Nawyki szkodliwe jak palenie - 6 przykładów
Nawyki, które towarzyszą nam na co dzień mogą okazać się niemal tak niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia jak palenie papierosów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nieświadomie szkodzisz zdrowiu swojego serca i układu krążenia, koniecznie czytaj dalej i poznaj jakie nawyki powinieneś wyeliminować na dobre z twojej codziennej rutyny.
Szkodliwe nawyki: palenie szkodzi najbardziej!
Każdy wie, że palenie jest szkodliwe i może być przyczyną poważnych schorzeń, a nawet śmierci. Uzależnienie od nikotyny wpływa niemal na każdy organ naszego ciała i bezpośrednio zaburza funkcjonowanie większości układów ludzkiego organizmu.
Szacuje się, że co drugi palacz umiera na choroby wynikające właśnie bezpośrednio z tego nałogu. Aby nakreślić Ci nieco kontekst – oto garść danych porównujących palenie do innych przyczyn zgonów na świecie. Jak się okazuje, palenie papierosów jest przyczyną śmierci większej liczby osób niż wszystkie poniższe przyczyny razem wzięte:
- wypadki samochodowe
- przedawkowanie narkotyków
- HIV
- wypadki z użyciem broni palnej
- nadużywanie alkoholu
Palenie papierosów skraca życie mężczyzny o średnio 12 lat, a kobiet – 11 lat. Znając te fakty na temat tego szkodliwego nałogu, warto teraz przyjrzeć się innym nawykom, które mogą być niemal równie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.
Inne niebezpieczne nawyki
1. Regularne spożycie napojów gazowanych
Słodkie gazowane napoje to ogromna dawka cukru, a konkretniej syropu glukozowo-fruktozowego. Jest to substancja odpowiedzialna za ogromną część przypadków otyłości, cukrzycy, chorób serca i innych przewlekłych schorzeń.
Potrzebujesz konkretniejszych informacji? Oto one. Okazuje się, że wypicie jednej puszki gazowanego napoju dziennie w ciągu roku może przysporzyć Ci aż 7 dodatkowych kilogramów. Taka sama dawka wystarcza, by zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 85%.
Warto mieć także świadomość, że koncerny produkujące tego rodzaju napoje wydają miliardy dolarów na kampanie skierowane nie tylko do ludzi dorosłych, ale do całych rodzin – w tym do dzieci i nastolatków. Tym samym tego rodzaju nawyki – w przeciwieństwie do palenia papierosów – są zagrożeniem dla wszystkich, niezależnie od wieku.
Zobacz także: Napoje gazowane – Nie łącz ich z tymi produktami!
2. Nadmiar lub niedobór snu
Optymalna dawka snu to od 7 do 9 godzin każdego dnia. Według danych publikowanych przez CDC (amerykańską agencję federalną zajmującą się profilaktyką wielu chorób), spanie poniżej 6 lub powyżej 10 godzin na dobę zwiększa ryzyko takich chorób jak:
- schorzenia serca
- cukrzyca
- otyłość
- depresja
Badacze wskazują także na negatywny wpływ ustawiania kilku powtarzających się budzików o poranku, gdyż znacznie obniżają one jakość ostatnich godzin czy minut wypoczynku. Takie nawyki sprawiają, że nawet od razu po przebudzeniu znów czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni.
3. Siedzący tryb życia to fatalne nawyki
Jeśli oprócz 8 godzin, które w pracy spędzasz siedząc, po powrocie do domu również przyjmujesz taką pozycję, możesz znajdować się w grupie dużego ryzyka. Jak wynika z badań opublikowanych przez specjalistów chorób wewnętrznych, dorośli spędzający powyżej 11 godzin dziennie w pozycji siedzącej nawet o 40% zwiększają ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 3 lat.
Dlaczego siedzenie jest tak szkodliwe dla naszego zdrowia? Okazuje się, że pozycja siedząca zwiększa ryzyko takich chorób jak:
- cukrzyca
- nowotwory
- choroby układu krążenia
Co gorsza, efekt ten nie jest zminimalizowany wystarczająco, nawet jeżeli dbamy o nasze inne nawyki – dietę i aktywność fizyczną.
Przeczytaj również: Zdrowy tryb życia – 6 ważnych nawyków
4. Nadużywanie kawy
Prawie każdy z nas lubi rozpoczynać dzień od filiżanki gorącej kawy, a większość sięga po kawę nawet więcej niż 4 razy w ciągu doby. Jak się jednak okazuje, zwiększa to ryzyko zgonu o nawet 56%.
Badania przeprowadzane między 1979 a 1998 rokiem na grupie 40 tysięcy pacjentów, wykazały, że wśród osób nadużywających kofeiny aż 2500 uczestników zmarło w czasie trwania eksperymentu. Oczywiście picie kawy nie było bezpośrednią przyczyną zgonu.
Badania wykazały jednak, że kawosze są często jednocześnie palaczami. A te dwa nawyki wspólnie bardzo negatywnie wpływają na kondycję płuc i serca.
Kawa jest źródłem kofeiny – narkotyku pobudzającego wydzielani epinefryny, która z kolei zwiększa ciśnienie krwi i ogranicza produkcję insuliny.
5. Siedzenie noga na nogę
Nawyki takie jak siadanie ze skrzyżowanymi nogami lub noga na nogę wydają się całkowicie niegroźne. Jednak w rzeczywistości mogą bardzo negatywnie wpływać na krążenie krwi i prowadzić do tworzenia się zatorów.
To z kolei wywołuje takie komplikacje jak:
- żylaki
- nadciśnienie
- zatory
- problemy z postawą ciała
- zwiększone napięcie biodrowe
6. Złe nawyki żywieniowe
Nawyki żywieniowe mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli Twoja dieta opiera się przede wszystkim na fast foodach, przetwarzanej żywności bogatej w konserwanty czy sól, jest to szkodliwe niemal w tak samym stopniu jak nadużywanie nikotyny i alkoholu.
Złe nawyki żywieniowe to w tej chwili problem globalny, wpływający na życie ludzi na całym świecie, a także na gospodarkę wielu państw. Oto niektóre z konsekwencji zdrowotnych złego odżywiania się:
- cukrzyca typu II
- choroba wieńcowa
- nowotwory
- nadciśnienie
- anemia
- inne problemy zdrowotne
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Becoña, E., & Vézquez, F. L. (1997). La evaluación de la conducta de fumar. Psicologia Conductual.
- Dussaillant, C., Echeverría, G., Villarroel, L., Marin, P. P., & Rigotti, A. (2015). Una alimentación poco saludable se asocia a mayor prevalencia de síndrome metabólico en la población adulta chilena: Estudio de corte transversal en la Encuesta Nacional de Salud 2009-2010. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.5.9657
- Ruvalcaba, C. G., Tucker, K. L., Morita, K., Qiao, N., Hannan, M. T., Cupples, L. A., & Kiel, D. P. (2009). Consumo de refrescos y riesgo de obesidad en adolescentes de Guadalajara, México. Boletín Médico Del Hopital Infantil de México.