Nawadnianie dziecka latem

Nawadnianie dziecka latem

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2021

Skąd wiedzieć, ile wody potrzebuje dziecko? Chociaż wydaje się, że określenie jej ilości to proste zadanie, nie zawsze odpowiedź okazuje się tak oczywista. Zobacz, jak wygląda nawadnianie dziecka latem.

Nawadnianie dziecka latem wygląda podobnie jak w innych porach roku, ale jednocześnie czasem wymaga szczególnego podejścia.

Sytuacje takie jak biegunka i wymioty zwłaszcza latem wymagają wyjątkowej ostrożności, a tym samym większego spożycia wody. Chcesz wiedzieć, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę i jak przeciwdziałać odwodnieniu najmniejszego członka rodziny? Czytaj dalej.

Letnie nawilżenie i pielęgnacja skóry dziecka

Przede wszystkim dla optymalnego nawodnienia ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry niemowląt.

Rzeczywiście, Hiszpańskie Towarzystwo Immunologii Klinicznej, Alergologii i Astmy Dziecięcej (SEICAP) wyjaśnia, że ​​zapobiega to atopowemu zapaleniu skóry. To stan charakteryzujący się między innymi problemami z suchością skóry, które prowadzą do urazów i ryzyka infekcji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak pomóc dziecku pozbyć się gazów?

Nawadnianie dziecka na co dzień

Przy dobrej pogodzie nawodnienie dziecka częściowo wiąże się z rodzajem karmienia. Podczas gdy niemowlęta karmione piersią mają zaspokojone zapotrzebowanie na wodę, to te karmione mlekiem modyfikowanym lub pokarmem dla niemowląt powinny otrzymać niewielką dodatkową porcję.

Nawadnianie dziecka latem

Od 6. miesiąca życia lekarz może zalecić rozpoczęcie diety uzupełniającej zawierającej owoce i warzywa. Chociaż te pokarmy zawierają już wodę, jej dodatkowe spożycie również jest zalecane, aby maluch nabrał nawyku.

Ile to dużo, a ile to mało?

Chociaż poznanie niezbędnej ilości wody dla niemowląt wydaje się prostym zadaniem, nie zawsze tak jest. Dlatego aby uzyskać jasną odpowiedź, niezbędna okazuje się konsultacja z lekarzem.

Jak oblicza się dokładną ilość zapotrzebowania na wodę? Według badania przeprowadzonego przez Miguela Angela Rodrígueza-Webera i jego współpracowników:

Aby obliczyć zapotrzebowanie noworodków i niemowląt na wodę, należy wziąć pod uwagę indywidualne kwestie. Niemniej wszystkie ich podstawowe potrzeby żywieniowe muszą być zaspokojone dzięki mleku matki lub jego substytutom.

Dziecko pijące wodę

Ponadto autorzy wspominanego badania podkreślają, że zapotrzebowanie na wodę można obliczyć na podstawie spożytych kalorii (100 ml na 100 kcal). W związku z tym ostrzegają również, że im wyższa jest temperatura powietrza, tym wyższe powinno być spożycie wody.

Inaczej jest, gdy dzieci są już starsze. Podawanie dodatkowej wody należy też wziąć pod uwagę, gdy niemowlęta mają bardziej intensywną aktywność fizyczną. Niemniej nie zaleca się, aby to zapotrzebowanie zaspokajać za pomocą słodkich lub energetyzujących napojów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie wody – problemy, na jakie może pomóc?

Niektóre typowe błędy związane z przyjmowaniem wody przez dziecko

U noworodków, jak potwierdzają naukowcy, mogą wystąpić komplikacje spowodowane nieprawidłowym przygotowaniem mleka modyfikowanego. W tym kontekście ważne, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Zła praktyka może bowiem prowadzić do problemów z nadwyżką lub niedożywieniem.

Poza tym jeśli formuła jedzenia jest bardziej skoncentrowana, niż podano na opakowaniu, może to prowadzić do odwodnienia i hipernatremii, co odpowiada wzrostowi sodu we krwi.

Niektóre oznaki wskazujące na możliwe odwodnienie u dziecka

Kiedy u niemowląt występują objawy odwodnienia, ich wczesna identyfikacja odgrywa bardzo duże znaczenie. Dlatego specjaliści ostrzegają przed następującymi objawami:

  • niepokój, senność lub drażliwość,
  • zimna lub spocona skóra,
  • niski poziom energii,
  • słabość i senność,
  • niedobór lub brak łez podczas płaczu; ponadto płacz może mieć również niższy ton niż normalnie,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej lub języka,
  • zapadnięte oczy, podobnie jak miękki obszar (ciemiączko) głowy,
  • zmniejszona ilość moczu, który jest dodatkowo bardziej skoncentrowany.

Odwodnienie to problem, który może mieć poważne konsekwencje dla niemowlęcia. Dlatego przy najmniejszym podejrzeniu występowania powyższych objawów należy skonsultować się ze specjalistą, który oceni sytuację.

Nawadnianie dziecka a jego rozwój

Nie należy ignorować zapotrzebowania dziecka na wodę, zwłaszcza latem. Picie zbyt małej ilości jest równie szkodliwe, jak przekraczanie podania. W obu przypadkach mogą wystąpić potencjalne uszkodzenia organizmu.

Dlatego niezbędna jest konsultacja zapotrzebowania dziecka na wodę z lekarzem. Co więcej, zaleca się, aby nigdy nie pomijać jej, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. Dobra opieka nad maluchami to niezbędny element ich prawidłowego rozwoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.