Niezdrowe przedmioty, których używasz

Niektóre przedmioty codziennego użytku dość mocno narażone są na działanie bakterii, przez co stanowią zagrożenie dla Twojego zdrowia. By je zminimalizować, należy je często odkażać lub wymieniać.
Niezdrowe przedmioty, których używasz

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy regularnie wykonujemy pewne domowe czynności, które są naszymi zadaniami lub nawykami. Z niektórymi z nich wiążą się niestety niezdrowe przedmioty, na które powinniśmy szczególnie zwracać uwagę.

Część tych przedmiotów nie jest tak bezpieczna, jak nam się wydaje i mogą powodować pewne problemy zdrowotne. Chociaż początkowo nie będą wywoływać żadnych skutków ubocznych, to długoterminowo mogą prowadzić do infekcji i innych problemów.

Wynika to z faktu, że dość łatwo ulegają zabrudzeniu i stają się nośnikami toksycznych substancji, które mogą być punktem zapalnym do alergicznych reakcji. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam niezdrowe przedmioty i doradzimy, na co powinno się zwracać uwagę. Do dzieła!

1. Gąbki do kąpieli to potencjalnie niezdrowe przedmioty

biała gąbka

Gąbki do kąpieli mają ułatwiać nam czyszczenie ciała i usuwanie martwych komórek skóry. Jednakże ze względu na materiał, z którego są wykonane, stają się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, pleśni i kilku innych rodzajów grzybów.

Wielu ludzi bardzo długo używa tych samych gąbek bez dezynfekcji – może to prowadzić m.in. do infekcji skóry.  Najlepiej co jakiś czas zmieniać gąbki lub płukać je środkami przeciwbakteryjnymi, takimi jak chociażby biały ocet.

2. Blender

Blender to bardzo przydatne i potrzebne urządzenie kuchenne, które może być jednak ryzykowne, jeśli nie dba się o nie należycie. Uszczelki i niektóre akcesoria wykonane są zwykle z gumy, a sam blender często trzymamy w miejscach narażonych na zarazki, pleśń i rozwój takich bakterii jak salmonella czy e.coli.

Dlatego też po każdym użyciu powinno się rozebrać blender na części i każdą z nich dokładnie umyć – zwłaszcza elementy z gumy.

3. Mydło przeciwbakteryjne

mydło przeciwbakteryjne na ręce

Produkt ten przeznaczony jest do eliminowania bakterii znajdujących się na rękach, ale zabija także przydatne mikroorganizmy. Przeciwbakteryjne mydła, żele czy produkty czyszczące zwiększają ryzyko kaszlu, bólu gardła oraz alergii.

Dodatkowo produkty te zawierają triklosan. Jest to substancja, powiązana jest z problemami mięśniowymi, ryzykiem chorób serca i zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego też zaliczamy mydła przeciwbakteryjne do kategorii “niezdrowe przedmioty”.

4. Niezdrowe przedmioty – mogą nimi być patyczki do uszu

Patyczki do uszu to ulubione narzędzie do usuwania nadmiaru wosku, który gromadzi się w uszach. Chociaż powstało wiele kampanii ostrzegających przed tym zwyczajem, ludzie i tak ignorują te rady, używając często patyczków do uszu.

W efekcie bardzo często wpychają woskowinę jeszcze głębiej do wewnętrznych partii ucha, co może spowodować zablokowanie przewodu słuchowego. Jeśli takie substancje dostają się do ucha wewnętrznego, to produkowana jest substancja znana jako histamina, co powoduje podrażnienie i stany zapalne.

Aby usunąć nadmierne ilości wosku z ucha, powinno używać się kropli, wody utlenionej czy nawet oliwy z oliwek.

5. Narzędzia do manicure i pedicure

nożyczki, pilnik, pęseta to niezdrowe przedmioty

Większość akcesoriów do pielęgnacji paznokci u rąk oraz stóp jest przepełniona bakteriami i mikroorganizmami ze skóry. Sytuacja pogarsza się, jeśli z tych samych przyrządów korzysta kilku członków rodziny bez wcześniejszego ich dezynfekowania.

Ponieważ wchodzą one w bezpośredni kontakt ze skórą stóp i rąk z każdym użytkiem, nie ma się co dziwić, że są narażone na obecność różnych patogenów.

Dlatego też powinno się je odkażać po każdym użyciu, aby upewnić się, iż są całkowicie zdezynfekowane. Jeśli natomiast chodzi o pumeksy oraz pilniki do paznokci, powinny być wymieniane przynajmniej raz w miesiącu.

6. Gumowe przyrządy do kuchni

Gumowe przyrządy do kuchni zyskują dużą popularność, ponieważ są praktyczne i nie rysują garnków oraz patelni. Problem leży w tym, że z każdym użyciem nieco niszczeją i tracą warstwę ochronną.

Z upływem czasu zauważysz, że zmienia się ich barwa i tworzą się na nich niewielkie skazy. Dodatkowo patogeny typu e.coli mogą rozwijać się na rączkach.

Najlepiej kupić przyrządy wykonane z innego materiału albo posiadane poddawać częstej dezynfekcji.

Jak widzicie, niektóre niezdrowe przedmioty wydają się nam na co dzień całkowicie bezpieczne, a w rzeczywistości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Pamiętajcie, by przestrzegać podanych przez nas wskazówek i nie narażać siebie oraz rodziny na ryzyko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.