Trzustka stanowi nieodzowny organ naszego ciała. Znając objawy złego funkcjonowania trzustki, możesz przewidzieć i zapobiec pojawieniu się znacznie poważniejszych problemów. Chora trzustka, której towarzyszy zapalenie, modyfikuje szereg funkcji trawiennych, może być też czasem związana ze złymi nawykami żywieniowymi.
Trzustka znajduje się za żołądkiem i jest odpowiedzialna za wytwarzanie enzymów, takich jak insulina i glukagon. Są one niezbędne do procesów trawiennych, dlatego jest to tak ważna część ciała. Docierają do jelita cienkiego, skąd pomagają w procesie syntezy pokarmu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu, może nieść za sobą poważne skutki. Te same enzymy produkowane w trzustce, mogą obrócić się przeciwko niej i koniec końców zaatakować ją.
W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakie objawy wywołuje chora trzustka. Koniecznie przeczytaj.
Chora trzustka – jakie objawy wywołuje?
1. Chora trzustka a silny ból
Ból pojawia się w górnej części brzucha oraz za żołądkiem. Pamiętaj, że problemy z trzustką sygnalizuje tylko palący ból, który pojawia się po lewej stronie ciała i pod żebrami.
Ból jaki wywołuje chora trzustka jestwyraźniejszy od razu po jedzeniu lub piciu. Jest nawet bardziej odczuwalny po spożyciu produktów bogatych w tłuszcze.
Ból może rozpocząć się następnego dnia po zjedzeniu posiłku. Może też utrzymywać się przez kilka dni i nasilać się stopniowo. Czasami osiąga wysoki poziom, bywa wręcz nieznośny.
Ból staje się bardziej intensywny podczas leżenia na plecach.
Ból promieniuje z tyłu pleców ku lewej łopatce.
2. Gorączka
Enzymy, które atakują trzustkę powodują stan zapalny. Gorączka w takim stanie jest całkowicie normalnym następstwem.
Kiedy czujesz ból lub jakikolwiek inny rodzaj dyskomfortu pamiętaj, aby zmierzyć temperaturę. Jeśli jest ona podwyższona o kilka stopni, powinieneś skonsultować się z lekarzem. To konieczne. Specjalista jest jedyną osobą, która może wykluczyć jakiekolwiek oraz odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości.
Objawy mogą być powodowane przezinne czynniki. Dlatego to takie ważne, by rozwiać wątpliwości.
3. Chora trzustka a nudności
Mogą pojawić się także wymioty. Kiedy Twój system trawienny nie pracuje należycie, może się pojawić ten przykry objaw. Uczucie dyskomfortu w takiej sytuacji jest normalne.
4. Ból głowy
Normalną rzeczą jest także odczucie zmęczenia, irytacji, problemy z koncentracją i nagłe bóle głowy. To wszystko jest spowodowane atakiem na Twój system immunologiczny. Efekty są odczuwalne natychmiastowo.
5. Utrata wagi
Jeśli pokarm, który spożywasz nie jest odpowiednio trawiony, organizm nie będzie w stanie wchłonąć z niego odpowiednich składników odżywczych. Trzustka jest niszczona przez swoje własne enzymy lub zostaje zablokowana przez kamienie woreczka żółciowego.
Nic więc dziwnego, że osoby, które cierpią na choroby związane z trzustką zaczynają tracić na wadze, pomimo tej samej diety. Zwróć uwagę na nagłą utratę wagi.
6. Częstoskurcz
Masz przyspieszony rytm serca i oddychasz szybciej? Uważaj, to wszystko może powodować chora trzustka. Układ odpornościowy nie ma już wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszej pracy. W takiej sytuacji możesz odczuwać duszności oraz mieć podwyższony puls. Należy to kontrolować.
Chora trzustka – jakie są powody?
Badania dowodzą, że 80% wszystkich zapaleń trzustki, jest spowodowana przede wszystkim przez kamienie woreczka żółciowego i złe nawyki żywieniowe. W związku z tym kamienie blokują kanały żółciowe, tym samym uniemożliwiając trzustce spełnianie swoich funkcji.
Jeśli chodzi o dietę, to spożywanie zwiększonych ilości tłuszczów i nadużywanie alkoholu skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami trzustki. Dlatego należy o tym pamiętać. Inne przyczyny zapaleń trzustki to na przykład niewydolność nerek, toczeń, mukowiscydoza oraz niepożądane działanie niektórych leków. Czynników jest całe mnóstwo.
W jaki sposób mogę zadbać o swoją trzustkę?
Nie jesteś z góry skazany na porażkę. Możesz pomóc swojej trzustce. Co zrobić?
Po pierwsze, ogranicz ilość białego cukru i mąki.
Po drugie, jeśli palisz, przestań. Jest to absolutnie niezbędne w profilaktyce chorób trzustki.
Co więcej, unikaj napojów alkoholowych. Jeden kieliszek wina, według dietetyków, może przynieść korzystne efekty dla Twojego organizmu. Notoryczne przekraczanie tej dawki może jednak w krótkim czasie zniszczyć trzustkę.
Ponadto spożywaj produkty bogate w błonnik. Najlepsze są pełnoziarniste.
Poza tym unikaj czerwonego mięsa.
Wprowadź do swojej diety warzywa kapustne. Jedz brokuły, kalafior, kapustę, rzeżuchę i brukselki. Są one idealne dla trzustki. Pomagają też przeciwdziałać rakowi.
Staraj się nie przybierać na wadze.
Zapobiegaj cukrzycy.
Dieta bogata w białka jest niezastąpiona jeśli chodzi o leczenie i przeciwdziałanie chorobom trzustki. Staraj się zawsze dostarczać jak najwięcej cennego białka swojemu organizmowi, zwłaszcza przez spożywanie roślin strączkowych i ryb. Jeśli jesz mięso, upewnij się, że jest ono wysokiej jakości i pochodzi z indyka. Co więcej, jest ono znacznie zdrowsze i zawiera mniej tłuszczu.
Grypa żołądkowa u dzieci to schorzenie, które wymaga otoczenia dziecka opieką i uważnej obserwacji jego stanu w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji. Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego należy ją szybko…
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy. Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach…
Artropatia zwyrodnieniowa obejmuje zespół zaburzeń, które wpływają niekorzystanie na funkcjonowanie chrząstki szklistej i kości podchrzęstnej. Występuje przy tym przerost wszystkich tkanek obecnych lub otaczających dotknięte stawy. Artropatia zwyrodnieniowa powoduje ból, stany zapalne i uniemożliwia normalne ruchy. Chrząstka jest tkanką odpowiedzialną…