Nieprzyjemny zapach stóp - zwalcz tymi 11 sposobami
Czy Twoje stopy wydzielają nieprzyjemną, ostrą woń? Nieprzyjemny zapach stóp to problem naukowo określany jako bromhidrosis lub inaczej nadpotliwość. Jest to stan chorobowy, który może wystąpić i każdej osoby, bez względu na jej wiek lub płeć.
Oprócz utrzymania właściwego poziomu higieny, co pozwoli wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp, możesz spróbować użyć we własnym zakresie kilku różnych środków, aby zwalczyć bakterie, które wywołują to uciążliwe zjawisko.
Nieprzyjemny zapach stóp niekoniecznie musi wynikać bowiem z braku higieny osobistej. Tak naprawdę to jest to bardzo rzadko spotykana przyczyna. Najczęściej problem ten może być spowodowany problemem z funkcjonowaniem gruczołów apokrynowych, które występują między innymi w następujących obszarach naszego ciała:
- Klatka piersiowa
- Pachy
- Genitalia
- Stopy
Nie oznacza to jednak tego, że miejsca te pocą się bardziej niż inne, tylko raczej to, że ich wydzielina cechuje się dość wyraźną, specyficzną wonią. Kiedy wskutek rozkładu kwasów tłuszczowych zostaje wydzielany amoniak, efektem tej reakcji jest okropny w niektórych przypadkach zapach.
I chociaż wywołująca nieprzyjemny zapach stóp nadpotliwość jest problemem o podłożu genetycznym, czasami jednak może ona rozwinąć się z powodu innych chorób lub schorzeń. Weźmy na przykład cukrzycę, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nadpotliwości wtórnej.
Co więcej, istnieją także substancje, które mogą wywoływać nieprzyjemny zapach stóp. Niektóre z nich to popularne u nas przyprawy, a także alkohol i tytoń.
Jeśli chcesz się zatem pożegnać raz na zawsze w prosty, naturalny i tani sposób z tym problemem, zrezygnuj z obu wymienionych powyżej używek, a także zwróć szczególną uwagę na następną część naszego dzisiejszego artykułu.
Jak mogę wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp?
Jeśli należysz do osób, u których występuje nieprzyjemny zapach stóp i chcesz się go pozbyć, powinieneś koniecznie pamiętać o zastosowaniu regularnej, codziennej procedury pozwalającej Ci zredukować tę uciążliwą przypadłość.
Obejmuje ona między innymi używanie talku kosmetycznego lub dezodorantu do stóp i dokładnego mycia ich mydłem antybakteryjnym. Codzienne mycie nóg to proces, która zmniejsza liczbę bakterii.
Ponadto osoby uskarżające się na nieprzyjemny zapach stóp powinny nosić bawełniane skarpety, aby umożliwić wchłanianie potu. Zalecane jest również noszenie butów, które zapewniają przepływ świeżego powietrza, potocznie mówiąc takie, które “oddychają”.
Ale oczywiście powyższe zabiegi minimalizują jedynie skutki problemu, nie mają niestety żadnego wpływu na jego przyczynę.
Środki zaradcze w leczeniu nieprzyjemnego zapachu stóp
1. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy pomaga zmniejszyć poziom kwasowości i utrzymać prawidłową równowagę pH na powierzchni skóry stóp.
Niezbędne składniki:
- 1/2 szklanki octu (125 ml)
- 1/2 szklanki ciepłej wody (125 ml)
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Dodaj ocet i wodę do miski, która jest wystarczająco duża, abyś mógł zanurzyć w niej swoje stopy.
- Trzymaj je w tej mieszaninie przez około 15 do 20 minut.
- Po upływie tego czasu naprawdę ważne jest to, aby dokładnie wysuszyć swoje stopy, ponieważ pozostawiona na skórze wilgoć może stymulować rozwój niechcianych drobnoustrojów, efektem czego będzie nawet jeszcze bardziej nasilony nieprzyjemny zapach stóp.
Zobacz także: Ocet jabłkowy – doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy
2. Soda oczyszczona
Czas zajrzeć do szafki w kuchni! Soda oczyszczona jest doskonałym składnikiem pozwalającym zwalczać nieprzyjemny zapach stóp ze względu na swoje właściwości ściągające i odkażające.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Po wzięciu prysznica i wysuszeniu skóry posyp proszkiem do pieczenia swoje stopy i wnętrze swoich butów. Będziesz zaskoczony tym, jak skuteczne przyniesie to efekty.
3. Szałwia
Ta roślina jest naturalnym antyperspirantem dzięki zawartej w niej witaminie B i magnezie. Dodatkowo, szałwia zapobiega nadmiernej potliwości stóp i zabija liczne bakterie.
Możesz po prostu włożyć 2 lub 3 liście szałwii do każdego ze swoich butów, co pozwoli im wchłonąć nieprzyjemny zapach stóp. Wymieniaj liście każdego dnia. Możesz także zrobić sobie napar z szałwii i umyć nim stopy.
Niezbędne składniki:
- 10 liści szałwii
- 4 szklanki wody (1 litr)
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Podgrzej wodę, a gdy zacznie ona wrzeć, dodać do naczynia szałwię i pozostaw całość na gazie przez 10 minut. Następnie zdejmij naczynie z ognia i poczekaj, aż jego zawartość ostygnie.
