Wczesne objawy raka, które ignoruje 90% osób

Kwiecień 4, 2018
Choć niektóre objawy mogą być związane z innymi chorobami, nie wolno ich ignorować gdyż niejednokrotnie są pierwszymi sygnałami, że w organizmie rozwija się nowotwór.

Objawy raka mogą przybierać różne formy i jest niezwykle ważne, aby obserwować własny organizm i zauważyć te oznaki w jak najwcześniejszym stadium. Szansa na pełne wyleczenie jest dużo wyższa jeśli zareagujemy na chorobowe zmiany na czas.

Dlatego też chcemy zwrócić uwagę na objawy raka, które 90% osób ignoruje ponieważ nie mają świadomości, że symptomy, których doświadczają mogą być powiązane z nowotworem.

Nie należy oczywiście popadać w skrajność i podejrzewać, że każda zmiana w funkcjonowaniu organizmu jest już oznaką nowotworu. Trzeba jednak obserwować swoje ciało i zgłaszać się do lekarza kiedy tylko coś wzbudzi nasz niepokój.

W wielu przypadkach objawy nowotworu są podobne do wielu innych chorób i bardzo często wizyta u lekarza kończy się na dużo mniej poważnej diagnozie. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Objawy raka, których nie wolno ignorować

Poniżej przedstawiamy listę objawów, które często umykają naszej uwadze ponieważ myślimy, ze są one związane z inną chorobą.

Zapoznaj się koniecznie z tymi symptomami, aby móc uchronić siebie i swoich bliskich przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze zbyt późno postawionej diagnozy.

1. Zmiany na skórze

skóra objawy raka

Zmiany skórne to niejednokrotnie pierwsze objawy raka skóry i raka piersi. Nie wszystkie zmiany są powodem do niepokoju, ale jeśli jednocześnie pojawiają się pod skórą grudki, szczególnie pod pachą i na piersiach, koniecznie zgłoś się do lekarza.

 • Osoby cierpiące na raka skóry mogą zauważyć nietypowe podrażnienia lub wysypkę niezwiązaną z alergią pokarmową ani uczuleniem na kosmetyki.
 • Jeśli zauważysz, że na skórze zaczynają się pojawiać otwarte rany albo że twoje pieprzyki zaczynają się powiększać, nie zwlekaj z wizytą u lekarza ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka.

2. Długotrwały kaszel

Jeżeli bez żadnej wyraźnej przyczyny pojawiają się u ciebie napady kaszlu, które nie ustępują przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy, że twój układ oddechowy został zaatakowany przez nowotwór.

 • Atakom kaszlu mogą towarzyszyć takie objawy, jak utrata wagi i znaczny spadek apetytu.
 • W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą się pojawić problemy z oddychaniem, a podczas kaszlu chore osoby mogą zauważyć niewielki ilości krwi.

Swędząca skóra to symptom, który może być związany z bardzo wieloma, mało poważnymi problemami i

3. Swędzenie skóry

najczęściej nie jest niepokojącym objawem.

Wiele jednak zależy od tego, w jakim dokładnie miejscu na ciele pojawia się świąd. Badania medyczne dowodzą bowiem, że istnieje związek między swędzeniem skóry a niektórymi rodzajami nowotworu.

 • Warto pamiętać, że nowotwór rozwijający się w macicy może wywoływać swędzenie genitaliów.
 • Choć brzmi to nieprawdopodobnie, rak mózgu może się objawiać między innymi swędzeniem nosa. Oczywiście symptom ten może być powodem do niepokoju tylko, jeśli powraca regularnie.

4. Zaburzenia pracy jelit

Objawy raka jelita grubego mogą przybierać różne formy i niemal w każdym z przypadków da się zauważyć te zmiany obserwując pracę jelit. Zwracaj uwagę na to, czy w stolcu nie pojawia się krew, śluz lub ropa.

Jeśli występują u ciebie przewlekłe problemy z układem trawiennym, również nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania.

jelita objawy raka

5. Kolor moczu

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest barwa moczu. Jej radykalne zmiany to niekiedy pierwsze objawy raka nerek.

Osoby cierpiące na nowotwór nerek, oprócz zmiany koloru moczu zauważają zazwyczaj takie symptomy, jak:

 • Krew w moczu
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Ból nerek
 • Przewlekłe zmęczenie.

6. Utrata wagi

Jak już wspominaliśmy, nagła i nieuzasadniona utrata wagi to jeden z możliwych symptomów rozwijającego się w organizmie nowotworu, najczęściej atakującego żołądek.

W początkowych stadiach rak żołądka nie daje bardzo wyraźnych objawów, ale w w bardziej zaawansowanych stadiach mogą mu towarzyszyć:

 • Niechęć do jedzenia mięsa
 • Szybko pojawiające się uczucie sytości
 • Anemia
 • Problemy z trawieniem

7. Długotrwały ból gardła

Długo utrzymujący się ból gardła to objaw, jaki może być związany z nowotworem gardła. Często towarzyszą mu takie symptomy, jak:

 • Trudności w oddychaniu i ból podczas przełykania.
 • Uczucie obecności obcego ciała w gardle wynikające z rozrostu nowotworu.
 • Zmiana w barwie głosu – staje się on chrapliwy. W zaawansowanych stadiach chory może stracić głos.
 • Pojawianie się krwi podczas kaszlu i zapach ropy w jamie ustnej.
ból gardła objawy raka

Pamiętaj, że żaden z tych objawów sam w sobie jeszcze o niczym nie przesądza i żeby postawić ostateczną diagnozę, musisz zgłosić się do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania. Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, nie zwlekaj i przebadaj się, aby dać sobie szansę na pełne wyleczenie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE