Nowotwór i czarne ślady na paznokciach - Co oznaczają?

Ciemne ślady na paznokciach nie muszą być powodem do niepokoju, jednak dla pewności warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą.
Nowotwór i czarne ślady na paznokciach - Co oznaczają?

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2019

Nowotwór to specyficzny rodzaj choroby, który objawiać się może nieraz w bardzo nietypowy sposób. Jak się okazuje, czasami tak błaha i ignorowana przez większość osób sprawa jak ciemny ślad na paznokciu, może świadczyć o rozwoju bardzo poważnej choroby, zagrażającej naszemu zdrowiu i życiu.

Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się  jak może objawiać się nowotwór.

Czy odwiedzasz czasami salony kosmetyczne? Jak się okazuje, Twoja manikiurzystka może czasami powiedzieć więcej o Twoim zdrowiu niż Ty sama. Jean Skinner, kosmetyczka z Uckfield w East Sussex w Wielkiej Brytanii podzieliła się historią o klientce, która przyszła do niej z dość nietypowym problemem.

Problemem tym były ciemne linie pojawiające się na paznokciach. Klientka prosiła więc o pomalowanie paznokci ciemnym lakierem, tak aby przebarwienia nie były widoczne na co dzień. Jean Skinner zasugerowała jednak, że zamiast ukrywać ten problem, warto najpierw sprawdzić, co może się za nim kryć.

Jak się okazało, w przypadku tej konkretnej klientki ciemne ślady na paznokciach rzeczywiście były objawem choroby. Zdiagnozowano u niej nowotwór skóry, czyli czerniaka. Oczywiście linie na paznokciach to nie jedyny możliwy objaw choroby nowotworowej.

O wiele częściej zaobserwować można niepokojące zmiany skórne. Oczywiście nie zawsze ciemny ślad na paznokciu jest objawem raka skóry. W co najmniej kilku innych przypadkach, nie ma powodów do niepokoju:

  • Zażywanie leków, których efektem ubocznym może być zmiana pigmentowana skóry lub paznokci.
  • W czasie ciąży na paznokciach mogą pojawiać się brązowe przebarwienia.
  • Przebarwienia to także jeden z objawów grzybicy paznokci.
  • Ciemne ślady na paznokciach to często efekt mechanicznego uszkodzenia czy urazu. Jest to nic innego jak siniak pod płytką paznokcia.

Kiedy za przebarwieniem kryje się nowotwór?

Nowotwór paznokcia nie jest częstym przypadkiem, choć może występować nawet u dzieci. Najczęściej objawia się występowaniem linii wzdłuż paznokcia o różnych odcieniach brązu. Zmiana koloru następuje stopniowo – ciemnieje także skóra dookoła paznokcia.

W większości przypadków czerniak nie dotyka tylko jednego paznokcia. Objawy mogą być widoczne także na innych częściach ciała, w tym na palcach stóp czy skórze głowy.

Śmiertelne zagrożenie?

Czerniak jest uznawany za jeden z najgroźniejszych i najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Rozprzestrzenia się niezwykle szybko, atakując także inne obszary ciała. Często są to organy bardzo oddalone od siebie, tak jak jelito cienkie, gałki oczne, mózg czy nawet serce.

Nowotwór komórki

Leczenie nowotworu paznokcia

 

Nowotwór skóry może być leczony na różne sposoby. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i fizycznego stanu każdego pacjenta. Oto kilka podstawowych metod leczenia:

  • Radioterapia: Metoda ta powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych. Jest to leczenie miejscowe, co oznacza, że atakuje komórki jedynie w określonym obszarze.
  • Leczenie operacyjne: Najczęściej spotykana metoda leczenia. Polega na operacyjnym pozbyciu się guza oraz tkanek go otaczających. Celem jest powstrzymanie namnażania się komórek nowotworowych.
    Badanie lekarskie a nowotwór
  • Chemioterapia: Stosowana, gdy komórki nowotworowe zaatakowały także inne obszary ciała. Pacjentowi podaje się mieszankę różnych leków, w dość agresywny sposób atakujących nowotwór.
  • Immunoterapia: Celem jest pobudzenie pracy układu odpornościowego.

Profilaktyka nowotworów skóry

Najczęstszą przyczyną nowotworów skóry jest nadmierna ekspozycja na słońce, bez odpowiedniej ochrony. Aby ochronić się przed tym ryzykiem, koniecznie zwróć uwagę na następujące kwestie:

Krem z filtrem

 

  • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach najintensywniejszego promieniowania (między 12 a 16).
  • Codziennie używaj kremu z filtrem. Nakładaj go na pół godziny przed wyjściem, a aplikację ponawiaj kilkakrotnie, zwłaszcza jeśli wchodzisz do morza czy basenu.
  • Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Słońce może odwadniać organizm, za to odpowiednie nawodnienie doskonale reguluje temperaturę ciała.
  • Nie opalaj się. Nadmierna ekspozycja na promienie UV przyspiesza procesy starzenia się skóry i zwiększa ryzyko takich chorób jak nowotwór skóry.
  • Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany skórne. Nie ignoruj takich objawów jak zmiana koloru paznokcia czy pieprzyka na ciele.

Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez organizm!

Nowotwór paznokcia to podstępna choroba, której objawy można łatwo pomylić z grzybicą, mechanicznym urazem czy inną łagodną dolegliwością. Właśnie dlatego warto mieć świadomość tego rodzaju zagrożeń i nigdy nie ignorować sygnałów wysyłanych Ci przez Twoje ciało.

Czujność, jak ta, którą wykazała się Jean Skinner, pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie. Pamiętaj także, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie wystawiaj skóry na zbyt ciężką próbę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.