Nici liftingujące- zabieg, który cofnie czas

Nici liftingujące- zabieg, który cofnie czas
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Z upływem czasu nasza skóra traci naturalną jędrność i elastyczność. Na ratunek przychodzą wtedy różne zabiegi medycyny estetycznej. Aby poprawić i zdefiniować kontur twarzy, możesz wybrać nici liftingujące. Ich efekty są natychmiastowe, a zabieg nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Nie musisz przechodzić żadnych kosztownych i bolesnych operacji.

W tym artykule powiemy Ci więcej na temat korzyści, jakie niosą metody odmładzania, wykorzystujące nici liftingujące.

Czym są nici liftingujące?

Zabieg ten znany jest również jako nici napinające lub “szwy liftingujące” i ma na celu odmłodzenie wyglądu twarzy i okolic szyi, poprzez skorygowanie zwiotczenia. Procedura ta jest szybka, nie wymaga nacięć i wykorzystuje materiały zgodne biologicznie.

Nici te poprawią wygląd zewnętrzny i jędrność skóry twarzy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego procedura ta jest tak popularna wśród celebrytów i aktorów.

nici liftingujące

Terapia ta została zapoczątkowana w Japonii i wywodzi się z techniki stosowanej podczas operacji serca. Nie powoduje żadnych problemów, takich jak alergie czy podrażnienia. Do wykonania zabiegu używa się szwów z materiału polidioksanonowego.

Stosowanie nici do ujędrnienia i poprawy wyglądu skóry jest praktykowane od wielu lat. Jednak techniki i używane materiały z biegiem czasu ulegały znacznej poprawie.

Na przykład w latach 80-tych wykorzystywano tak zwane “złote nici”. Jednak głównym problemem związanym z tą techniką było to, że materiał często powodował niepożądane reakcje. Pacjenci doświadczali nieregularności w tkance skórnej, stwardnienie i bliznowacenie leczonych obszarów.

Dzisiaj nowoczesna technologia wykorzystująca nici liftingujące, przywraca jędrność twarzy i szyi poprzez stosowanie swego rodzaju tkaniny podobnej do siatki. Nici są połączone i wzajemnie się wspierają w podnoszeniu skóry twarzy.

Nici liftigujące – jak wygląda zabieg?

Przede wszystkim technika jest w 100% dopasowywana do pacjenta. W związku z tym lekarze medycyny estetycznej wykonują ją, mając na uwadze osobiste potrzeby każdej osoby, takie jak: wiek, stopień zwiotczenia twarzy i mimikę.

Około 10 do 20 nici montowane jest delikatnie, za pomocą igłowanej cienkiej kaniuli, przez tkankę podskórną. Po zabiegu, nici napinają tkanki, czego rezultatem jest bardziej elastyczna i młodzieńcza skóra.

Jedną z głównych zalet nici liftingujących jest to, że są one praktycznie niewyczuwalne, nie powodują alergii ani nie wymagają częstych poprawek. 

nici liftigujące- zabieg

Wiele osób nazwa nici polidioksanonowe (PDO)  “magicznymi”- mają one zdolność naturalnego formowania tkanki wspomagającej skórę. Dodatkowo pomagają również w tworzeniu fibroblastów i produkcji kolagenu wokół nich, aby ujędrnić i ponownie napiąć Twoją cerę.

W wyniku tej techniki otrzymujemy odmłodzony owal twarzy, wyglądający zarazem bardzo naturalne. Możesz zauważyć pierwsze efekty zabiegu już po trzecim tygodniu, a całkowitą poprawę około 3 miesięcy po aplikacji.

Zabieg trwa około 30 minut, można go powtórzyć po 6-12 miesiącach.

Ciekawy artykuł: Ćwiczenia na piękne nogi!

Efekty uboczne tego zabiegu upiększającego to:

  • Możliwe zaczerwienienie w punktach wszczepiania nici.
  • Powstanie siniaka w przypadku pęknięcia nici.
  • Lekki ból (znika w ciągu 2 do 6 dni).
  • Łagodny obrzęk okolicy twarzy.

Nici liftingujące są zalecane dla osób po 35 roku życia. Jest to zabieg dobry zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, chcących naprawić efekty starzenia się skóry. Można go również łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak mezoterapia, radioterapia lub terapia plazmą azotową.

Warto jednak zauważyć, że takie leczenie nie jest zalecane u osób, które mają nadmierną wiotkość ze względu na bardzo zaawansowany wiek lub chcą rozwiązać problem zwiotczania skóry ciała wynikający z otyłości lub szybkiej utraty wagi.

Nici liftingujące – zalety i wady

Główne zalety zastosowania nici to:

  • Podniesienie policzków,
  • Eliminacja zmarszczek wokół oczu- tzw. kurzych łapek,
  • Ujędrnienie szyi,
  • Zmniejszenie tzw. “podwójnego podbródka”
  • Poprawa wyglądu fałdów nosowo-wargowych.
  • Można również użyć tych nici do poprawy wyglądu innych części ciała (pośladki, brzuch, piersi, ramiona itp.).
efekty zabiegu

Ponadto wśród zalet tego leczenia podkreślamy:

  • Szybkie efekty i brak zmian w wyrazie i mimice twarzy- naturalny efekt.
  • Nie wymaga znieczulenia, hospitalizacji lub specjalnego przygotowania.
  • Nici nie są widoczne, co sprzyja komfortowi.
  • Nie ma żadnych blizn ani krwawienia. Ponadto możesz połączyć to leczenie z innymi technikami odmladzajacymi.
  • Zastosowany materiał jest biologicznie zgodny i nie wywołuje alergii ani odrzuceń (i naturalnie ulega wchłonięciu).
  • Jest to szybkie leczenie i może być stosowane wielokrotnie.

Z drugiej strony istnieją również pewne wady nici:

  • U niektórych pacjentów może wystąpić powstanie siniaków, obrzęk lub lekkie zakażenie.
  • Jeśli osoba wykonująca zabieg nie ma doświadczenia, może powodować asymetrię w twarzy.
  • Wyniki terapii nie są bardzo trwałe i znikają progresywnie, jeśli zabieg nie jest powtarzany. Po około 12 miesiącach nie ma śladów po wszczepionych niciach. Jeśli chcesz utrzymać efekt odmłodzenia- musisz poddać się zabiegowi ponownie.
  • Istnieje niewielka szansa na pęknięcie nici, co może wymagać konsultacji lekarskiej.

Jak wspomnieliśmy w artykule- nici liftingujące mają wiele zalet. Warto jest skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, aby dobrać najlepszy zabieg do swoich potrzeb. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aracil Kessler, J. P., De Francia Cachon, S., Vicent Dols, A., Llorens Salvador, M., Esteban Masanet, M., Martin García, R. F., & Llobet Merce, J. (2006). Lifting frontal apoyado en malla de polipropileno. Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana32(1), 01-09.
  • Flórez Méndez, M., & Trelles, M. A. (2008). La técnica” Face up”: lifting facial mini-invasivo con hilos tensores. Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana34(1), 27-40.
  • Silva-Siwady, J. G., & Ocampo Candiani, J. (2003). Corrección de flaccidez facial con hilos APTOS. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 1(4), 224-229.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.