Niestrawność - Co może się za nią kryć?

Jeśli często dopada Cię niestrawność, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, który zleci podstawowe badania i zdiagnozuje, jaki problem może się za tym kryć.
Niestrawność - Co może się za nią kryć?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niestrawność czy dyskomfort żołądkowy najczęściej dopada nas, gdy zjemy zbyt dużo, zbyt szybko lub zbyt niezdrowo. Ból, pieczenie, uczucie ciężkości i ogólny dyskomfort to główne objawy niestrawności, które mogą być reakcją organizmu na konkretne produkty.

Zdarza się jednak, że niestrawność to tylko jeden z objawów jakiejś poważniejszej dolegliwości zdrowotnej. Gdy problem ten ciągle nawraca, bądź staje się chroniczny, warto udać się do lekarza i wykluczyć możliwe przyczyny. Chcesz wiedzieć, o czym może świadczyć nawracający dyskomfort trawienny? Koniecznie czytaj dalej!

Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twój organizm. Zdarza się bowiem, że za zwykłą niestrawnością kryją się o wiele poważniejsze schorzenia, których wczesne wykrycie jest kluczowe do skutecznego wyleczenia i uniknięcia poważnych komplikacji. Oto kilka możliwości:

Wrzody żołądka

Wrzody żołądka powstają najczęściej w błonie śluzowej tego organu bądź jelit. Istnieje kilka podstawowych czynników ryzyka:

  • nadużywanie leków przeciwzapalnych
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów
  • nadmiar kwasów żołądkowych
  • infekcja bakterią typu helicobacter pylori

Niewielkie wrzody początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Ich wczesne wykrycie gwarantuje jednak wyleczenie i pozwala uniknąć ich rozwoju. To bowiem może zakończyć się nawet krwotokiem.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Drugim schorzeniem, o którym może świadczyć często nawracająca niestrawność, jest zapalenie błony śluzowej żołądka. Dochodzi do niej, gdy błona śluzowa tego organu zostaje podrażniona lub rozwija się w niej chroniczny stan zapalny. Do głównych objawów możemy zaliczyć:

  • ból brzucha
  • stan zapalny
  • nudności i wymioty
  • zgaga
Ogień w żołądku a niestrawność

Z kolei do najpowszechniejszych przyczyn rozwoju tej dolegliwości zaliczamy:

  • spożywanie bardzo zimnych, bardzo gorących bądź pikantnych potraw
  • dieta bogata w niezdrowe tłuszcze
  • alergie i nietolerancje pokarmowe
  • nadużywanie różnego rodzaju leków
  • wysoki poziom stresu
  • nadużywanie alkoholu

Niestrawność objawem raka?

Oczywiście częsta niestrawność nie musi od razu być objawem choroby nowotworowej, jednak w niektórych przypadkach może być jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych. Komórki nowotworowe bowiem niemal zawsze rozwijają się w błonie śluzowej żołądka czy jelit.

Komórki nowotworowe

W późniejszym stadium daje to takie objawy jak wymiotowanie krwią, nagła utrata wagi czy też ogromne przemęczenie.

Europejskie Towarzystwo Onkologiczne ostrzega, że ryzyko nowotworu żołądka jest o wiele wyższe w przypadku mężczyzn, zwłaszcza po 60. roku życia. Do głównych przyczyn tej choroby zaliczamy:

  • obciążenie genetyczne
  • infekcje bakterią helicobacter pylori
  • otyłość
  • palenie papierosów
  • nadmierne spożycie soli

Niestrawność a nadczynność tarczycy

Jest to zaburzenie pracy tego gruczołu dotyczące przede wszystkim kobiet po 50. roku życia. Charakteryzuje się obniżeniem produkcji hormonów tarczycy, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, krążenia, a także trawienia.

Właśnie dlatego schorzenie to może objawiać się niestrawnością i innymi objawami trawiennymi. Niestrawności może towarzyszyć nagła utrata wagi, przemęczenie, nerwowość, a w skrajnych przypadkach nawet utrata pamięci czy niewydolność krążenia.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to choroba degeneracyjna wpływająca na układ nerwowy i zaburzająca sygnały wysyłane przez mózg.

Starsza kobieta na wózku

Gdy dopada ona nerwy obwodowe, układ trawienia przestaje otrzymywać sygnały z mózgu lub otrzymuje niekompletne sygnały, co skutkuje zaburzeniami trawienia czy też niestrawnością.

Niestrawność a cukrzyca

Podwyższony poziom cukru we krwi to przyczyna wielu zaburzeń pracy układu trawienia. Prowadzi to bowiem do dysfunkcji ruchów jelitowych i uniemożliwia ich sprawne funkcjonowanie.

Szacuje się, że 50% pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą cierpi na niestrawność i inne problemy trawienne.

Stan zapalny pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się najczęściej bólem brzucha promieniującym do pleców w stronę prawego ramienia. Stan zapalny rozwija się, gdy żółć nie może wydostać się z pęcherzyka do jelita cienkiego, na przykład z powodu kamieni żółciowych.

Wywołuje to podrażnienie i nacisk na pęcherzyk żółciowy, rozwija się stan zapalny, a nawet infekcja.

Jeśli ból brzucha i inne objawy wskazujące na niestrawność stają się bardzo dokuczliwe, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ignorowanie opisywanych powyżej symptomów może mieć bowiem bardzo poważne skutki zdrowotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.