Nieszczęśliwe pary - dlaczego wciąż ze sobą pozostają?
Nieszczęśliwe pary zdarzają się dosłownie w każdej kulturze, niezależnie od miejsca na świecie. Najbardziej paradoksalne wydaje się jednak to, że właśnie osoby stanowiące nieszczęśliwe pary mają bardzo dużo do powiedzenia w ramach udzielania w tym kontekście rad swoim bliskim i przyjaciołom.
Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto pasuje do powyższego opisu. Często zastanawiamy się nawet jak takie nieszczęśliwe pary mogą trwać przy sobie mimo przykrości, które wyrządzają sobie gdy dochodzi do kłótni.
Nieszczęśliwe pary – czyli jakie?
Oto kilka cech charakterystycznych, jakie z łatwością można zaobserwować u osób będących w źle dobranym związku.
Podstawowym narzędziem komunikacji jest kłótnia
Każde słowo, każdy gest, jakiekolwiek poruszenie natychmiast prowadzi do wybuchu kolejnej walki. Ostatecznie ich komunikacja zaczyna polegać wyłącznie na robieniu sobie wyrzutów i wytykaniu winy.
Oboje w takiej sytuacji marnują swoje siły i czas, a otoczenie po raz kolejny zastanawia się jak to jest możliwe, że wciąż są razem.
Utrzymanie normalnej konwersacji nie jest już na tym etapie możliwe ze względu na to, że oboje partnerzy koncentrują się wyłącznie na niedociągnięciach drugiej strony. Niezależnie od tego czy znajdują się na osobności, czy w miejscu publicznym, mają w zwyczaju zwracać się do siebie w raniący sposób.
Niewierność i kłamstwo zdominowały już ich historię
Problem polega na tym, że jeden z partnerów lub oboje żyją oddzieleni masywnym murem składającym się z różnych kłamstw. Za kłamstwami często kryje się również niewierność jednego względem drugiego, a nawet obojga na wzajem.
Co ciekawe nawet jeśli wzajemne zdrady stają się powszechnie znane, nadal pozostają razem i nie są w stanie się rozdzielić.
W związku takim nie ma już miejsca na szacunek i zaufanie. Oboje wiedzą o tym doskonale i z tego powodu w ciszy cierpią konsekwencje tego smutnego stanu rzeczy.
Wspólne cele kończą się frustracją
Nieszczęśliwe pary za zwyczaj nie są w stanie spełnić swoich oczekiwań i nie zgadzają się co do tego, co chciałyby w przyszłości osiągnąć. Jeden z partnerów kończy więc generując duże pokłady frustracji.
Z czasem zanika zainteresowanie osiągnięciami, które jako para mogły by się stać ich udziałem. Szczególnie u tej osoby, która spotyka się z zupełnym niezrozumieniem przez partnera.
Chyba każdy z nas potrafi jednak wskazać takie związki we własnym otoczeniu. Dlaczego więc chociaż nie potrafią znaleźć wspólnego szczęścia wciąż ze sobą pozostają? Oto najczęstsze powody takiej sytuacji.
Nieszczęśliwe nierozerwalne pary – dlaczego pozostają razem?
1. Funkcje rodzinne lub unoszenie się dumą
W wielu rodzinach istnieje silnie wszczepione przykazanie, że ożenić należy się raz na całe życie. Cokolwiek się więc wydarzy, należy to znosić, żeby nie splamić nazwiska ewentualnym rozwodem.
Jeśli ktoś podjął decyzję o ślubie, nie ma już od niej odwrotu. Choć podejście takie wydaje się być nieco przestarzałe, wiele par pozostaje ze sobą właśnie z tego powodu.
Inni natomiast czują, że tak bardzo walczyli o ten związek, że nie pozwalają sobie teraz na stratę wszystkiego. Rozumieją teraz, że rodzice mieli rację, że partner od początku nie wydawał się idealny. Górę bierze jednak duma, która jest w tym momencie o wiele silniejsza, niż to, że nie można osiągnąć szczęścia.
2. Strach przed samotnością,
Samotność dla niektórych może przybierać postać prawdziwej zmory, która napawa strachem. Z tego powodu wiele osób zamiast rozstać się z partnerem, ze strachu przed okresem samotności woli tkwić w nieszczęśliwym związku.
Strach jest w ich przypadku tym, co nie pozwala im patrzeć dalekowzrocznie. Widzą wyłącznie otaczające ich cztery ściany. Nawet nie przechodzi im przez myśl, że gdzieś tam jest ktoś, kto mógłby uczynić ich szczęśliwymi.
3. Dzieci potrzebują kompletnej rodziny
Jednym z największych błędów popełnianych przez nieszczęśliwe pary jest pozostawanie razem wyłącznie ze względu na dzieci. Uważają, że dzieci będą szczęśliwe tylko dlatego, że wszyscy będą mieszkać w jednym domu.
Za decyzją taką kryje się również fakt, że rodzice uważają dzieci za odpowiedzialne za rodzinne szczęście.
Nic bardziej mylnego. Szczęście dzieci jest zależne od tego, czy szczęśliwi będą rodzice. Dorastanie w środowisku walki, w którym jedni drugich obrzucają wyzwiskami i oskarżeniami to jeden z najgorszych możliwych scenariuszy.
4. Czas poświęcony na budowanie związku ma swoją cenę
Inni uważają, że siły, czas i pieniądze poświęcone w budowanie związku stanowią ważny powód, dla którego powinno się pozostawać razem. Skoro tak wiele razem poświęcili, uważają, że trzeba się poświęcić do końca, niezależnie od tego jaką cenę trzeba będzie za to płacić każdego dnia.
Ponadto nie chcą się pogodzić z faktem, że straciły znaczną część życia inwestując w nieudany ostatecznie związek. Wolą więc nie dopuszczać myśli o rozstaniu. Wybierają przyszłość, w której nie ma miejsca na polepszenie sytuacji.
5. Zależność materialna i emocjonalna
Z sytuacją taką najczęściej mamy do czynienia w toksycznych związkach, w których manipulator uzależnia od siebie partnera. Będąc ofiarą nawet nie myśli o możliwości odseparowania się od partnera, od którego zależy wszystko.
Osoby takie wiedzą, że są nieszczęśliwe, ale nie potrafią żyć bez emocjonalnego oprawcy.
Powodem kontynuowania związku może też być to, że oboje ustalili, że jedno będzie pracować, a drugie zajmować się domem. Strach przed zmianą tego schematu na inny, a także przed stawieniem czoła rynkowi pracy sprawia, że usamodzielnienie się po prostu nie wchodzi w grę.
Wnioski
Nieszczęśliwe pary żyją ze sobą przez wiele lat z powodów, których ich otoczenie nie jest w stanie zrozumieć. Być może zaufani przyjaciele udzielają im dobrych rad, nie zmienia to jednak faktu, że każdy jest kowalem swojego losu.
Niektóre pary decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa, aby spróbować poprawić wzajemne relacje. Inni natomiast żyją z dnia na dzień łudząc się, że zmiany nadejdą same.