Nerwobóle - poznaj 3 naturalne środki, które pomogą Ci je zwalczyć

Naturalne środki zaradcze mogą dać bardzo zadowalające wyniki. Dziś odkryjesz, które z nich są najskuteczniejsze w leczeniu nerwobólów.
Nerwobóle - poznaj 3 naturalne środki, które pomogą Ci je zwalczyć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerwobóle można opisać jako zaburzenia czuciowe, które powodują coś podobnego do porażenia prądem w okolicy głowy, twarzy lub szyi. Jest to bardzo bolesne, dlatego dzisiaj odkryjemy, jak radzić sobie z nerwobólami przy pomocy naturalnych środków.

Ludzie, u których zdiagnozowano neuralgię, mają zwykle ponad 50 lat, jak wskazuje artykuł “Neuralgia trójdzielna”. Jednak objawy opisane powyżej zwykle pojawiają się dość nieregularnie.

Oznacza to, że mogą mijać całe tygodnie, w których pacjent nie ma żadnych objawów. To sprawia, że ​​diagnoza jest dość trudna i może budzić wątpliwości, czy chodzi rzeczywiście o nerwobóle. A to z kolei utrudnia rozpoczęcie leczenia na czas.

Środki zaradcze na nerwobóle

Przed zastosowaniem jakichkolwiek naturalnych środków, które mogą być bardzo pomocne w radzeniu sobie z nerwobólami, ważne jest, aby podkreślić znaczenie wizyty u lekarza. Te naturalne alternatywy nie rozwiążą bowiem problemu, pomogą jedynie pacjentom poczuć się lepiej.

W rzeczywistości w żadnym wypadku środki, które tutaj przedstawimy, nie zastąpią leczenia zalecanego przez lekarza. Ten rodzaj zaburzenia wymaga określonych leków, a w niektórych przypadkach nawet leczenia chirurgicznego, jak stwierdza artykuł Neuralgia nerwu trójdzielnego. Przegląd leczenia medycznego i chirurgicznego.

1. Kwiat czarnego bzu

Kwiat czarnego bzu to lekarstwo na nerwobóle o pochodzeniu ludowym. W rzeczywistości kwiaty te są szeroko stosowane w fitoterapii, ponieważ mają pewne właściwości, które mogą być przydatne w leczeniu nerwobólów. Poznajmy najważniejsze z właściwości czarnego bzu:

Czarny bez to wszechstronny środek leczniczy
Ten lek był stosowany w metodach tradycyjnych ze względu na jego wpływ na skurcze naczyniowe, dzięki któremu pomaga zmniejszyć objawy nerwobólów.
  • Zmiękczające: stosowany zewnętrznie pomaga zmniejszyć stan zapalny.
  • Przeciwskurczowe: zapobiega odczuciom podobnym do porażenia prądem.
  • Rozszerzające naczynia krwionośne: wspomaga krążenie krwi.

To lekarstwo pochodzenia naturalnego stosuje się zewnętrznie. Aby zastosować lekarstwo, wykonuje się napar z jego liści. Następnie namaczamy w naparze kompresy, które umieszczamy w okolicach głowy, twarzy lub szyi. Ulga powinna przyjść bardzo szybko.

Przeczytaj również: Napary oczyszczające nasze ciało

2. Wetiweria pachnąca świetnie pomaga na nerwobóle

Wetiweria pachnąca to roślina, której najbardziej rozpowszechniona forma stosowana w leczeniu ma postać olejku eterycznego. Jej wysoka skuteczność wynika z tego, że ma właściwości kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu jest doskonałym sprzymierzeńcem w leczeniu nerwobólów.

Jednak, aby jeszcze zwiększyć jej skuteczność w przypadku nerwobólów, zaleca się sporządzenie wywaru z korzenia tej rośliny. Następnie nakłada się go w postaci okładów na dotknięty obszar (głowę, twarz, szyję) wykonując przy tym delikatne tarciem.

3. Arnika (kupalnik) – naturalny lek na nerwobóle

Arnika jest jednym z ostatnich środków na nerwobóle, które można zastosować w celu złagodzenia objawów. Ma ona żółte kwiaty, które mają różne właściwości przydatne w leczeniu wielu różnych problemów. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej:

Naturalne środki na nerwobóle
Silne działanie uspokajające tej rośliny można wykorzystać do zmniejszenia nerwobólów.
  • Przeciwzapalne
  • Przeciwbólowe
  • Zmniejsza obrzęk (opuchlizny).

