Niedrożność dróg żółciowych: najważniejsze informacje

Niedrożność dróg żółciowych: najważniejsze informacje
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Niedrożność dróg żółciowych wywołuje uszkodzenie wątroby oraz wywiera wpływ na różne procesy, które pozwalają ciału funkcjonować w taki sposób, w jaki powinno.

Niedrożność dróg żółciowych to chroniczne i postępujące schorzenie wątroby. Objawia się dość szybko po narodzinach. Drogi żółciowe zatykają się, a żółć nie jest w stanie dotrzeć do wątroby. Z tego powodu dochodzi do uszkodzenia wątroby, co odbija się na jej kluczowych funkcjach.

Jeśli choroba ta nie będzie leczona, może stanowić zagrożenie dla życia. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat niedrożności dróg żółciowych!

Co wywołuje niedrożność dróg żółciowych?

Lekarz pokazujący niedrożność dróg żółciowych

Przyczyny niedrożności dróg żółciowych nie są do końca znane. Wielu ekspertów uważa, że dzieci rodzą się z niedrożnością dróg żółciowych, co zakłada, że zmiany w drogach żółciowych pojawiają się już w trakcie ciąży.

Jednak inne opinie sugerują, że ta choroba pojawia się już po narodzinach, ze względu na wystawienie na działanie substancji toksycznych lub zakaźnych. Nie jest powiązane z przyjmowaniem przez matkę leków ani chorobą, która rozwinęła się u niej w trakcie ciąży.

Obecnie eksperci nie wiedzą, czy ma jakiekolwiek komponenty genetyczne. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie to nie pojawia się raczej więcej niż jeden raz w rodzinie.

Niedrożność dróg żółciowych i jej objawy

Niemowlęta dotknięte tym schorzeniem często podczas porodu wydają się być zdrowe. Jednak objawy choroby zaczynają się rozwijać między drugim tygodniem a drugim miesiącem życia. Objawy niedrożności dróg żółciowych mogą przypominać również inne schorzenia lub zaburzenia.

Do niektórych objawów, które mogą się pojawić, zaliczamy:

  • Żółtaczka. Żółknięcie skóry i oczu. Pojawia się ze względu na wysokie i nieregularne poziomy bilirubiny we krwi, które można przypisać stanowi zapalnemu, innym zaburzeniom komórek wątroby lub obstrukcji dróg żółciowych.
  • Ciemny mocz i jasne stolce.
  • Wzdęty brzuch i utrata wagi.

Diagnozowanie niedrożności dróg żółciowych

Wątroba

Aby zdiagnozować to schorzenie, lekarz musi przeprowadzić różne testy i badania krwi.

Badania krwi

Badania krwi mierzą następujące parametry:

  • Enzymy wątrobowe. Podniesiony poziom enzymów wątrobowych może zawiadomić lekarzy o możliwości uszkodzenia lub urazu wątroby. Jednak, jeśli do tego dojdzie, enzymy przedostają się do krwi.
  • Bilirubinę. Bilirubina produkowana w wątrobie jest wydzielana do żółci. Wysoki poziom bilirubiny często sugeruje zablokowanie przepływu żółci lub defekt w przetwarzaniu żółci w wątrobie.
  • Albuminę i całkowity poziom białka. Poziomy poniżej normalnego są kojarzone z przewlekłymi chorobami wątroby.
  • Krzepnięcie. Czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT), które mierzą czas potrzebny do krzepnięcia krwi. Uszkodzenie komórek wątroby i zablokowanie przepływu żółci mogą zaburzać procesy krzepnięcia krwi.
  • Posiew krwi. Wykonuje się go, aby dowiedzieć się, czy występuje infekcja krwi wywołana przez bakterie, które mogą wpływać na wątrobę.

Ten artykuł może Cię również zainteresować: Najlepsza dieta, jeśli cierpisz na kamienie żółciowe

Obrazowanie diagnostyczne

Badania z dziedziny obrazowania diagnostycznego, które są często wykorzystywane przez lekarzy, to:

  • USG jamy brzusznej. Technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Jednak lekarze mogą wykorzystywać badanie USG do pozyskania obrazów wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
  • Skanowanie HIDA. Do żył wstrzykuje się radioaktywny izotop. Jeśli przedostanie się on z wątroby do jelit, otwierają się drogi żółciowe, a lekarz potwierdzi, że nie ma niedrożności dróg żółciowych.
  • Biopsja wątroby. Lekarz pobiera próbkę tkanki wątrobowej. Następnie bada ją i wykorzystuje ją, aby odróżnić niedrożność dróg żółciowych od innych schorzeń wątroby.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cauduro, S. M. (2005). Atresia biliar extra-hepática: métodos diagnósticos. Jornal de Pediatria. https://doi.org/10.1590/s0021-75572003000200004
  • Crehuet Gramatyka D, Navarro Rubio G. Manejo terapéutico de la atresia de vías biliares. Rev Pediatr Aten Primaria. 2016;18:e141-e147.
  • Donat Aliaga, E., Polo Miquel, B., & Ribes-Koninckx, C. (2003). Atresia de vías biliares. Anales de Pediatria. https://doi.org/10.1157/13042982
  • Latinoamericana de Pediatría Hepatología Trasplante Hepático Pediátrico, A., Margarita Ramonet, D., & Mirta Ciocca Fernando Álvarez, D. (2014). Atresia biliar: una enfermedad grave Biliary atresia: a severe illness. Arch Argent Pediatr. https://doi.org/10.5546/aap.2014.542

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.