Choroba pęcherzyka żółciowego - objawy
O istnieniu woreczka żółciowego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy – jest on bowiem małym i nieco zapomnianym narządem. Dopiero choroba pęcherzyka żółciowego przypomina nam o nim. Mimo wszystko jest to jeden z niezbędnych elementów naszego organizmu, odpowiedzialny za magazynowanie żółci oraz wspomaganie procesu trawiennego.
Należy zaznaczyć, że choroba pęcherzyka żółciowego częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego organu i najczęstsze objawy jego choroby.
Funkcje, jakie spełnia woreczek żółciowy:
- Pęcherzyk żółciowy (zwany również woreczkiem żółciowym) to organ o niewielkich rozmiarach i kształcie gruszki, znajdujący się po prawej stronie żołądka i tuż poniżej wątroby. Jest to rodzaj woreczka, którego zadaniem jest magazynowanie dostarczonej z wątroby żółci. Ponadto posiada on specjalny kanalik, poprzez który żółć ta jest przekazywana do jelita cienkiego.
- Magazynowana przez pęcherzyk żółciowy żółć jest również niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia – jest potrzebna do emulgacji tłuszczu, czyli umożliwia jego trawienie i spalanie.
- Choroba pęcherzyka żółciowego dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, szczególnie tych, które mają problem z nadwagą lub cierpią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe i dodatkowo mają wysoki poziom cholesterolu. Nie zapominajmy o tym!
- Inną ważną kwestią, o której należy pamiętać, to problem kamieni żółciowych, które – oprócz infekcji – są najczęściej występującą chorobą pęcherzyka żółciowego.
Objawy, jakie daje choroba pęcherzyka żółciowego
1. Wzdęcia i gazy
Jak doskonale wiemy, pęcherzyk żółciowy jest związany z procesem trawienia. Kiedy pojawia się jakiś problem i przepływ żółci nie jest prawidłowy, następuje zapalenie lub niedrożność pęcherzyka, zaczynamy wtedy odczuwać niestrawność – wzdęcia oraz ciężkość żołądka.
Zwykle dodatkowo pojawiają się gazy i ciągłe odbijanie. Aby naprawdę zacząć się niepokoić tymi objawami, musiałyby one powtarzać się codziennie przez dłuższy czas. Nie ma powodów do zmartwień, gdy któregoś dnia poczujemy się źle. Dopiero, gdy objawy nie ustąpią do 10 dni i utrzymują się wzdęcia oraz twardość brzucha, powinnaś zasięgnąć rady lekarza. Powodem dolegliwości może bowiem być choroba pęcherzyka żółciowego.
Zobacz także: Wzdęcia i gazy – zwalcz je ćwiczeniami!
2. Nudności i zawroty głowy
Zwróć uwagę na Twoje samopoczucie popołudniami, szczególnie po około dwóch godzinach od obiadu. W tym czasie trawienie powinno zostać już całkowicie zakończone. Jeśli jesteś słaba i odczuwasz nudności lub zawroty głowy, najlepiej żebyś usiadła i położyła rękę na brzuchu. Jest on wzdęty i twardy? Ciągle Ci się odbija?
Jeżeli oprócz problemów z trawieniem, każdego dnia odczuwasz również zawroty głowy i nudności, najprawdopodobniej powodem jest choroba pęcherzyka żółciowego.
3. Okazjonalne bóle pleców, brzucha i prawej ręki
Te trzy objawy są charakterystyczne i to właśnie nimi cechuje się choroba pęcherzyka żółciowego. Uczucie ciężkości żołądka i ból, który promieniuje od prawej strony pleców i prawego ramienia. Pamiętajmy, że pęcherzyk żółciowy znajduje się właśnie po prawej stronie jamy brzusznej, obok wątroby.
Kiedy pojawia się jego zapalenie, odczuwamy ból również w przyległych narządach i jest to ból bardzo charakterystyczny. Często może się on rozpoczynać w formie napadów, zupełnie jak w przypadku kamieni żółciowych. Silny ból może trwać około 15 minut, po czym ustaje i ponownie się pojawia – taka sytuacja może się utrzymywać się do 15 godzin.
Jeśli choroba pęcherzyka żółciowego jest zaawansowana i utworzyło się kilka kamieni, ból może być naprawdę ostry i rozprzestrzeniać się aż do łopatek.
4. Obserwuj mocz i stolec
Mimo że ich obserwacja nie należy do najprzyjemniejszych czynności w łazience, zapewniamy jednak, może ona się okazać się kluczowa do wczesnego wykrycia pewnych chorób. Kiedy mocz przybiera białą barwę, a stolec jest szarawy, odbarwiony i w dodatku luźny, oznacza to problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jest to związane z niskim poziomem żółci w organizmie.
Zwykle u osób, u których rozwija się choroba pęcherzyka żółciowego, występują również częste biegunki.
Przeczytaj koniecznie: Sprawdź, co kolor moczu mówi o twoim zdrowiu
5. Nieświeży oddech i gorączka
Kiedy zaczniesz odczuwać dyskomfort w jamie ustnej (dziwny posmak i nieświeży oddech), dokładnie zanotuj, jak długo się on utrzymuje. Jeśli dzień lub dwa – nie ma powodu do niepokoju.
Jeśli jednak trwa ponad 10 dni, koniecznie pójdź do lekarza. Szczególnie, gdy z samego rana, tuż po obudzeniu się, zauważysz, że masz nieco podwyższoną temperaturę ciała (nawet jeśli mówimy o 2-3 kreskach na termometrze). Zwykle bywa ona podwyższona rano i późnym wieczorem.
6. Żółtaczka
Zauważyłaś, że kolor Twojej skóry przybrał nieco żółtawy odcień? Albo że Twoje oczy również zżółkły? W takim wypadku nie ma na co czekać – idź jak najszybciej do lekarza. Prawdopodobnie masz żółtaczkę. Wywołują ją kamienie żółciowe blokujące przewód żółciowy i tym samym powodujące, że żółć cofa się do wątroby, a stamtąd do krwiobiegu.
Jest to bardzo poważna sprawa i w żadnym wypadku nie powinnyśmy jej zaniedbywać!