieważ mógłby bardzo podrażnić gardło, dodatkowo pogarszając Twój stan.

7. Łagodzi poparzenia słoneczne

Jeżeli rozpuścisz kilka łyżek octu jabłkowego w zimnej wodzie, otrzymasz doskonały tonik przydatny w przypadkach poparzeń słonecznych. Ukryte w nim właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, koją podrażnienia, a także pobudzają procesy regeneracyjne komórek skóry.

8. Ocet jabłkowy pomaga kontrolować nocne skurcze mięśni

Jedną z przyczyn uciążliwych nocnych skurczów mięśni jest brak potasu w organizmie. Ponieważ ocet jabłkowy zawiera duże jego ilości, uwzględnienie go w diecie może Ci pomóc zwalczyć ten problem.

9. Leczy infekcje ucha

Dzięki zawartości składników antybiotycznych i antywirusowych, ocet jabłkowy jest bardzo skutecznym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami uszu.

Ucho

Aby wykorzystać jego właściwości, po prostu połącz go z wodą i wkrop nieco do zainfekowanego ucha. Możesz stosować kilka razy dziennie, aż objawy ustąpią.

10. Pomaga kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze

Potas i inne aktywne substancje zawarte w occie jabłkowym również są bardzo skuteczne w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego oraz wysokiego poziomu cholesterolu.

Jego spożywanie pięć-sześć razy w tygodniu pomaga skutecznie obniżyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

11. Ocet jabłkowy oczyszcza krew

Zasadowy odczyn octu winnego pobudza normowanie pH krwi, to z kolei jest niezwykle przydatne w eliminowaniu toksyn, które gromadzą się w naszym krwiobiegu.

Komórki krwi

Wiedziałaś o tym wszystkim? Teraz, po zapoznaniu się z tak licznymi właściwościami i zastosowaniami octu jabłkowego, śmiało się o niego postaraj. Sięgaj po niego jak najczęściej, włączając go na stałe do Twojej diety. Bez wątpienia przyniesie Ci on wiele korzyści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.