Objawy andropauzy, które warto znać

Objawy andropauzy, które warto znać

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2021

Objawy andropauzy pojawiają się w określonym wieku, kiedy poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać. Mogą wpływać na jakość życia wielu mężczyzn.

Mężczyźni również doświadczają objawów przypominających menopauzę, które są nazywane andropauzą. Te dwa procesy są dość podobne do siebie i łączą się z wiekiem oraz ze spadkiem poziomu określonych hormonów. Jednak objawy andropauzy różnią się od objawów menopauzy.

Andropauza polega na spadku produkcji testosteronu, do którego dochodzi w określonym wieku. Testosteron to hormon produkowany w jądrach i nadnerczach, który pełni różne funkcje.

Być może wiesz już, że testosteron pomaga utrzymywać popęd seksualny. Oprócz tego wpływa na zdrowie kości, a nawet na siłę i energię. Jednak, w przeciwieństwie do menopauzy, początek andropauzy nie oznacza, że mężczyzna traci swoją płodność.

Niektórzy mężczyźni nie są nawet świadomi tego, że przechodzą przez ten proces. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym polega andropauza oraz przybliżymy jej najczęstsze objawy. Przedstawimy również różne terapie.

Na czym polega andropauza?

Jak już zauważyliśmy wcześniej, testosteron to hormon produkowany w jądrach i nadnerczach. Wiele osób kojarzy go jedynie z funkcjami seksualnymi, chociaż w rzeczywistości bierze udział w wielu innych częściach i funkcjach ludzkiego organizmu.

Przede wszystkim testosteron wpływa na masę kostną i mięśniową. Pomaga zachować umięśnienie oraz zapewnia wrażenie energii i dobre samopoczucie. Wiąże się również z wzrostem włosów na ciele.

Kobiety również posiadają testosteron, chociaż jego poziom w ich ciele jest o wiele niższy niż w przypadku mężczyzn. Poziom tego hormonu zaczyna stopniowo spadać u mężczyzn, którzy przekroczyli 30. rok życia.

Szacuje się, że poziom testosteronu spada na tyle do 45. roku życia, że można zaobserwować niektóre z objawów andropauzy. Okazuje się, że u mężczyzn w wieku 50 lat jego poziom jest prawie dwa razy niższy niż u młodszych.

Jednak spadek testosteronu nie wiąże się jedynie z wiekiem. Istnieje wiele innych czynników, które mogą przyspieszyć i pogorszyć proces andropauzy. Na przykład znaczący wpływ wywiera spożywanie narkotyków lub alkoholu. To samo tyczy się stresu lub otyłości.

Kobieta przytulająca mężczyznę
Andropauza jest dość podobna do menopauzy, ale istnieją między nimi istotne różnice.

Objawy andropauzy

Andropauza to powolny i stopniowy proces. Wielu mężczyzn nie ma nawet świadomości jej rozwoju i nie doświadcza żadnych objawów. Z kolei u innych pojawiają się znaczące zmiany. Często są bardziej wrażliwi niż normalnie lub częściej mają zły nastrój.

Jeden z najbardziej typowych objawów tego procesu to brak energii. Mężczyźni często czują się bardziej zmęczeniu i mają mniej siły w mięśniach. Poza tym często pojawiają się zaburzenia snu, które jeszcze bardziej zwiększają zmęczenie.

Należy zauważyć, że proces ten najczęściej wywiera największy wpływ na sferę erotyczną. To pierwsza kwestia, która niepokoi mężczyzn. Spadek popędu seksualnego oraz trudności z utrzymywaniem erekcji są w takim przypadku całkowicie normalne.

Nawet wytryski są zazwyczaj mniej obfite. Niektórzy mężczyźni doświadczają zawrotów głowy, bóli głowy oraz mrowienia w kończynach. W związku z tym lekarz może zdecydować się na zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Starszy mężczyzna u lekarki - objawy andropauzy

Leczenie

Objawy andropauzy mogą w niektórych przypadkach w znaczący sposób wpływać na jakość życia. Istnieją różne sposoby leczenia, które można wykorzystywać w tym celu. Chodzi o to, aby przywrócić adekwatny poziom testosteronu, który pomoże zmniejszyć objawy.

Hormon ten można podawać na różne sposoby: w postaci zastrzyków domięśniowych, żeli, plastrów na skórę, a nawet tabletek.

Jednak taką terapię należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Właśnie dlatego musisz brać pod uwagę inne kwestie zdrowotne. Zaliczamy do nich choćby stan prostaty. Dzieje się tak, ponieważ zwiększony poziom testosteronu wpływa na niektóre schorzenia prostaty.

Najlepiej byłoby skontaktować się ze specjalistą, ponieważ należy wytłumaczyć mu szczegółowo wszystkie objawy. Tylko wtedy będzie stanie dobrać terapię dostosowaną do każdego przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.