Nerki - 4 porady, jak je chronić

Ryzyko rozwinięcia się kamieni nerkowych jest większe u osób cierpiących na nadciśnienie oraz cukrzycę.
Nerki - 4 porady, jak je chronić
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerki to niezwykle ważne organy odpowiedzialne za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn z organizmu. Wszystko, co spożywamy wpływa więc na ich kondycję, dlatego też warto odżywiać się prawidłowo, aby uniknąć wielu przykrych dolegliwości i komplikacji.

Musisz wiedzieć, że nerki potrzebują odpowiedniej dawki substancji odżywczych oraz regularnego detoksu, dzięki którym będą pracować wydajnie i prawidło. Warto podkreślić również, że profilaktyka jest w tym przypadku konieczna, gdyż pierwsze objawy i ból pojawiają się dopiero, gdy stan pacjenta staje się poważny.

Jak chorują nerki?

Nefropatia, czyli choroby nerek, to ogólne pojęcie mówiące o problemach w funkcjonowaniu tych organów. Proces chorobowy postępuje stopniowo aż do całkowitej niewydolności. Na szczęście wczesne wykrycie daje duże szanse na przywrócenie ich funkcji.

Ból w przypadku choroby nerek nie jest sygnałem ostrzegawczym – świadczy o tym, że choroba jest już postępująca. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i wprowadzenie do swojego życia pewnych nawyków, które uchronią Cię przed nefropatią czy kamieniami nerkowymi.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci ochronić Twoje nerki i uzupełnią leczenie zalecone przez specjalistę.

1. Dbaj o swoje nawyki żywieniowe

Nie raz i nie dwa słyszałeś już na pewno, że zrównoważona i zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowego i długiego życia. To zróżnicowanie nie wynika jednak tylko i wyłącznie z chęci urozmaicenia posiłków i uniknięcia nudy w kuchni.

Przede wszystkim chodzi tutaj o dostarczenie do organizmu całej gamy substancji odżywczych. Istnieje cała grupa produktów, które włączone do Twojego codziennego jadłospisu, pomogą Ci ochronić Twoje nerki przed różnymi dolegliwościami i problemami.

Oto kilka z nich:

Borówki

Borówki

Jednym z produktów pozytywnie wpływających na nerki są borówki. Są to nie tylko smaczne i świeże owoce, ale również doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Borówki bywają w porównaniu z innymi owocami dość drogie, jednak wystarczy niewielka ich ilość, by skorzystać z zawartych w nich minerałów.

Dajmy na to, 25 borówek to dawka od 800 do nawet 1000 mg fosforu! Co więcej, borówki nie zawierają potasu, składnika, którego należy unikać, jeśli Twoje nerki nie pracują prawidłowo.

Seler

Jeszcze do niedawna uważano, że seler wpływa negatywnie na nerki i ich funkcjonowanie. Okazuje się jednak, że jest dokładnie odwrotnie! Seler może być jednym z Twoich największych sojuszników, jeśli chodzi o profilaktykę schorzeń nerek.

Substancje odżywcze zawarte w selerze obniżają poziom hormonu stresu i wzmacniają układ odpornościowy. Już te dwa czynniki sprawiają, że seler to warzywo znacznie odciążające nerki. Co więcej, seler to naturalny sposób, by schudnąć.

Jedna łodyga selera to tylko 10 kalorii, a Twoje ciało spali ich jeszcze więcej w procesie trawienia!

Bakłażan

Bakłażany

Osoby chorujące na nerki muszą dbać o swój jadłospis i generalnie stosują dość restrykcyjną dietę. Na szczęście jednym z produktów, którymi mogą ją urozmaicać są przepyszne i zdrowe bakłażany.

Bakłażan to warzywo o dużej zawartości błonnika, który znacznie usprawnia pracę układu trawienia. Dodatkowo zapewnia sporą dawkę witamin B oraz C, a także kwasu foliowego – substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Chorujesz na nerki? Ogranicz spożycie białka

Oczywiście proteiny są niezbędne do życia, jednak nie powinny one stanowić więcej niż 10-35% dziennego spożycia. Zastąp porcje mięsa warzywami, a Twoje nerki będą Ci wdzięczne.

2. Unikaj soli

W dzisiejszym świecie spożywamy ogromne ilości soli, czasami nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Sól jest bowiem obecna w niemal wszystkich produktach przetworzonych, a jeśli nie czytasz dokładnie etykiet, możesz bardzo zaszkodzić sobie i swoim nerkom.

Zacznij od ograniczenia ilości soli wykorzystywanej do doprawiania potraw. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja ulubiona sałatka bez soli nie będzie już taka sama – spróbuj, naprawdę warto. Pamiętaj także, że większość sosów i dressingów zawiera duże ilości soli i konserwantów.

Rozwiązaniem może być także wykorzystywanie w kuchni soli morskiej.

Należy unikać jednak innych substytutów, które są nafaszerowane substancjami chemicznymi i mogą jeszcze gorzej wpłynąć na Twoje nerki. Nadmiar soli w organizmie prowadzi do nadciśnienia i wielu innych schorzeń, warto więc wyeliminować ten produkt ze swojej diety.

Sól morska

3. Regularnie badaj poziom cukru i ciśnienie krwi

Czy wiesz, że osoby cierpiące na nadciśnienie i cukrzycę są bardziej narażone na choroby nerek? Właśnie dlatego konieczna jest profilaktyka i regularne badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia krwi.

Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, nerki nie radzą sobie w pełni z filtrowaniem krwi i wydalaniem toksyn z krwiobiegu. Zaniedbując ten fakt narażasz się na bardzo poważne komplikacje i nieodwracalne uszkodzenia nerek.

Z kolei jeśli chodzi o cukrzycę, zbyt wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że wraz z moczem pozbywasz się z organizmu zbyt dużej ilości białka. Aby tego uniknąć, wykonuj badania profilaktyczne co najmniej dwa razy w roku.

4. Ćwicz!

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ostatnia rada jaką dziś dla Ciebie przygotowaliśmy to regularne ćwiczenia fizyczne. Siedzący tryb życia jest bowiem bardzo szkodliwy dla Twoich nerek i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Aby uniknąć problemów z nerkami ćwicz co najmniej 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu.

Chore nerki znacznie obniżają jakoś Twojego życia. Warto więc w porę zadbać o profilaktykę, by uniknąć wszelkich komplikacji z tym związanych. Z kolei jeśli już cierpisz na problemy z nerkami, postaraj się wprowadzić kilka drobnych zmian do swojego życia, a pomogą Ci one odzyskać sprawność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.