Nawyki żywieniowe - zmiany w wieku 30, 40, 50 i 60 lat

Twoje nawyki żywieniowe będą się zmieniały wraz z wiekiem, dostosowując się do potrzeb każdej dekady. Musisz być ich świadoma, aby uniknąć wzrostu wagi lub niedożywienia
Nawyki żywieniowe - zmiany w wieku 30, 40, 50 i 60 lat
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na każdym etapie życia, twoje ciało przechodzi przez szereg zmian z którymi musisz sobie poradzić. Nawyki żywieniowe są jednymi z najbardziej znaczących.

Jest to wynikiem złożonej interakcji między hormonami, brakiem snu, stresem, lub nawyki żywieniowe uległy zmianom.

Niektóre z tych czynników są trudne do uniknięcia. Poniżej opiszemy część zmian w Twoich nawykach żywieniowych, które pojawią się w nadchodzących dekadach.

Dowiesz się, że nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza tych rzeczy i w większości, są one najzupełniej normalne.

Zmiany nawyków żywieniowych po 30

Ukończenie 30 lat nie przechodzi niezauważone. Po wstąpieniu w tę dekadę, wyróżniamy dwa ekstremalne zachowania: nieposkromiona chęć jedzenia wszystkiego, co znajduje się w naszym zasięgu, lub  całkowity brak chęci do jedzenia czegokolwiek.

To czy skierujecie się w stronę jednej lub drugiej skrajności zależy od wpływu hormonu zwanego kortyzolem. Dzieje się tak, ze względu na zwiększenie lub zmniejszenie ilości tego hormonu w wyniku cyklu menstruacyjnego.

Jedząca trzydziestolatka

W wieku 35 lat zazwyczaj doświadczamy drastycznych zmian wagi

Utrata witamin i składników odżywczych może wyzwolić chęć jedzenia czekolady, cukierków, słodyczy i słonych potraw. Jeżeli nie będziesz kontrolować tych zachcianek możesz znacznie przybrać na wadze, przy jednoczesnym niedoborze magnezu i wapnia.

To w tym okresie życia, wiele kobiet decyduje się na zajście w ciążę, lub może jeść więcej z powodu niepokoju dotyczącego ich wieku.

Tak na prawdę, nie trzeba jeść więcej dla dobra dziecka. Ciąża nie powinna być pretekstem do jedzenia więcej – ważne jest jedzenie zdrowej żywności, która jest bogata w wapń, żelazo i witaminy.

Twój organizm jest wystarczająco silny, aby dziecko się dobrze rozwijało.

Po 40 roku życia

Gdy osiągniesz 40 rok życia, doświadczasz wielu zmian, nie tylko psychicznych, ale także fizycznych. To nie logiczne, aby oczekiwać takiej samej wagi, jak w przypadku, gdy ma się 20 lat.

Bez względu na to, na jakiej jesteś diecie, musisz w tym okresie jeść więcej owoców i warzyw, a także pić więcej mleka, a nawet co może być bolesne, całkowicie porzucić śmieciowe jedzenie.

Jesteś bardziej podatna na niestrawności podczas tej dekady, a twój apetyt ulegnie znacznemu zwiększeniu.

Może również w tym czasie rozwinąć się u Ciebie insulinooporność. Gdy organizm nie wytwarza wystarczająco dużo insuliny, cukier zamiast być magazynowany w komórkach zaczyna odkładać się w Twoim krwiobiegu.

Jeśli twoje komórki nie otrzymują wystarczającej ilości cukru, twoje ciało znajdzie potrzebną energię gdzie indziej. Może to zmienić Twoje nawyki żywieniowe, a zwłaszcza zwiększyć spożycie węglowodanów.

Po 50 roku życia

Niektóre kobiety zauważają, że ich poziom estrogenów gwałtownie spada z powodu menopauzy, która najczęściej pojawia się ok. 50 do 51 roku życia. Powoduje to chęć jedzenia więcej cukru i węglowodanów, jeżeli jesteś już odporna na insulinę.

Kobieta po 50 i jej nawyki żywieniowe

Dlatego nie jest  niczym niezwykłym skokowe zwiększanie wagi u wielu kobiet w tym wieku.

Niemniej jednak, nie jest to całkowicie negatywne zjawisko. Może stać się to mechanizmem obronnym przeciwko łamliwym kościom i słabym mięśniom.

To dlatego, że tłuszcz może ochronić cię podczas upadków, które w tym wieku mogą być dużo niebezpieczniejsze.

Zalecamy wybrać najzdrowsze drogi: wprowadzenie zrównoważonej diety oraz zwiększenie spożycia składników bogatych w wapń. Chociaż tłuszcz może chronić kości, to negatywnie wpływa on na Twoje zdrowie.

Po 60 roku życia

Pomimo tego co mogłaś słyszeć, Twój żołądek nie kurczy się wraz z wiekiem, chociaż mogą zachodzić pewne zmiany w elastyczności twojego brzucha, wraz ze starzeniem się.

Dzieje się tak, ponieważ twój układ trawienny wysyła do mózgu mylne sygnały, że zjadłaś już wystarczająco dużo, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Z tego powodu, zauważysz zmiany swoich nawyków żywieniowych, które spowodują, że będziesz jadła mniej niż w przeszłości.

Po osiągnięciu tego wieku, dbanie o swoją wagę, jest wręcz niezbędne. Jeśli masz nadwagę, zwiększasz ryzyko upadku, pobytu w szpitalu, a nawet śmierci.

Jeśli masz niedowagę lub niską wagę, może być to oznaką przewlekłej choroby.

Obserwuj swoje nawyki żywieniowe, aby upewnić się czy nie stają się one zbyt ekstremalne

Ważne jest, aby zrozumieć skutki starzenia się przewodu pokarmowego, ponieważ wraz z upływem czasu mogą one wpływać na twoje potrzeby żywieniowe.

Ludzkie ciało, gdy staje się starsze, ma tendencję do łatwiejszego budowania tkanki tłuszczowej. Powoli tracisz wydolność, zarówno tlenową, jak i układu krążenia.

Zdrowa sałatka

Osoby po 35 roku życia, prowadzące siedzący tryb życia i nieprawidłowo odżywiające się zaczynają słabnąć.

Dlatego istotne jest, aby mieć świadomość nawyków żywieniowych, które zmieniają się wraz z wiekiem, tak abyś mogła podjąć odpowiednie środki ostrożności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Alles B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study. BMJ, 2019.
  • Singer J., Grinev M., Silva V., Cohen J., et al., Safety and efficacy of coffee enriched with inulin and dextrin on satiety and hunger in normal volunteers. Nutrition, 2016. 32 (7-8): 754-60.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.