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania tego środka jest zastosowanie miejscowe. W tym celu zaleca się stosowanie nalewki z arniki. Należy ją rozcieńczyć w wodzie a następnie zastosować na dotknięte miejsca wykonując przy tym delikatny masaż.

Dodatkowe informacje

Stosując te 3 zalecenia dotyczące radzenia sobie z neuralgią, należy pamiętać, że nie wyleczymy przy ich pomocy samej neuralgii. Niezbędna jest odpowiednia kontrola medyczna a także leczenie farmakologiczne.

W rzeczywistości domowe, naturalne środki mogą jedynie uzupełnić to, co zaleci lekarz. Jeśli jednak chcemy czuć się całkowicie bezpiecznie, możemy zapytać naszego lekarza, czy zastosowanie tych środków naturalnego pochodzenia mogłoby wpłynąć na główne leczenie.

Leki, które lekarz przepisze, będą prawdopodobnie składały się ze środków przeciwdrgawkowych i zwiotczających mięśnie. Podobnie, lekarz może również zalecić zastrzyki z botoksu (w bardzo małych dawkach).

W najcięższych przypadkach neuralgii najlepszym rozwiązaniem może być jednak operacja. Jest to sposób na usunięcie pierwotnego problemu, który skutecznie zapobiega dalszemu uprzykrzaniu życia pacjenta. Jednak w przypadku opisanym powyżej, w którym przyjmuje się tylko leki, wspomniane środki zaradcze mogą być doskonałym uzupełnieniem.

Czy zdiagnozowano u Ciebie nerwobóle? Czy ktoś w twoim otoczeniu cierpi obecnie na te chorobę? Zachęcamy, aby zapytać lekarza, czy można zastosować te naturalne środki jako uzupełnienie zwykłego leczenia.

Przedstawiając te naturalne lekarstwa mamy nadzieję, że jeśli zaczniesz je stosować, wkrótce zobaczysz pierwsze wyniki. Mamy nadzieję, że pozwolą ci zauważyć poprawę i dzięki temu uzyskasz lepszą jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brecher, E., Kutner, M., Viswanath, A., Finkelman, M., Reid, D., Chang, D. & Papageorge, M. (2019). Homeopathic arnica montana in reducing edema and pain following third molar extraction. International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, 48(61). DOI:10.1016/j.ijom.2019.03.186
  • Clapé Laffita, Oneyda, & Alfonso Castillo, Alfredo. (2011). Caracterización fármaco-toxicológica de la planta medicinal Sambucus nigra subsp. canadensis (L). R. Bolli. Revista Cubana de Farmacia45(4), 586-596. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75152011000400013&lng=es&tlng=es.
  • del-Puerto-Horta, M., Casas-Insua, L. & Cañete-Villafranca, R. (2013). Usos más frecuentes de Arnica montana. Revista Cubana de Plantas Medicinales18(2), 315-326. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962013000200014&lng=es&tlng=es.
  • Grover, M., Behl, T., Bungau, S., & Aleya, L. (2021). Potential therapeutic effect of Chrysopogon zizanioides (Vetiver) as an anti-inflammatory agent. Environmental science and pollution research international28(13), 15597–15606. https://doi.org/10.1007/s11356-021-12652-z
  • Madaleno, I. M., & Delatorre-Herrera, J. (2013). Medicina popular de Iquique, Tarapacá. Idesia (Arica)31(1), 67-78.
  • Palomino, O., García-Aguilar, A., González, A., Guillén, C., Benito, M. & Goya, L. (2021). Biological Actions and Molecular Mechanisms of Sambucus nigra L. in Neurodegeneration: A Cell Culture Approach. Molecules, 26(16)https://doi.org/10.3390/molecules26164829
  • Prieto, A., Ocampo, A. A. D., Fernández, A., & Pérez, M. B. (2005). El empleo de medicina natural en el control de enfermedades de organismos acuáticos y potencialidades de uso en Cuba y México. TIP. Revista especializada en ciencias químico-biológicas8(1), 38-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.