Nocny kaszel u dziecka - 7 wskazówek przy leczeniu

Nawet nie spodziewasz się, że coś tak niepozornego jak podniesienie głowy, czy umieszczenie poduszek do pozycji półsiedzącej może załagodzić uporczywy kaszel u dzieci.
Nocny kaszel u dziecka - 7 wskazówek przy leczeniu
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nocny kaszel jest powszechnym zjawiskiem u dzieci. Nawet jeśli codzienność przemija bez oznak tego problemu, to właśnie w nocy objawy powodowane przez nocny kaszel kumulują się i dają o sobie znać.

Oczywiście, każdy rodzic czuje niepokój w takiej sytuacji i chce ulżyć maluchowi. Zdarza się, że nocny kaszel przynosi uporczywą bezsenność, a w niektórych przypadkach towarzyszą mu wymioty. To szereg ostrzeżeń, które należy potraktować poważnie. Dowiedz się co robić w takich sytuacjach i poznaj 7 najskuteczniejszych wskazówek.

Kaszel to odruch fizjologiczny. Jest to mimowolna reakcja organizmu, który za pomocą gwałtownego wydechu próbuje wydalić śluz, pył i inne toksyczne cząsteczki znajdujące się w drogach oddechowych.

Zdrowe dziecko w wieku szkolnym, bez znaczącej historii zakażeń układu oddechowego, może kaszleć nawet do 34 razy dziennie! Pamiętajmy jednak, że kaszel nie jest poważnym schorzeniem i nie wymaga codziennej kontroli pediatrycznej. Zazwyczaj nie wymaga nawet leczenia.

Nocny kaszel – dlaczego występuje?

Receptory kaszlu znajdują się wzdłuż dróg oddechowych, od krtani aż do oskrzeli. Są stymulowane przez obecność następujących czynników:

  • Zakażenia układu oddechowego górnego odcinka, takie jak nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie krtani i przeziębienie.
  • Nadreaktywność oskrzeli.
  • Astma i alergie.
  • Choroba refluksowa przełyku.

Nocny kaszel – jak z nim walczyć?

W ciągu dnia dzieci nie kaszlą tak często, zjawisko nasila się wieczorem i w nocy. Dzieje się tak, bowiem w ciągu dnia dziecko spędza czas w ruchu, głównie z pozycji stojącej. Dlatego też śluz nie osadza się w jednym miejscu i kaszel w ciągu dnia jest mniejszy. Zaś kiedy dziecko jest w poziomej pozycji – drogi oddechowe są zatłoczone, a wydzielina oskrzelowa nagromadza się. 

Ostała wydzielina drażni gardło i wywołuje kaszel, który jest jedną z głównych form obronnych naszego organizmu.

Nocny kaszel u dzieci – jak leczyć?

Zjawisko to, u dzieci może być bardzo niepokojące. Szczególnie kiedy wydłuża się w czasie i mamy wątpliwości, czy nie wskazuje na poważniejszą dolegliwość. Ma negatywny wpływ na sen (zarówno nasz jak i naszych dzieci).

Wpływa na naszą wydajność i codzienną aktywność. Co istotne, można wyleczyć nocny kaszel domowymi sposobami. Zwróć uwagę na kilka przedstawionych poniżej, cennych wskazówek.

Przede wszystkim unikaj zbyt suchego środowiska. Zapewnij sobie i swojemu otoczeniu odpowiednią wilgoć w powietrzu. Szczególnie w pokoju dziecka. Nawilżacze są bardzo przydatne, ale pamiętaj aby były czyste i zadbane. Jeśli używamy w domu ogrzewania – upewnijmy się, że nie jest zbyt wysokie. Możesz umieścić wtedy pojemnik z wodą na grzejniku, zapewniając odpowiednie nawilżenie otoczenia.

Fluidyzacja wydzielin

To rozwiązanie wyda Ci się banalne, jednak zapewniamy o jego skuteczności. Najważniejsze jest, aby dziecko było odpowiednio nawodnione.

