Nowe nawyki w leczeniu nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu jest stanem charakteryzującym się utratą kontroli nad pęcherzem. Może mieć charakter łagodny, gdy wyciek moczu jest niewielki lub ciężki, gdy pęcherz opróżnia się całkowicie. Czy chcesz poznać nowe nawyki skuteczne w leczeniu nietrzymania moczu?
Chociaż leczenie może się różnić w zależności od przyczyny, istnieją pewne podstawowe środki, które mogą przyczynić się do kontrolowania tej dolegliwości. Przy tej okazji chcemy Ci pokazać nowe nawyki, które możesz wprowadzić w życie już od dzisiaj.
Nowe nawyki w leczeniu nietrzymania moczu
Utrata kontroli nad pęcherzem może być spowodowana wieloma problemami zdrowotnymi. W rzeczywistości nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. Wycieki moczu są nagłe i mogą wystąpić podczas kaszlu, kichania lub wykonywania jakiejś siły.
U niektórych pacjentek rozwija się nawet ciężka forma tej dolegliwości, gdy nie są w stanie dotrzeć do łazienki po silnej potrzebie oddania moczu. Jednak niezależnie od ich przyczyny lub ciężkości tego stanu, każdy może wprowadzić proste nowe nawyki, aby wyleczyć nietrzymanie moczu.
Koniecznie się z nimi zapoznaj i stosuj, nawet jeśli nie cierpisz na tę przypadłość!
1. Dokonaj zmian w diecie
Jednym z kluczy do leczenia nietrzymania moczu jest poprawa sposobu odżywiania. Chociaż wiele osób o tym nie wie,istnieją pewne produkty spożywcze, które mogą mieć negatywny wpływ na ten stan ze względu na swoje podrażniające działanie.
Dlatego konieczne jest zmniejszenie lub wyeliminowanie spożycia pikantnych i kwaśnych pokarmów, a także tych o wysokiej zawartości cukru. Wygodne jest również unikanie kawy i jakiegokolwiek źródła kofeiny.
2. Ponownie przetrenuj pęcherz moczowy, aby pozbyć się problemu nietrzymania moczu
Ponowny trening pęcherza grupuje proste techniki wzmacniające mięśnie zaangażowane w oddawanie moczu. Jego celem jest pomoc w utrzymaniu stałych godzin ustalonych dla opróżniania pęcherza moczowego. Zatem pierwsza technika polega na zaprogramowaniu ustalonych pór dnia, w których będziemy chodzić do toalety.
Ideałem jest przetrzymanie chęci oddania moczu jak najdłużej, aż ciało przyzwyczai się do opróżniania pęcherza w ustalonych porach. Oczywiście ważne jest, aby robić to stopniowo: na początku co godzinę, a następnie co dwie godziny, aż będzie można przejść do 4-godzinnych odstępów bez ryzyka przecieków.
Inna prosta technika pozwala wzmocnić zdolność do utrzymania moczu. Polega ona na niewielkim wstrzymaniu oddania moczu, gdy odczuwana jest pilna potrzeba pójścia do toalety. I znów, na początku opóźnia się o 5 minut, potem o 10 itd. Można to ćwiczyć, aż poczuje się większą kontrolę nad pęcherzem.
3. Wprowadź nowe nawyki w treningu: ćwiczenia na dno miednicy
Ćwiczenia wzmacniające dno miednicy są najlepszym uzupełnieniem leczenia nietrzymania moczu. W rzeczywistości są one zazwyczaj pierwszą opcją leczenia, gdy wycieki moczu są łagodne. Najbardziej znane są tzw. ćwiczenia Kegla, które można bez problemu wykonywać codziennie w domu.
Co musisz zrobić
- Aby rozpocząć, ściśnij i rozluźnij mięśnie dna miednicy przez 5 lub 10 sekund. Potem odpocznij taką samą ilość czasu. Mięśnie dna miednicy są tymi samymi, których używasz do zatrzymania przepływu moczu w trakcie jego oddawania. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, spróbuj wstrzymać strumień moczu, gdy jesteś w toalecie.
- Pomocne mogą być również inne czynności, takie jak wykonywanie mostka z pozycji leżącej lub podnoszenie miednicy. Jednak musisz skupić się na używaniu właściwych, głębokich mięśni.
4. Nowe nawyki w leczeniu nietrzymania moczu: unikaj używania tytoniu
Używanie tytoniu może zaszkodzić funkcji nerwowej pęcherza. Ze względu na wysoką zawartość składników toksycznych, palenie może powodować osłabienie mięśni dna miednicy. W szczególności wpływ nikotyny może powodować nadmierne skurcze pęcherza, co powoduje nagły wzrost potrzeby oddawania moczu.
Z drugiej strony należy pamiętać, że palenie tytoniu może prowadzić do chronicznego kaszlu, który również wpływa na wyciek moczu. Podczas kaszlu wzrasta nacisk jamy brzusznej na dno miednicy, co powoduje obniżenie pęcherza i cewki moczowej i, w konsekwencji, wyciek moczu.
5. Unikaj napojów alkoholowych
Nadmierne spożycie napojów alkoholowych wiąże się z osłabieniem i podrażnieniem ścian pęcherza moczowego, moczowodów i nerek.Dlatego, jeśli chodzi o leczenie nietrzymania moczu, najlepiej w ogóle unikać przyjmowania tego typu napojów.
Alkohol nadmiernie pobudza pęcherz i zmniejsza zdolność zatrzymywania moczu. Ponadto, ponieważ powoduje również odwodnienie, zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych. Co z tym zrobić? Unikaj całkowicie napojów alkoholowych w przypadku objawów nietrzymania moczu. Zamiast tego zwiększ przyjmowane ilości wody.
Na koniec należy również wspomnieć, aby pomyśleć o udaniu się do lekarza w przypadku wystąpienia uporczywych objawów tego stanu. Im szybciej otrzymasz diagnozę i leczenie, tym lepsze będzie rokowanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Imamura, M., Williams, K., Wells, M., & Mcgrother, C. (2015). Lifestyle interventions for the treatment of urinary incontinence in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003505.pub5
- Le, N. B. P. (2014). Urinary incontinence. In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_37
- Gleason, J. L., Richter, H. E., Redden, D. T., Goode, P. S., Burgio, K. L., & Markland, A. D. (2013). Caffeine and urinary incontinence in US women. International Urogynecology Journal and Pelvic Floor Dysfunction. https://doi.org/10.1007/s00192-012-1829-5
- Kargar Jahromi, M., Talebizadeh, M., & Mirzaei, M. (2014). The Effect of Pelvic Muscle Exercises on Urinary Incontinency and Self-Esteem of Elderly Females With Stress Urinary Incontinency, 2013. Global Journal of Health Science. https://doi.org/10.5539/gjhs.v7n2p71
- M., M. (2018). Nonsurgical treatment methods in urinary incontinence. Gineco.Eu. https://doi.org/10.18643/gieu.2016.39
- Kolcaba, K., Dowd, T., Winslow, E. H., & Jacobson, A. F. (2011). Kegel Exercises. American Journal of Nursing. https://doi.org/10.1097/00000446-200011000-00048
- Bump, R. C., & McClish, D. K. (1992). Cigarette smoking and urinary incontinence in women. American Journal of Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1016/S0002-9378(11)91691-3
- Mayo Clinic. Bladder control: Lifestyle strategies ease problems. (2017). Recuperado el 1 de junio de 2020. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/in-depth/bladder-control-problem/art-20046597