- Kiedy napar będzie miał już temperaturę pokojową, zamoczyć w nim stopy przez 15 minut. Następnie spłucz wodę i dobrze wysusz ich skórę.
Przeczytaj również: Szałwia – jej 6 leczniczych właściwości
4. Cytryna
Cytryny są bardzo kwaśne, co pomaga skutecznie zwalczać zarazki i kontrolować nieprzyjemny zapach stóp.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Umyj i dobrze wysusz stopy.
- Następnie natrzyj je połówką cytryny i załóż skarpetki jak zwykle. Nie wycieraj stóp do sucha
5. Wódka
Ten popularny napój alkoholowy działa jako środek antyseptyczny usuwający między innymi nieprzyjemny zapach stóp. To naprawdę potężny środek dezynfekujący.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Zwilż kawałek wacika odrobiną wódki i przetrzyj nim stopy. To wszystko.
6. Sól kuchenna
Jeśli szukasz więcej szybkiej rady na nieprzyjemny zapach stóp, sól kuchenna to świetne rozwiązanie. Dzięki swoim właściwościom równoważy poziom zakwaszenia skóry i zmniejsza ilość toksyn zalegających na jej powierzchni.
Niezbędne składniki:
- 3 łyżki stołowe soli kuchennej (30 g)
- Wysokie naczynie z wodą (użyj tyle wody, ile to będzie konieczne)
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Dodaj sól do wiadra z gorącą wodą i zamoczyć w nim stopy około 10 minut. Nie stosuj tej metody w przypadku poranionych lub obtartych stóp.
7. Alkohol
Alkohol jest środkiem bakteriobójczym, który skutecznie eliminuje różne czynniki stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Zasada działania i zastosowania jest podobna, jak to ma miejsce w przypadku wódki.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Jeśli chcesz wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp, umyj je i dobrze wysusz. Następnie przetrzyj je bawełnianym wacikiem nasączonym dowolnym alkoholem.
8. Żel z aloesu
Żel z aloesu jest jednym z tych cudownych naturalnych środków, które doskonale pielęgnują Twoją skórę i oferują mnóstwo innych korzyści dla Twojego zdrowia. Jego właściwości dezynfekcyjne są także w w stanie skutecznie zwalczać nieprzyjemny zapach stóp.
Niezbędne składniki:
- 2 łyżki stołowe żelu z aloesu (30 g)
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Wcieraj żel w czyste stopy. Zaczekaj, aż wyschnie, a następnie zetrzyj pozostałości miękkim ręcznikiem.
9. Rzodkiew, imbir i limonka
Połączenie tych składników jest równoznaczne z odniesieniem pewnego sukcesu. Imbir jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, a rzodkiewki i limonki działają jako składniki ściągające i odświeżające.
Niezbędne składniki:
- 1 rzodkiewka
- 4 korzenie imbiru
- Sok wyciśnięty z 1 limonki
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Zetrzyj na tarce z drobnymi oczkami rzodkiewkę i imbir.
- Wymieszaj je z sokiem z limonki tak, aż utworzy się pasta o jednorodnej konsystencji.
- Zastosuj ten preparat po uprzednim umyciu i wysuszeniu swoich stóp.
- Po nałożeniu go na skórę odczekaj 20 minut, a następnie spłucz stopy bieżącą wodą.
10. Lawenda
Kilka kropel olejku lawendowego pomoże Ci pożegnać się ze nieprzyjemnie pachnącymi stopami, ponieważ roślina ma silne właściwości antybakteryjne.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Po umyciu stóp rozprowadź na każdej z nich kilka kropel olejku lawendowego. Zobaczysz już wkrótce, jak ten olejek eteryczny może skutecznie wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp.
11. Czarna herbata
Im silniejszy napar, tym lepiej! Czarna herbata pomaga w utrzymaniu równowagi pH w Twoim organizmie. Wynika to z dużej ilości garbników, które są substancjami budującymi odporność na ciepło i jednocześnie atakują wszelkiego rodzaju drobnoustroje.
Procedura zastosowania opisywanego środka:
- Zaparz mocną, czarną herbatę. Nie ma znaczenia, czy użyjesz torebki ekspresowej, czy herbaty liściastej.
- Gdy napar będzie już gotowy, dodaj go do pojemnika wystarczająco dużego, aby pomieścić Twoje stopy i mocz je w nim przez około 30 minut.
- Po upływie tego czasu spłucz stopy bieżącą wodą i dobrze je wysusz.
- Powtarzaj ten proces tyle razy, ile zechcesz przez co najmniej jeden tydzień.
Gwarantujemy, ze zastosowanie opisanych powyżej metod skutecznie zlikwiduje tę uciążliwą dolegliwość, jaką jest nieprzyjemny zapach stóp!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Viuda-Martos M, Ruiz-Navajas Y, Fernández-López J, Perez-Álvarez J. Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. J Food Saf. 2008;
- Semkova K, Gergovska M, Kazandjieva J, Tsankov N. Hyperhidrosis, bromhidrosis, and chromhidrosis: Fold (intertriginous) dermatoses. Clin Dermatol. 2015;
- Yagnik D, Serafin V, Shah AJ. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018;
- Orchard A, Viljoen A, Van Vuuren S. Antimicrobial Essential Oil Combinations to Combat Foot Odour. Planta Med. 2018;