Nowotwór jajnika i trzustki - nowe metody leczenia

Nowa cząsteczka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanford może stać się jednym z najlepszych sojuszników Twojego organizmu w walce z nowotworem jajnika i trzustki.
Nowotwór jajnika i trzustki - nowe metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2017

W Stanford Medicine College na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii opracowano nie tak dawno coś naprawdę niesamowitego. Jest to coś, na co czekają z utęsknieniem wszyscy ludzie, których dopadł nowotwór trzustki lub jajnika.

Naukowcy z tego instytutu zaprojektowali cząsteczkę, która może stać się jednym z najlepszych sojuszników w zwalczaniu raka jajnika i trzustki… i teoretycznie może tego dokonać w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

W tej chwili cząsteczka jest nadal w fazie eksperymentalnej, ale wyniki badań przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych są bardzo pozytywne. Opracowana przez naukowców cząsteczka wykazuje skuteczność na poziomie wyższym od oczekiwanego.

Nie tylko jest ona w stanie powstrzymać nowotwór, ale również powoduje jego stopniową regresję.

Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w różnych czasopismach branżowych, w tym także w prestiżowym Stanford Medicine.

Naukowcy czują się bardzo podekscytowani faktem tego, że w najbliższym czasie mamy naprawdę ogromną szansę wykryć skuteczne lekarstwo na te choroby będące prawdziwym przekleństwem obecnych czasów.

“Rękawica baseballowa” kontra nowotwór jajnika i trzustki

Naukowcy nazywają odkrytą przez siebie cząsteczkę mianem “rękawicy baseballowej”. Jest to spowodowane zarówno jej wyglądem, jak i sposobem, w jaki ona działa. Po pierwsze, używa swego rodzaju przynęty do “złapania” komórek zmodyfikowanych przez nowotwór.

Gdy już je przechwyci, to następnie likwiduje je „wyłączając” z gry, podobnie jak rękawica baseballowa.

Amato Giaccia jest szefem zespołu naukowców, który pracowali nad tym niezwykle istotnym badaniem. Zarówno on, jak i jego zespół starają się znaleźć nowe praktyczne podejście do leczenia niebezpiecznych dla życia chorób, takich jak właśnie nowotwór jajnika i trzustki.

Amato Giaccia

Te dwie choroby mają wiele cech wspólnych. Z tego też powodu Giaccia postanowił przeprowadzić badania, które mogłyby być wykorzystane w terapiach leczniczych dla obu tych chorób onkologicznych. Oto, co oba rodzaje opisywanych raków mają ze wspólnego:

  • Zarówno jeden, jak i drugi nowotwór jest zazwyczaj niezwykle trudny do wykrycia w początkowych fazach. Mają one także skłonność do bardzo szybkiego rozwijania się.
  • Nowotwór taki pojawia się na jajniku (jednym lub obu), a także trzustce. Kiedy już zostaną odkryte, konieczne jest chirurgiczne usunięcie zaatakowanych przez komórki rakowe części tych narządów.
  • Następnie pacjent otrzymuje skierowanie na cały cykl zabiegów obejmujących chemioterapię i radioterapię.
  • Zabiegi te są na ogół bardzo agresywne dla zdrowia. Pacjent w trakcie ich trwania będzie bardzo osłabiony i do tego znacznie bardziej podatny na wszelkie inne choroby, głównie infekcje. Niestety, takie leczenie nie eliminuje w najmniejszym nawet stopniu ryzyka powrotu raka.

Przyjrzyjmy się zatem teraz temu, jak ta cząsteczka funkcjonuje (rzecz jasna w bardzo ogólnym zarysie, w końcu wszyscy jesteśmy w tej kwestii laikami) i jak może ona zmienić medycynę oraz sposób leczenia chorób takich, jak nowotwór jajnika oraz trzustki.

Cząsteczka, która usuwa komórki rakowe z gry

Jak wspomnieliśmy już powyżej, zarówno nowotwór jajnika, jak i trzustki postępuje niezwykle szybko. Zanim pacjent zostanie prawidłowo zdiagnozowany, rak może dokonać przerzutów także i na inne narządy w organizmie osoby chorej.

Nowotwór z przerzutami jest z kolei naprawdę dużym wyzwaniem dla naukowców i lekarzy, a także źródłem ogromnego, w pełni uzasadnionego strachu dla pacjentów oraz ich rodzin.

