Objawy i leczenie ziarniniaka obrączkowatego

Objawy i leczenie ziarniniaka obrączkowatego

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia, 2021

Ziarniniak obrączkowaty zwykle nie powoduje bólu, ale towarzyszy mu swędzenie i dyskomfort estetyczny. To rzadka choroba skóry, której konkretna przyczyna nadal pozostaje nieznana. Przeczytaj, jak wygląda leczenie ziarniniaka obrączkowatego oraz jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić.

Ziarniniak obrączkowaty to choroba zapalna, która pojawia się na skórze. Jej nazwa nawiązuje do charakterystycznych okrągłych, pierścieniowych wypukłości, jakie wywołuje. Są to grudkowate, czerwonawe zmiany, które zwykle znikają samoistnie.

Ziarniniak obrączkowy jest naprawdę rzadką chorobą. Może dotknąć każdego, ale zwykle pojawia się u młodych ludzi w wieku około 10 lat. Przyczyna nie jest dobrze znana. Możemy jedynie dodać, że według statystyk schorzenie to dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.

Opisywany stan zwykle nie powoduje dyskomfortu. Ziarniniak jest jednak dość widoczny, a zatem wywołuje problem natury estetycznej. Ponadto niektórzy ludzie odczuwają silne swędzenie z miejscu zmian skórnych.

Wiele aspektów tego schorzenia nadal stanowi przedmiot badań. Póki co wydaje się, że ziarniniak może mieć związek z niektórymi infekcjami, a nawet nowotworami. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o ziarniniaku obrączkowym, aby być w stanie poprawnie go zidentyfikować.

Ziarniniak obrączkowaty: co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, to przewlekła choroba zapalna skóry. Polega na tworzeniu się grudkowatych, czerwonawych zmian w kształcie pierścienia. Zwykle pojawiają się one na dłoniach i stopach.

Prawdę mówiąc, chociaż wiemy już, że przypadłość ta dotyka częściej kobiet i młodych ludzi, jej dokładna przyczyna pozostaje nieznana. Badania wskazują jednak, że ziarniniaka mogą wywołać pewne czynniki. Przykładowo może pojawić się jako efekt uboczny stosowania niektórych leków.

Inne możliwe przyczyny to ukąszenia owadów, a nawet reakcja na szczepionki. Ziarniniak obrączkowy powiązany jest również z infekcjami, takimi jak zapalenie wątroby. Należy jednak pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna.

Chociaż ziarniniak zwykle znika w ciągu dwóch lat bez leczenia, jego dokładnie przebadanie to istotna sprawa. Naukowcy próbują wykazać jego związek z innymi patologiami ogólnoustrojowymi.

Wydaje się, że pojawienie się tego stanu może mieć związek z niektórymi chorobami tarczycy i cukrzycą. Może pojawić się nawet wraz z pewnymi procesami nowotworowymi. W takich przypadkach zwykle na całym ciele powstaje więcej zmian, dodatkowo nie reagują one dobrze na leczenie.

Ręce
Dłonie to jedne z tych obszarów ciała, które najczęściej atakuje ziarniniak obrączkowy.

Jakie objawy wywołuje ziarniniak?

Oprócz zmian na skórze choroba nie zawsze ma dodatkowe symptomy. Czasem jednak zmiany mogą mieć różne kolory, od niebieskawego do czerwonawego koloru miąższu. Wszystkie mają kształt pierścienia i rozszerzają się na zewnątrz, z lekko zapadniętym środkiem.

Zmiany są wrażliwe na dotyk, ale nie powodują bólu. Mogą jednak stanowić problem kosmetyczny lub powodować swędzenie. Zwłaszcza, gdy na ciele takich guzków jest wiele.

Ponadto eksperci dzielą chorobę na różne klasy:

  1. Po pierwsze wyróżnia się zlokalizowany ziarniniak obrączkowaty. To najczęściej spotykany typ. Zwykle pojawia się na dłoniach i stopach, a zmiany mogą mierzyć do 5 cm.
  2. Istnieje również uogólniony ziarniniak pierścieniowy, który rozciąga się na całe ciało.
  3. Wreszcie wyróżniamy jest ziarniniak podskórny. W tym przypadku guzki są małe, jędrne i zwykle nie mają czerwonawego koloru.
leczenie ziarniniaka obrączkowatego
Najczęściej występuje zlokalizowana postać choroby.

To również może Cię zainteresować: Rodzaje wysypki skórnej i ich przyczyny

Jak wygląda leczenie ziarniniaka obrączkowatego?

Ziarniniak obrączkowaty powoduje bardzo charakterystyczne zmiany, więc zazwyczaj łatwo go zdiagnozować. Mimo to w razie wątpliwości dermatolodzy czasami proszą o wykonanie biopsji skóry. Jak wspomniano powyżej, guzki zwykle znikają samoistnie po pewnym czasie.

Opisywana choroba trwa najwyżej dwa lata. Dlatego niekoniecznie wymaga leczenia. Jednak ziarniniak może rzeczywiście być irytujący pod względem estetycznym lub z powodu swędzenia.

Z tego powodu zakłada się pewne opcje terapeutyczne. W niektórych przypadkach w celu przyspieszenia znikania zmian stosuje się kremy kortykosteroidowe. Leki te można nawet wstrzykiwać, jeżeli nie ma zadowolającej odpowiedzi na kremy.

W niektórych przypadkach w leczeniu ziarniniaka obrączkowatego lekarze stosują techniki fototerapii. Wreszcie, gdy zmiany są rozległe i uogólnione, przepisywane są leki doustne. Najważniejsze jest jednak, aby udać się do specjalisty i pozwolić mu wybrać najbardziej odpowiednią kurację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.