Objawy raka, które zwykle ignoruje 90% osób

Choć niektóre objawy mogą być związane z innymi chorobami, nie wolno ich ignorować gdyż niejednokrotnie są pierwszymi sygnałami, że w organizmie rozwija się nowotwór.
Objawy raka, które zwykle ignoruje 90% osób

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Objawy raka mogą przybierać różne formy i jest niezwykle ważne, aby obserwować własny organizm i zauważyć te oznaki w jak najwcześniejszym stadium. Szansa na pełne wyleczenie jest dużo wyższa jeśli zareagujemy na chorobowe zmiany na czas.

Dlatego też chcemy zwrócić uwagę na objawy raka, które 90% osób ignoruje ponieważ nie mają świadomości, że symptomy, których doświadczają mogą być powiązane z nowotworem.

Ogólnie rzecz biorąc nie należy popadać w skrajność i podejrzewać, że każda zmiana w funkcjonowaniu organizmu jest już oznaką nowotworu. Natomiast trzeba jednak obserwować swoje ciało i zgłaszać się do lekarza kiedy tylko coś wzbudzi nasz niepokój.

W wielu przypadkach objawy nowotworu są podobne do wielu innych chorób i bardzo często wizyta u lekarza kończy się na dużo mniej poważnej diagnozie. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Objawy raka, których nie wolno ignorować

Poniżej przedstawiamy zatem listę objawów, które często umykają naszej uwadze ponieważ myślimy, ze są one związane z inną chorobą.

Zapoznaj się koniecznie z tymi symptomami, aby móc uchronić siebie i swoich bliskich przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze zbyt późno postawionej diagnozy.

1. Zmiany na skórze

Zmiany skórne to niejednokrotnie pierwsze objawy raka skóry i raka piersi. Nie wszystkie zmiany są powodem do niepokoju, ale jeśli jednocześnie pojawiają się pod skórą grudki, szczególnie pod pachą i na piersiach, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Badanie skóry
 • Osoby cierpiące na raka skóry mogą zauważyć nietypowe podrażnienia lub wysypkę niezwiązaną z alergią pokarmową ani uczuleniem na kosmetyki.
 • Jeśli zauważysz, że na skórze zaczynają się pojawiać otwarte rany albo że Twoje pieprzyki zaczynają się powiększać, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ mogą to być pierwsze objawy raka.

2. Długotrwały kaszel

Jeżeli bez żadnej wyraźnej przyczyny pojawiają się u Ciebie napady kaszlu, które nie ustępują przez dłuższy czas, może to być sygnał alarmowy. Być może Twój układ oddechowy został zaatakowany przez nowotwór.

 • Atakom kaszlu mogą towarzyszyć takie objawy, jak utrata wagi i znaczny spadek apetytu.
 • W bardziej zaawansowanych stadiach choroby mogą się pojawić problemy z oddychaniem. Dodatkowo podczas kaszlu chore osoby mogą zauważyć niewielkie ilości krwi.

3. Swędzenie skóry

Swędząca skóra to symptom, który może być związany z bardzo wieloma, mało poważnymi problemami. Jednak najczęściej nie jest on niepokojącym objawem.

Wiele jednak zależy od tego, w jakim dokładnie miejscu na ciele pojawia się świąd. Badania medyczne dowodzą bowiem, że istnieje związek między swędzeniem skóry a niektórymi rodzajami nowotworu.

 • Warto pamiętać, że nowotwór rozwijający się w macicy może wywoływać swędzenie genitaliów.
 • Choć brzmi to nieprawdopodobnie, rak mózgu może się objawiać między innymi swędzeniem nosa. Oczywiście symptom ten może być powodem do niepokoju tylko, jeśli powraca regularnie.

4. Zaburzenia pracy jelit

Objawy raka jelita grubego mogą przybierać różne formy i niemal w każdym z przypadków da się zauważyć te zmiany obserwując pracę jelit. Zwracaj ponadto uwagę na to, czy w stolcu nie pojawia się krew, śluz lub ropa.

Układ pokarmowy i jelita

Jeśli występują u Ciebie przewlekłe problemy z układem trawiennym, również nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza na badania.

5. Kolor moczu

Ponadto kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest barwa moczu. Jej radykalne zmiany to niekiedy pierwsze objawy raka nerek.

Osoby cierpiące na nowotwór nerek, oprócz zmiany koloru moczu zauważają również takie symptomy, jak:

 • Krew w moczu
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Ból nerek
 • Przewlekłe zmęczenie.

6. Utrata wagi

Jak już wspominaliśmy, nagła i nieuzasadniona utrata wagi to jeden z możliwych symptomów rozwijającego się w organizmie nowotworu, najczęściej atakującego żołądek.

W początkowych stadiach rak żołądka nie daje bardzo wyraźnych objawów. Jednak już w bardziej zaawansowanych stadiach mogą mu towarzyszyć:

 • Niechęć do jedzenia mięsa
 • Szybko pojawiające się uczucie sytości
 • Anemia
 • Problemy z trawieniem

7. Długotrwały ból gardła

Długo utrzymujący się ból gardła to objaw, jaki może być związany z nowotworem gardła. A w tym wypadku często towarzyszą mu takie symptomy, jak:

 • Trudności w oddychaniu i ból podczas przełykania.
 • Uczucie obecności obcego ciała w gardle wynikające z rozrostu nowotworu.
 • Zmiana w barwie głosu – staje się on chrapliwy. W zaawansowanych stadiach chory może stracić głos.
 • Pojawianie się krwi podczas kaszlu i zapach ropy w jamie ustnej.
Ból gardła

Pamiętaj, że żaden z tych objawów sam w sobie jeszcze o niczym nie przesądza. Oznacza to, że żeby postawić ostateczną diagnozę, musisz zgłosić się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania. Jeśli zauważysz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, nie zwlekaj i przede wszystkim przebadaj się. W ten sposób możesz dać sobie szansę na pełne wyleczenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.