Niedobór wapnia - 7 porad jak poprawić jego wchłanianie
Cierpisz na niedobór wapnia? Aby lepiej wchłaniać wapń, powinniśmy również otrzymywać wystarczającą ilość witaminy D, która jest do tego niezbędna. Możemy ją uzyskać dzięki światłu słonecznemu
Wiele osób cierpi na niedobór wapnia pomimo spożywania pokarmów bogatych w jego zawartość.
Jednak problemem może być przyswajanie, a nie sam jego niedobór w codziennej diecie.
Odkryj 7 zasadniczych wskazówek, aby powstrzymać ten brak raz na zawsze w naturalny sposób, bez konieczności uciekania się do jakichkolwiek suplementów wapnia.
Czy twoja dieta jest pozbawiona wapnia, czy organizm nie jest w stanie wchłonąć go w wystarczający sposób?
Kiedy Twoje badania wykazują niedobór wapnia, powinieneś pomyśleć o tym, czy jesz zbyt mało pokarmów bogatych w wapń, cierpisz na jakieś zaburzenie, czy też problem dotyczy tego, jak Twój organizm wchłania ten minerał.
Jeśli stosujesz zrównoważoną dietę i jesteś wolny od innych problemów zdrowotnych, sugerujemy przestrzeganie 7 poniższych wskazówek, aby pomóc Twojemu ciału w naturalny sposób wchłonąć więcej wapnia.
Wskazówki, jak pomóc organizmowi wchłonąć więcej wapnia
Nie przesadzaj z produktami mlecznymi
Kiedy mówimy o wapniu, natychmiast myślimy o mleku i innych produktach codziennego użytku takich jak ser lub jogurt.
Jednak mimo, że wszystkie te produkty są dobrym źródłem wapnia, nasze ciało nie zawsze efektywnie wchłania ten minerał. Pomimo spożywania wszystkich właściwych pokarmów, wciąż może skończyć się na niedoborze. W niektórych przypadkach pewne poziomy nietolerancji laktozy mogą również negatywnie wpływać na wchłanianie wapnia.
Tak więc pokarmy bogate w wapń nie zawsze stanowią dobrą odpowiedź na te problemy.
Poniżej przyjrzymy się innym produktom roślinnym zawierającym dużo wapnia oraz zaleceniom pomagającym naszemu organizmowi lepiej wchłaniać wapń.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy serek kremowy jest zdrowy?
Odkryj tahini
Sezam to jeden z naturalnych pokarmów, który dostarcza najwięcej wapnia. Producenci wydobywają olej z nasion i jest to bardzo powszechne ziarno w kuchni azjatyckiej. Charakteryzuje go pyszny, nieco pieczony aromat.
Inną dostępną opcją jest tahini, czyli pasta wykonana z nasion sezamu. To świetny wybór na tosty i kanapki. Tahini pasuje zarówno do słodkich jak i pikantnych smaków.
Odżywiaj się zielonymi koktajlami
Zielone warzywa liściaste to źródła bogate w wapń. Powinieneś jeść je codziennie, ponieważ mają właściwości oczyszczające i przeciwutleniające, które pomagają zapobiegać problemom zdrowotnym.
Najwięcej korzyści uzyskasz jedząc je na surowo jako dodatek do sałatek lub koktajli. W koktajlach można łączyć liściaste warzywa z owocami, takimi jak banany, truskawki lub ananasy. Rezultatem jest pyszny, leczniczy napój.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zielone smoothie – najważniejsze fakty i mity
Pij mleko migdałowe na śniadanie
Migdały to zdrowe orzechy z wysoką zawartością wapnia. Korzyści z tego płynące to znacznie więcej niż wystarczający powód, aby je regularnie jeść.
Sposób na włączenie ich do diety polega na przygotowaniu domowego mleka migdałowego. Jest świetną alternatywą dla krowiego mleka, a także jest bardzo smaczne i pożywne. Jest idealne dla osób w każdym wieku!
Popraw swoją florę bakteryjną w jelitach
W naszych jelitach zachodzi większość procesów trawiennych i wchłaniania.
Wszystko, czego ciało nie potrzebuje, przenosi się do jelita grubego, aby później zostać wydalone. Tymczasem to, co ciało może wykorzystać, przechodzi do krwiobiegu przez kosmki jelitowe. Następnie krew przenosi składniki odżywcze do każdej komórki w ciele.
Właśnie dlatego musimy utrzymywać zdrową florę bakteryjną w jelitach, co możemy zrobić, wzmacniając ją probiotykami.
Uważaj na nadmiar błonnika
Jest jeszcze coś bardzo ważnego, o czym zawsze powinieneś pamiętać, zwłaszcza jeśli chcesz przestrzegać zdrowej diety: zbyt dużo błonnika może utrudniać wchłanianie wapnia przez jelita.
Mimo, że nasze ciała potrzebują błonnika, nie powinniśmy go nadużywać .
Niedobór wapnia? Przyjmuj więcej witaminy D
Jeśli chodzi o wchłanianie wapnia, witamina D jest tak samo ważna jak wapń. Najbardziej naturalnym sposobem na uzyskanie większej ilości witaminy D jest wystawienie się codziennie na światło słoneczne przez okres 10 minut, bez przeszkód ze strony ubrań lub kremów z filtrami.
Należy jednak zawsze unikać nadmiernego nasłonecznienia. Wystarczy 10 minut dziennie, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D i ładną, trwałą opaleniznę.
Możesz również włączyć do żywności produkty, które zapewniają witaminę D, takie jak:
- Olej z wątroby dorsza
- Ryby (sardynki, tuńczyk, łosoś)
- Białko jaj
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Christakos, S., Dhawan, P., Porta, A., Mady, L. J., & Seth, T. (2011). Vitamin D and intestinal calcium absorption. Molecular and Cellular Endocrinology. https://doi.org/10.1016/j.mce.2011.05.038
- Kalita, S., Khandelwal, S., Madan, J., Pandya, H., Sesikeran, B., & Krishnaswamy, K. (2018). Almonds and cardiovascular health: A review. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu10040468