Choć niektóre objawy mogą być związane z innymi chorobami, nie wolno ich ignorować gdyż niejednokrotnie są pierwszymi sygnałami, że w organizmie rozwija się nowotwór.
Objawy raka mogą przybierać różne formy i jest niezwykle ważne, aby obserwować własny organizm i zauważyć te oznaki w jak najwcześniejszym stadium. Szansa na pełne wyleczenie jest dużo wyższa jeśli zareagujemy na chorobowe zmiany na czas.
Dlatego też chcemy zwrócić uwagę na objawy raka, które 90% osób ignoruje ponieważ nie mają świadomości, że symptomy, których doświadczają mogą być powiązane z nowotworem.
Ogólnie rzecz biorąc nie należy popadać w skrajność i podejrzewać, że każda zmiana w funkcjonowaniu organizmu jest już oznaką nowotworu. Natomiast trzeba jednak obserwować swoje ciało i zgłaszać się do lekarza kiedy tylko coś wzbudzi nasz niepokój.
W wielu przypadkach objawy nowotworu są podobne do wielu innych chorób i bardzo często wizyta u lekarza kończy się na dużo mniej poważnej diagnozie. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Objawy raka, których nie wolno ignorować
Poniżej przedstawiamy zatem listę objawów, które często umykają naszej uwadze ponieważ myślimy, ze są one związane z inną chorobą.
Zapoznaj się koniecznie z tymi symptomami, aby móc uchronić siebie i swoich bliskich przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze zbyt późno postawionej diagnozy.
1. Zmiany na skórze
Zmiany skórne to niejednokrotnie pierwsze objawy raka skóry i raka piersi. Nie wszystkie zmiany są powodem do niepokoju, ale jeśli jednocześnie pojawiają się pod skórą grudki, szczególnie pod pachą i na piersiach, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Osoby cierpiące na raka skóry mogą zauważyć nietypowe podrażnienia lub wysypkę niezwiązaną z alergią pokarmową ani uczuleniem na kosmetyki.
Jeśli zauważysz, że na skórze zaczynają się pojawiać otwarte rany albo że Twoje pieprzyki zaczynają się powiększać, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka.
2. Długotrwały kaszel
Jeżeli bez żadnej wyraźnej przyczyny pojawiają się u Ciebie napady kaszlu, które nie ustępują przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy. Być może Twój układ oddechowy został zaatakowany przez nowotwór.
Atakom kaszlu mogą towarzyszyć takie objawy, jak utrata wagi i znaczny spadek apetytu.
W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą się pojawić problemy z oddychaniem. Dodatkowo podczas kaszlu chore osoby mogą zauważyć niewielkie ilości krwi.
Swędząca skóra to symptom, który może być związany z bardzo wieloma, mało poważnymi problemami. Jednak najczęściej nie jest on niepokojącym objawem.
Wiele jednak zależy od tego, w jakim dokładnie miejscu na ciele pojawia się świąd. Badania medyczne dowodzą bowiem, że istnieje związek między swędzeniem skóry a niektórymi rodzajami nowotworu.
Warto pamiętać, że nowotwór rozwijający się w macicy może wywoływać swędzenie genitaliów.
Choć brzmi to nieprawdopodobnie, rak mózgu może się objawiać między innymi swędzeniem nosa. Oczywiście symptom ten może być powodem do niepokoju tylko, jeśli powraca regularnie.
4. Zaburzenia pracy jelit
Objawy raka jelita grubego mogą przybierać różne formy i niemal w każdym z przypadków da się zauważyć te zmiany obserwując pracę jelit. Zwracaj ponadto uwagę na to, czy w stolcu nie pojawia się krew, śluz lub ropa.
Jeśli występują u Ciebie przewlekłe problemy z układem trawiennym, również nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania.
5. Kolor moczu
Ponadto kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest barwa moczu. Jej radykalne zmiany to niekiedy pierwsze objawy raka nerek.
Osoby cierpiące na nowotwór nerek, oprócz zmiany koloru moczu zauważają również takie symptomy, jak:
Jak już wspominaliśmy, nagła i nieuzasadniona utrata wagi to jeden z możliwych symptomów rozwijającego się w organizmie nowotworu, najczęściej atakującego żołądek.
W początkowych stadiach rak żołądka nie daje bardzo wyraźnych objawów. Jednak już w bardziej zaawansowanych stadiach mogą mu towarzyszyć:
Długo utrzymujący się ból gardła to objaw, jaki może być związany z nowotworem gardła. A w tym wypadku często towarzyszą mu takie symptomy, jak:
Trudności w oddychaniu i ból podczas przełykania.
Uczucie obecności obcego ciała w gardle wynikające z rozrostu nowotworu.
Zmiana w barwie głosu – staje się on chrapliwy. W zaawansowanych stadiach chory może stracić głos.
Pojawianie się krwi podczas kaszlu i zapach ropy w jamie ustnej.
Pamiętaj, że żaden z tych objawów sam w sobie jeszcze o niczym nie przesądza. Oznacza to, że żeby postawić ostateczną diagnozę, musisz zgłosić się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania. Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, nie zwlekaj i przede wszystkim przebadaj się. W ten sposób możesz dać sobie szansę na pełne wyleczenie.
Agenezja zawiązków zębów jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych zębów, objawiająca się brakami w uzębieniu. Nie ma nic wspólnego z nieodpowiednią higieną i złą opieką. Jest to san chorobowy. Jest to schorzenie wrodzone, które najczęściej dotyka kilku członków tej samej…
Od lat naukowcy starają się znaleźć lekarstwo na chorobę Parkinsona. Póki co jest to choroba nieuleczalna, jednak zauważono pozytywny wpływ pewnych terapii, które minimalizują jej postępowanie. Jedną z nich jest aurikuloterapia. Choroba Parkinsona charakteryzuje się obumieraniem komórek części mózgu, określanej…
Infekcja gardła bardzo często postępuje stopniowo. Najpierw pojawia się dyskomfort i ból, później odczuwamy suchość w okolicy gardła i mamy problemy z jedzeniem. Warto poznać najważniejsze objawy i sposoby walki z tym schorzeniem. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy podstawowe elementy,…
Dieta w niedoczynności tarczycy sugeruje zwiększenie spożycia niektórych pokarmów, które przeciwdziałają skutkom obniżenia poziomu hormonów tarczycy. Chociaż plan żywienia może się nieco różnić u każdego pacjenta, ogólnie zaleca się regularne dostarczanie pewnych składników odżywczych. Należy pamiętać, że zaburzenie to jest…
Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie, trudno Ci się skupić a żaden sen nie przynosi odpoczynku? Uważaj, może się okazać, że to zespół chronicznego zmęczenia! Codzienne zajęcia i obowiązki wystawiają nas na ciągłą presję i stres. Może to poważnie zagrozić Twojemu dobremu…
Przeziębienie jest chorobą, która uderza głównie wtedy, gdy Twój układ odpornościowy jest z różnych względów osłabiony. Jest to ogólnie rzecz biorąc infekcja wirusowa, która negatywnie wpływa na kondycję Twoich górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). W naszym dzisiejszym artykule zamieściliśmy…