Nowa eksperymentalna szczepionka na raka trzustki daje zachęcające wyniki

Szczepionki przeciwnowotworowe to przyszłość medycyny. Ale nie działają w taki sam sposób, jak te, które znamy.
Nowa eksperymentalna szczepionka na raka trzustki daje zachęcające wyniki
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2023

Rak trzustki w postaci gruczolakoraka przewodowego prawie zawsze prowadzi do śmierci. Szacuje się, że powoduje zgon u 88% zdiagnozowanych pacjentów. Jest to obecnie trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych i siódma na świecie. Ale możemy stanąć w obliczu rewolucji medycznej wraz z opracowaniem szczepionki na raka trzustki, która mogłaby poprawić te statystyki.

Centrum Badań nad Rakiem Trzustki im. Sloana Ketteringa im. Davida M. Rubensteina w Memorial Sloan Kettering opublikowało badania w czasopiśmie Nature, które przynoszą nadzieję. Naukowcy przetestowali szczepionkę przy użyciu technologii mRNA u 16 pacjentów z rakiem trzustki i uzyskali skuteczną odpowiedź u połowy uczestników.

Czy to oznacza, że mamy już szczepionkę przeciwko rakowi trzustki? Jeszcze nie. Szczepionki przeciwnowotworowe działają inaczej niż klasyczne szczepionki, które już znamy. Jednak postęp tych badań może oznaczać diametralną zmianę śmiertelności z powodu tego nowotworu.

Czym jest szczepionka na raka trzustki?

Kiedy myślimy o szczepionkach, wyobrażamy sobie fiolkę, którą wstrzykuje się do organizmu, zanim zachorujemy. Na przykład podajemy dzieciom tak zwaną „potrójną szczepionkę wirusową”, aby nie zachorowały na odrę, różyczkę lub świnkę, lub aby w przypadku zarażenia miały tylko łagodną postać tych chorób.

Przeciwnie, szczepionki przeciwnowotworowe podaje się, gdy już wykryto nowotwór u pacjenta. Nie mają one charakteru zapobiegawczego, ale mają na celu poprawę reakcji organizmu na chorobę.

Mają trzy cele :

  • zatrzymać rozprzestrzenianie się guza na inne tkanki.
  • pomóc w zniszczeniu komórek nowotworowych, które podlegają leczeniu chemioterapią lub radioterapią.
  • zapobiec nawrotowi w kolejnych miesiącach lub latach.

Poszukiwanie szczepionki na raka trzustki nie jest jedynym trwającym badaniem w tym kierunku. Różne grupy robocze opracowują szczepionki na inne nowotwory:

  • Rak gruczołu krokowego z przerzutami. Podanie szczepionki o nazwie sipuleucel-T rozważa się u pacjentów, u których już rozprzestrzenia się rak gruczołu krokowego. Szczepionka może wydłużyć lata przeżycia.
  • BCG we wczesnym stadium raka pęcherza moczowego. Słynna szczepionka BCG przeciwko gruźlicy może poprawić rokowanie pacjentów z rakiem pęcherza moczowego. Wprowadza się ją do narządu za pomocą cewnika i aktywuje odpowiedź immunologiczną, która ostatecznie atakuje złośliwe komórki.
  • Przeciw czerniakowi. Ta szczepionka pochodzi z wirusa, który wykazał zdolność do samodzielnego niszczenia komórek nowotworowych. Szczepionka T-VEC wykorzystuje tego wirusa, modyfikuje go genetycznie i przygotowuje w fiolce do podania pacjentom.

Szczepionkę na raka trzustki zaprojektowano z wykorzystaniem technologii mRNA. Jest to ta sama technologia, którą wykorzystano do szczepienia przeciwko COVID-19.

Dowiedz się więcej: 6 objawów problemów z trzustką

Szczepionka na raka trzustki: jak działa?

Według naukowców w publikacji Nature, szczepionka na raka trzustki wykorzystuje informacyjne RNA lub mRNA. Cząsteczka ta bierze udział w produkcji substancji wewnątrz komórek. To te, które niosą informacje o tym, co powinny, a czego nie powinny produkować.

Korzystając z tej cechy, w laboratorium wykonano następujące czynności:

  1. Wyizolowano niektóre białka obecne w guzach usuniętych u pacjentów z rakiem trzustki. W szczególności szukano białek charakterystycznych dla tych nowotworów, tj. takich, które nie występują gdzie indziej.
  2. Dzięki tym informacjom stworzono informacyjny RNA, który był w stanie wytworzyć podobne białka po wprowadzeniu do komórki. Nowe białka, które są podobne, ale nie identyczne z białkami guza, nazwano neoantygenami.
  3. Wyprodukowano szczepionkę z tym informacyjnym RNA, dodając substancje, które zapewniały stabilność związku i jego dotarcie do komórek.

Po zakończeniu fazy laboratoryjnej szczepionkę podano pacjentom. W tym konkretnym przypadku 16 ochotników otrzymało, oprócz fiolki, leki immunomodulujące i chemioterapią po operacji.

Jakie były wyniki? Cóż, połowa uczestników odpowiedziała pozytywnie na neoantygeny. Oznacza to, że ich komórki układu odpornościowego zostały pobudzone, stały się bardziej aktywne i zwalczały pozostałe złośliwe komórki. Ponadto wydaje się, że zapobiegały nawrotom i przerzutom guza w średnim okresie.

Szczepienia przeciw rakowi.
RNA to kwas rybonukleinowy, inny niż DNA. Chociaż ich funkcje w komórce są powiązane.

Przeczytaj więcej o: Jak oczyścić trzustkę

Co oznacza to odkrycie?

Szczepionka przeciwko rakowi trzustki oznaczały zmianę kierunku w leczeniu tej choroby. Jak wynika z oficjalnego komunikatu ośrodka badawczego, potrzebne są dalsze badania, ponieważ połowa pacjentów nie reagowała na neoantygeny.

Niemniej jesteśmy na drodze do medycznej rewolucji dzięki technice mRNA. Ograniczenie nawrotów w onkologii ma kluczowe znaczenie. Wiele osób pomyślnie przechodzi przez pierwsze leczenie, ale wkrótce potem wracają do lekarza z podobnymi objawami i ponownie otrzymują tę samą diagnozę.

Te badania są dopiero w fazie 1 opracowywania szczepionek. A ten etap rozpoczął się w grudniu 2019 r. W tej dziedzinie nauki nie ma jednak szybkich dróg.

Tymczasem najlepiej skonsultować się z gastroenterologiem, jeśli pojawią się podejrzane objawy ze strony układu pokarmowego. Wykrycie raka trzustki jest trudne, ale wczesna diagnoza radykalnie zmienia rokowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.