Niestrawność - jak z nią walczyć?

Niestrawność - jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2021

Niestrawność, czyli zaburzenie trawienia, wywołuje dolegliwości takie jak bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunkę i złe samopoczucie. Zwykle niestrawność jest powodowana spożywaniem ciężkostrawnych i tłustych potraw w dużych ilościach oraz alkoholu, a także przedostającym się do przewodu pokarmowego powietrzem.

Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z niestrawnością są wzdęcia. W większości przypadków są one wynikiem gromadzenia się powietrza w przewodzie pokarmowym. Dostaje się ono tam wraz żywnością pochłanianą w pośpiechu, gazowanymi napojami lub wtedy, gdy podczas jedzenia rozmawiamy.

Konsekwencją połykania powietrza jest uczucie, że brzuch powiększa swoją objętość do tego stopnia, iż zdaje nam się, że za chwilę eksplodujemy. Zdarza się nawet, że podczas wzdęć nie mieścimy się w naszych ubraniach.

Rozwiązanie problemu niestrawności i wzdęć jest zwykle bardzo proste – wystarczy, że zmienimy codzienne nawyki żywieniowe. Chcesz dowiedzieć się, jak należy postępować w przypadku niestrawności?

Niestrawność i wzdęcia – Jak im zapobiegać?

  • Jedz powoli i nie rób przerw między kęsami. Poświęcaj na posiłki odpowiednią ilość czasu, tak abyś spokojnie mogła przeżuć każdy kawałek. Dzięki temu unikniesz połykania powietrza, które jest główną przyczyną wzdęć. Poza tym, dokładnie przeżuty pokarm jest łatwiejszy do strawienia i nie ryzykujemy przeciążenia układu trawiennego.
  • Unikaj spożywania gazowanych napojów. Jeśli należysz do osób, które mają w zwyczaju picie gazowanych napojów, nadszedł czas, by wyeliminować je z diety. Jako alternatywę proponujemy wodę z dodatkiem soku z cytryny, wodę bez dodatków, naturalne soki lub różnego rodzaju herbatki.
  • Określ, które warzywa są dla Twojego układu pokarmowego ciężkostrawne. Wiele osób zwykle odczuwa nieprzyjemne dolegliwości po zjedzeniu warzyw takich jak kalafior, ogórek, dynia, chili, kapusta etc. Jeśli wywołują one u Ciebie wzdęcia lub inne objawy niestrawności, najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie ich spożycia i zastąpienie ich innymi warzywami.
  • Sprawdź, czy masz problem z trawieniem laktozy. Wrażliwość na produkty mleczne dotyczy ogromnej ilości osób. Produkty te często bywają trudne do strawienia i poza wzdęciami mogą powodować również biegunkę i wymioty.
  • Unikaj posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu. Nie jadaj smażonych potraw, jedzenia typu fast food, kontroluj ilość spożywanych jajek, masła i olejów roślinnych.

Domowe sposoby na zwalczanie niestrawności

Jeśli często cierpisz na niestrawność lub dokuczają Ci wzdęcia, proponujemy domowe sposoby na szybkie, naturalne i tanie ich zwalczanie. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na niestrawność.

Herbata cynamonowa

Cynamon

Cynamon posiada właściwości ułatwiające proces trawienny, pomaga złagodzić spowodowane złym trawieniem kolki i bóle.  Przygotuj zatem herbatę cynamonową, wsypując pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu do szklanki z wrzącą wodą. Odstaw na chwilę i po kilku minutach powoli wypij.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie

Sok pomarańczowy

Gdy wiesz, że czeka Cię ciężkostrawny posiłek, bez wahania sięgnij po pomarańczę lub sok pomarańczowy. Spożyte przed jedzeniem, pomogą zwiększyć wydzielanie soków żołądkowych i ułatwią proces trawienny.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona

Uczucie ciężkości i bóle żołądka wskazują na to, że nabawiliśmy się niestrawności. Nie ma lepszego sposobu na jej złagodzenie niż soda oczyszczona – jej składniki pomagają zwalczyć zgagę i wydalają uwięzione w przewodzie pokarmowym powietrze.

Ulgę przyniesie domowej receptury lekarstwo na zobojętnienie kwasowości: rozpuść pół łyżeczki sody oczyszczonej w połowie szklanki wody. Jeśli masz ochotę, możesz dodać odrobinę soku z cytryny. Wypij natychmiast po przygotowaniu.

Herbata imbirowa

Imbir stymuluje wydzielanie soków trawiennych i usprawnia przepływ enzymów, a tym samym łagodzi wzdęcia, skurcze i wywołane niestrawnością bóle brzucha, zwłaszcza te pojawiające się po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Do przygotowania imbirowej herbaty potrzebujesz filiżankę gorącej wody i kilka kawałeczków imbiru; zaparzaj przez 2-3 minuty, a następnie wypij.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?

Herbata miętowa

Mięta na niestrawność

Herbata miętowa jest bardzo skutecznym środkiem w walce z dolegliwościami wywołanymi niestrawnością. Pomaga ona bowiem organizmowi w trawieniu pokarmów. Do szklanki wrzącej wody dodaj kilka liści mięty, przykryj i zaparzaj przez 10 minut, a następnie wypij.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.