Obrzęk płuc: objawy i przyczyny powstawania

Obrzęk płuc: objawy i przyczyny powstawania

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2020

Obrzęk płuc wywołuje trudności w oddychaniu, krótki oddech i częstoskurcz. Czytaj dalej, aby zdobyć więcej informacji na jego temat.

Obrzęk płuc to stan, w którym w płucach zbiera się płyn. Jego gromadzenie się utrudnia oddychanie, a tym samym stanowi zagrożenie dla życia pacjenta.

W większości przypadków obrzęk płuc jest związany z problemami z sercem. Jednak mogą go również wywołać takie przypadłości jak urazy, zapalenie płuc (infekcje płuc), a nawet niektóre leki.

Kiedy pojawia się nagle, stanowi nagły przypadek medyczny, a tym samym niesie ze sobą ryzyko śmierci. Czasami jednak rozwija się stopniowo. Mimo tego zawsze jest uważany za bardzo poważny stan, który trzeba koniecznie leczyć.

W poniższym artykule wytłumaczymy czym jest obrzęk płuc oraz przedstawimy jego przyczyny i objawy.

Na czym polega obrzęk płuc?

Pęcherzyki płucne to małe poduszeczki wypełnione powietrzem, z których stworzone są płuca. Pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają za absorpcję tlenu i usuwanie dwutlenku węgla podczas procesu oddychania. Kiedy wypełniają się płynem zamiast gazem, wspomniana wcześniej wymiana nie może przebiegać we właściwy sposób.

Obrzęk płuc

Takie kumulowanie się płynu jest nazywane obrzękiem płuc. Często wywołują je problemy związane ze zdrowiem serca. W takim przypadku nosi nazwę kardiogennego obrzęku płuc. Zazwyczaj pojawia się, gdy osłabiona jest lewa komora mięśnia sercowego.

Jednak schorzenie to wcale nie musi być związane z chorobami serca (niekardiogenny obrzęk płuc). Może na przykład pojawić się, gdy dana osoba będzie znajdowała się na dużej wysokości nad poziomem morza.

Przyczyny obrzęku płuc

Kardiogenny obrzęk płuc

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kardiogenny obrzęk płuc pojawia się w wyniku chorób serca. Najczęstsze problemy, jakie mogą wywołać to schorzenie, to:

  • Zaburzenia pracy tętnicy wieńcowej. Te tętnice odpowiadają za krążenie krwi. Zazwyczaj zatykają się z powodu nagromadzenia tłuszczu (tak zwana płytka miażdżycowa). To z kolei osłabia serce i sprawia, że krew gromadzi się w płucach, a przez pęcherzyki powietrzne przechodzi płyn.
  • Uszkodzenia mięśnia sercowego. To schorzenie nazywane kardiomiopatią. Tak jak we wcześniejszym przypadku pojawia się, gdy serce bije zbyt słabo i prowadzi do zalegania płynów w płucach.
  • Problemy z zastawką serca.
  • Nadciśnienie tętnicze.

Niekardiogenny obrzęk płuc

Ta odmiana obrzęku płuc nie jest zawiązana z chorobami serca. Jej główne przyczyny to:

  • Przebywanie na dużych wysokościach. Kiedy dana osoba znajduje się na dużej wysokości, może dojść do podnoszenia się ciśnienia z powodu zwężania się naczyń włosowatych płuc. Sprawia to, że przez pęcherzyki płucne przepływa płyn.
  • Zespół niewydolności oddechowej. To schorzenie pojawia się, gdy płuca wypełniają się płynem i białymi krwinkami. Może wywoływać je uraz lub infekcja.
  • Przyjmowanie leków.
  • Zator tętnicy płucnej. Występuje, gdy skrzep zatyka naczynia krwionośne płuc. Taki zator uniemożliwia właściwe krążenie krwi.
  • Infekcje wirusowe.
  • Wdychanie dymu lub krztuszenie się.

Objawy

Ogólnie rzecz biorąc, objawy obrzęku płucnego zależą od jego przyczyn oraz szybkości, z jaką się rozwija. Kiedy mamy do czynienia z ostrym obrzękiem płuc, do głównych objawów zaliczamy:

Częstoskurcz

Z kolei jeśli obrzęk płuc pojawia się stopniowo, jego objawy są odrobinę inne:

  • Również pojawiają się problemy z oddychaniem, zarówno podczas wysiłku, jak i gdy pacjent leży,
  • Ewentualne puchnięcie nóg,
  • Częściej odczuwane zmęczenie,
  • Kaszel, który pojawia się, gdy dana osoba kładzie się, a znika, gdy siada,
  • Wzrost wagi.

Jak chronić się przed obrzękiem płuc?

Jeśli chcesz postarać uchronić się przed wystąpieniem obrzęku płuc, powinnaś robić wszystko, aby nie dopuścić do pojawienia się problemów związanych ze zdrowiem serca. W tym celu musisz regularnie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Wszystko dlatego, że nadciśnienie stanowi poważny czynnik ryzyka prowadzący do rozwoju chorób serca.

Poza tym w profilaktyce kluczową rolę odgrywają codzienne umiarkowane ćwiczenia fizyczne oraz przestrzeganie właściwej diety. Takie środki zapobiegawcze pomagają kontrolować ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu we krwi. To bardzo ważne, ponieważ cholesterol ma bezpośredni związek z chorobą niedokrwienną serca.

Oprócz tego pacjenci powinni unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu. Eksperci rekomendują również utrzymywanie prawidłowej wagi. I oczywiście należy spróbować zapanować nad stresem.

Podsumowanie

Jeśli czujesz, że masz krótki oddech, jesteś cały czas zmęczona lub obserwujesz u siebie inne objawy wymienione w powyższym artykule, koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że obrzęk płuc to poważne schorzenie, które może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.