Chore dziecko - nocny kaszel

Osiągnięcie tego jest naprawdę proste. Wystarczy, że zapewnisz dziecku odpowiednią dawkę wody. Zapoznaj się też z wodą kokosową, czy smoothie bogatym w naturalne owoce.

Sen na półsiedząco a nocny kaszel u dziecka

W wyższej nieco pozycji od klasycznej leżącej – śpiące dziecko może doznać znacznej ulgi. Wystarczy podnieść nieco głowę, unieść ją np. na poduszkach. W ten sposób uzyskamy odpowiednią do snu pozycję, która powstrzyma kaszel. 

Popraw oddychanie przez nos

W przypadku gęstego śluzu, warto skorzystać z dobrodziejstw soli fizjologicznej. Nie jest to najprzyjemniejszy środek dla dzieci, ale jest bardzo skuteczny. Możesz zastosować sól w sprayu bądź w kroplach. 

Co ważne, można także masować klatkę piersiową dziecka (w przypadku gdy ma więcej niż 2 lata). Wykonaj masaż przy pomocy mieszanki z olejków eterycznych. Przygotuj remedium samodzielnie.

Składniki

  • 2 krople olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku kadzidłowego
  • ½ szklanki oleju ze słodkich migdałów (100 ml)

Sposób przygotowania

  • Dobrze wymieszaj wszystkie olejki w szczelnym pojemniku.
  • Następnie niewielką ilość nałóż na dłonie i wmasuj w klatkę piersiową dziecka.

Pozbądź się suchości w gardle

Wielokrotnie udowodniono już, iż miód pozwala załagodzić suchy kaszel. Łyżeczka podana dziecku przed snem, bądź w trakcie silnego ataku kaszlu może przynieść niemałą ulgę.

Innym domowym lekarstwem może być ekscentryczna mieszanka cebuli i miodu. To doskonałe babcine lekarstwo na kaszel. Wystarczy pokroić cebulę i skropić ją miodem. Codziennie podawaj dziecku łyżkę owej mikstury.

Nocny kaszel i lekarstwo od prababki

Skutecznym sposobem łagodzącym uporczywy kaszel jest umieszczenie posiekanej cebuli przy łóżku dziecka. To stary, ale skuteczny środek walczący z kaszlem. Cebula bowiem bogata jest w polifenole, tj, naturalną antyhistaminę, która łagodzi skutki alergii i oczyszcza drogi oddechowe. 

Czerwona cebula i czosnek

Jeśli do cebuli dodasz szczyptę cukru, aromat rozejdzie się po całym pokoju a Twoje dziecko przestanie kaszleć. Zaufaj tej dawnej recepturze.

Skorzystaj z rady specjalisty

Co ważne, pamiętaj aby nie aplikować dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Domowe środki są bezpieczne do stosowania na własną rękę. Jednakże farmaceutyczne wyroby, bez odpowiedniego nadzoru mogą mieć poważne skutki. Kaszel zazwyczaj nie wymaga silnego leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z pediatrą.

Przede wszystkim pamiętaj, że leki bez recepty, dostępne w aptekach nie są wskazane dla dzieci poniżej 2 roku życia. Zawierają one kodeinę, często dekstrometorfan i kloperastynę, które mogą nieść ze sobą szkodliwe skutki uboczne.

Na zakończenie

Nocny kaszel może zacząć się w okresie, w którym Twoje dziecko zacznie uczęszczać do przedszkola. Pojawią się wtedy pierwsze epizody i możliwe infekcje dróg oddechowych. 

Miej na uwadze, że z medycznego punktu widzenia kaszel uważany jest za przewlekły, kiedy utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie. 

Jeśli dziecko oprócz kaszlu ma trudności z oddychaniem i problemy ze snem – skonsultuj się z pediatrą. Ważne też, aby odseparować dziekco od toksycznych środków, takich jak dym z papierosów, czy chemikaliów czyszczących. Zadbaj o wasze wspólne otoczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.