Nowa piramida zdrowego żywienia - co oferuje?

Czasy się zmieniły, zatem piramida zdrowego żywienia także przeszła szereg przeobrażeń. Zdrowy tryb życia, który uwzględnia aktywność fizyczną stanowi jej podstawę. Zaleca się ćwiczyć przynajmniej godzinę dziennie, aby zachować formę i zapobiec potencjalnym chorobom.
Nowa piramida zdrowego żywienia - co oferuje?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wygląda nowa piramida zdrowego żywienia, koniecznie zapoznaj się z nią w tym artykule. Podpowiemy Ci, jakich zasad należy przestrzegać, aby zachować dobre zdrowie na długie lata.

Jak wiesz, dobre zdrowie zapewnia nam odpowiednia dieta. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wymarzonej formy zdrowotnej i długiego życia jest spożywanie różnorodnych produktów.

Powinniśmy też uzupełnić zbilansowaną dietę o aktywność fizyczną, której zazwyczaj brakuje nam w dzisiejszym świecie. Niedawno wprowadzono pewnie zmiany do tradycyjnej piramidy żywieniowej. Dostosowano ją do trybu życia mieszkańców naszego globu.

Zapoznaj się z nią, aby zrozumieć, jakie nawyki musisz zmienić, by cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywny tryb życia

Fundamentalną zmianą, jaką wprowadzono do piramidy, jest niezbędna aktywność fizyczna, która powinna opiewać na co najmniej 60 minut ćwiczeń dziennie.

Dziewczyna w trakcie joggingu

Ćwiczenia nie jedno mają imię i możemy dostosować je do swoich preferencji. Oprócz zdrowej diety, powinniśmy zatem wygospodarować godzinę czasu każdego dnia i wprawić się w ruch! Basen, bieganie, rolki czy ćwiczenia w domu – wybór należy do Ciebie.

Ważne jest aby utrzymać ciało w formie, nie ze względu na powierzchowne pobudki, ale aby zadbać o swoje zdrowie, by zwiększyć wydajność organizmu i wzmocnić układ odpornościowy, a także układ sercowo-naczyniowy. Dzięki temu możemy uniknąć wszelkich chorób zwyrodnieniowych.

Przede wszystkim, uwzględniając w swoim życiu aktywność fizyczną, łatwiej nam będzie uniknąć zaburzeń odżywiania, bowiem zachowamy odpowiedni bilans energetyczny.

Oznacza to, że będziesz uzbrojony w wystarczającą ilość energii, aby sumiennie spełniać wszystkie codzienne obowiązki i cieszyć się życiem.

Nawet, jeśli pozwolisz sobie na chwilę zapomnienia i przekroczysz sugerowaną ilość kalorii, sport pomoże Ci odzyskać balans. W ten sposób zapobiega się tworzeniu tkanki tłuszczowej!

Różnorodność pokarmów w diecie

Drugim, bardzo istotnym elementem nowej piramidy zdrowego żywienia jest zbilansowana dieta, uwzględniająca różnorodne pokarmy ze wszystkich grup żywności. Mamy na myśli: produkty pełnoziarniste, ale także ziemniaki czy zdrowe węglowodany, podane w odpowiedni sposób.

Podobnie, powinniśmy spożywać dużą ilość owoców i warzyw (najlepiej 2 lub 3 razy dziennie). To one bowiem dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały. Bezsprzecznie należy pamiętać o warzywach i owocach w swojej codziennej diecie!

Najlepsze, co można zrobić, to zamienić niezdrowe, przetworzone przekąski na świeże owoce. Pozbywamy się w ten sposób cukrów prostych i niezdrowych tłuszczów.

Koszyk pełen świeżych owoców

Owoc może zaspokoić nasze pragnienie na coś słodkiegonie stanowiąc obciążenia dla naszego organizmu i nie prowadząc do otyłości czy nadwagi.

Nie zapominajmy o produktach mlecznych, które również powinny znaleźć swoje miejsce w naszym jadłospisie. Jeśli nie tolerujesz laktozy, wybieraj produkty jej pozbawione, a także te beztłuszczowe. Ponadto, jeśli zależy nam na doskonałej sylwetce, należałoby wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu. 

Na koniec pamiętajmy o białym, chudym mięsie z kurczaka czy z ryby. Najlepiej, aby przyrządzone były na grillu, w piekarniku czy na parze. Unikajmy tłuszczu i smażenia potraw.

Suplementy uzupełniać możemy poprzez spożywanie jajek w przeróżnej postaci oraz dzięki białkom roślinnym.

Nowa piramida zdrowego żywienia i produkty okazjonalne

Na szczycie nowej piramidy żywieniowej znajdują się też produkty, które należy spożywać sporadycznie i z umiarem. Należą do nich czerwone mięsa i wędliny. 

Aby produkty te nie przysporzyły nam kłopotów zdrowotnych i korzystnie wpływały na stan naszego zdrowia, należy unikać smażenia mięs i przetworzonych wędlin. Świetnym towarzystwem dla tych produktów będą warzywa i zdrowe tłuszcze.

Czy powinno się całkowicie zrezygnować z alkoholu? Oczywiście, można od czasu do czasu pozwolić sobie na napój alkoholowy. Zdajemy sobie sprawę, że czerwone czy białe wino, bądź piwo w małych ilościach, mogą przynieść pewne korzyści dla zdrowia.

Wystarczy nam jednak jeden kieliszek na tydzień! Co istotne, przed spożyciem alkoholu i tuż po tym, zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Co do okazjonalnej żywności, możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na produkty, które wykazują dużą zawartość tłuszczów nasyconych i cukrów.

To dobra wiadomość dla wszystkich łasuchów, oznacza bowiem przyzwolenie na pączki, lody i czekoladę. Jednak od święta i w niewielkich ilościach.

Suplementy diety i nowa piramida zdrowego żywienia

Stanowią najwyższą wartość nowej piramidy, bowiem zdarza się, że mimo zróżnicowanej diety i życiowej harmonii brakuje nam konkretnych składników odżywczych. To czas, aby przyjąć je z zewnątrz, po konsultacji u specjalisty i przy jego nadzorze.

Suplementy diety mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów organizmu w niezbędne składniki odżywcze. Najważniejsze jednak, aby nie stanowiły zamiennika żywności, mogą być tylko i wyłącznie kontrolowanym dodatkiem do naszej diety.

Teraz, kiedy znasz już podstawowe zasady i warstwy nowej piramidy żywieniowej, możesz zacząć wdrażać je do swojej codzienności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilkinson TJ., Shur NF., Smith AC., Exercise as medicine in chronic kidney disease. Scand J Med Sci Sports, 2016. 26 (8): 985-8.
  • Bron PA., Kleerebezem M., Brummer RJ., Cani PD., et al., Can probiotics modulate human disease by impacting intestinal barrier function? Br J Nutr, 2017. 117 (1): 93-107.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.