Do tej pory większość badań medycznych skupionych była na znalezieniu sposobu na spowolnienie rozwoju raka i ewentualnie przywróceniu pacjentowi akceptowalnego komfortu życia.

Badania laboratoryjne

Jednakże Amato Giaccia i jego zespół naukowców opracowali cząsteczkę, która nie tylko zatrzymuje rozwój guza, ale również powoduje jego powolną regresję. Cząsteczka ta działa jak przynęta. Łączy się z białkiem z szóstej grupy genów, a następnie hamuje dalszy wzrost guza i niszczy cały nowotwór.
Efekt ten możliwy jest z uwagi na zablokowanie funkcji receptorów kinazy tyrozynowej, kluczowego dla przeżycia i wzrostu komórek nowotworowych elementu.

Ta cząsteczka, zwana również potocznie “rękawiczką baseballową”, może całkowicie wyleczyć i w niektórych wypadkach nawet uodpornić pacjenta. Jest to szczególnie istotna cecha, jeśli proces medyczny zostanie połączone z chemioterapią w celu skuteczniejszego wyleczenia osoby chorującej na nowotwór jajnika lub trzustki.

W ten sposób moja cząsteczka jest w stanie stopniowo zlikwidować nowotwór, co wiąże się z ustąpieniem choroby.

Olbrzymie oczekiwania na przyszłość

Oczywiście nie ma co popadać w hurraoptymizm, jako że badania nadal znajduje się w fazie eksperymentalnej. Do tej pory wyniki pozwalające optymistycznie spoglądać w przyszłość uzyskano tylko u zwierząt w warunkach laboratoryjnych.

Nadal czekamy na długo oczekiwany przeskok do badań klinicznych. W końcu pacjenci z rakiem jajnika lub trzustki, którzy oczekują na lekarstwo na swoją chorobę stanowią naprawdę liczną i żywotnie zainteresowaną wszelkimi osiągnięciami na tym polu grupę.

Laboratorium

Na dzień dzisiejszy opracowana przez zespół Amato Giaccii cząsteczka została nazwana MYD1-72. Naukowcy mają nadzieję, że będzie ona w stanie zapewnić następujące korzyści:

  • Możliwość zastosowania jako opcji stanowiącej mniej agresywny, uzupełniający rodzaj terapii zwalczającej nowotwór jajnika lub trzustki. Nerwy i system odpornościowy pacjenta nie będą odczuwać skutków ubocznych leczenia przy użyciu cząsteczki MYD1-72.
  • MYD1-72 u zwierząt wykazuje skuteczność sięgającą do 95% w przypadku chorób, które nie są w zaawansowanym stadium.
  • W przypadku, gdy nowotwór jajnika lub trzustki osiągnie zaawansowane stadium z przerzutami, teoretyczny możliwy współczynnik skuteczności wynosi 51%.
  • Jednak w cięższych przypadkach lekarze nadal wybierają połączenie terapii leczniczej MYD1-72 z chemioterapią, aby zmniejszyć zdolność nowotworu do rozwoju i przerzutów do kolejnych organów.

Próby kliniczne obejmujące cząsteczkę MYD1-72 rozpoczną się w najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że wyniki okażą się równie pozytywne, co teoretyczny potencjał tej cząsteczki. Naukowcy odpowiedzialni za to badanie przewidywali także stworzenie nowych cząsteczek lub “rękawic baseballowych” pozwalających także leczyć nowotwory innego rodzaju, jest to jednak obecnie kwestia przyszłościowa.
Tymczasem będziemy na bieżąco śledzić nowe postępy nad badaniami cząsteczki MYD1-72.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fiorillo, M., Verre, A. F., Iliut, M., Peiris-Pagés, M., Ozsvari, B., Gandara, R., … Lisanti, M. P. (2015). Graphene oxide selectively targets cancer stem cells, across multiple tumor types: Implications for non-toxic cancer treatment, via “differentiation-based nano-therapy” Oncotarget. https://doi.org/10.18632/oncotarget.3348
  • Ku, J.-L., & Park, J.-G. (2009). Biology of SNU Cell Lines. Cancer Research and Treatment. https://doi.org/10.4143/crt.2005.37.1.1
  • Couch, F. J., Johnson, M. R., Rabe, K. G., Brune, K., De Andrade, M., Goggins, M., … Hruban, R. H. (2007). The prevalence of BRCA2 mutations in familial pancreatic cancer. Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention. https://doi.org/10.1158/1055-9965.EPI-06-0783

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.