Nauka siadania - doświadczenie dzieci i rodziców

Wśród pierwszych zdjęć każdego dziecka zawsze jest takie, na którym usiadło po raz pierwszy. Samodzielne siadanie przygotowuje je do raczkowania, a następnie wstawania. Jest to kamień milowy w rozwoju psychomotorycznym.
Nauka siadania - doświadczenie dzieci i rodziców

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jako rodzice niecierpliwie czekamy, aż nasze dzieci dokonają swoich pierwszych wyczynów. Czekamy na pierwszy uśmiech, pierwsze raczkowanie, pierwsze kroki. Chociaż wszystko powinno odbywać się stopniowo, jesteśmy niecierpliwi.

Chcemy zobaczyć, jak samo siedzi i to szybko. Wszystkim nam się to zdarza. Dlatego nauka siadania wydaje nam się taka ważna.

Czy już nadszedł czas, żeby dziecko zaczęło siedzieć samodzielnie? Obserwując dziecko dostrzeżesz znaki, które pozwolą stwierdzić, czy jest już gotowe. I czy nauka siadania nie przyniesie żadnego ryzyka dla pleców.

Najważniejsza rzecz, jaką musisz wiedzieć to, że nie należy wymuszać poprawnej pozycji. Dziecko samo do niej dojdzie.

Musisz dać dziecku możliwość spędzenia jak najwięcej czasu w domu, w wygodnym ubranku oraz w przestrzeni, która pozwala mu odkrywać i ćwiczyć swoje ciało. Gdy osiągnie pewne etapy rozwoju, nauka siadania nie powinna mu sprawić trudności.

Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe do siedzenia?

Błędem jest forsowanie rytmu dziecka na jakimkolwiek etapie uczenia się i rozwoju. Każde dziecko jest wyjątkowe i nie należy się trzymać kalendarza, który ustala pewne czynności w określonych momentach. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, inne osiągną to szybciej.

Mama i dziecko.

Podobnie jak w przypadku ząbkowania, gdzie niektórym dzieciom pierwsze ząbki wyrastają po 3 miesiącach, a innym po 8, nauka siadania również nie ma sztywnego kalendarza.

Musimy poczekać, aż maluch osiągnie niezbędną dojrzałość. Niektóre dzieci zaczną siadać po 6 miesiącach, podczas gdy inne będą w stanie to zrobić po roku.

Nauka siadania… wielki moment

Nauka siadania to ogromny postęp w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Ta pozycja pozwala wzmocnić mięśnie pleców, unikając w ten sposób dyskomfortu i ewentualnych problemów podczas chodzenia. Gdy tylko będzie mogło samodzielnie usiąść,  jego ciało przygotuje się do raczkowania i chodzenia.

Dlatego nie musisz uczyć swojego dziecka siadania, zanim będzie na to gotowe, czyli zanim jego własne mięśnie pozwolą mu to zrobić. Kiedy Twój maluch jest w stanie usiąść, daje mu to większą możliwość do manipulowania zabawkami i przedmiotami, które przyciągają jego uwagę.

Pozycja siedząca daje dziecku inną perspektywę otoczenia, w którym się porusza. W tej pozycji jest wystawione na nowe bodźce, które pobudzają jego inteligencję i ciekawość do nowych wyzwań. Budzą się jego zmysły poznawania sensorycznego. To moment, kiedy chce wszystkiego dotknąć.

Ćwiczenia, które wspomagają naukę siadania

Czy zastanawiasz się, jak można nauczyć dziecko siedzieć? Aby Twoje dziecko nauczyło się siadać, ​​możesz mu pomóc wzmocnić mięśnie za pomocą niektórych ćwiczeń. Nie przyspieszysz procesu, ale  w ten sposób maluchowi łatwiej będzie osiągnąć cel.

Nauka siadania to czas, który możesz dzielić się z dzieckiem i cieszyć się się nim, a wykonywanie tych ćwiczeń będzie świetną ku temu okazją. Daje Ci możliwość uczestniczenia w procesie i przyczynienia się, krok po kroku, do wspaniałego rozwoju Twojego maleństwa.

Zanim jednak zaczniecie ćwiczenia, dzięki którym nauka siadania będzie łatwiejsza, Twoje dziecko będzie musiało osiągnąć inne ważne etapy w rozwoju psychomotorycznym. Chodzi na przykład o utrzymywanie uniesionej główki w pozycji leżącej i samoistne próby siadania za każdym razem, gdy bierzesz je za ręce.

Zróbmy kilka ćwiczeń z dzieckiem

Aby wykonać te ćwiczenia stymulujące z Twoim maluszkiem, połóż koc na podłodze i przygotuj się do pracy. Wzmocnimy mięśnie brzucha malucha, kręgosłup oraz mięśnie pleców, szyi i ramion! Ważne jest, abyś miała w pobliżu jego ulubione zabawki.

Siedzące dziecko.
  • Połóż dziecko na plecach. Usiądź przed nim i weź je za ręce. Powoli je podnoś, aż usiądzie, a następnie połóż z powrotem na kocu. Powtórz ten ruch trzy lub cztery razy.
  • Siedząc na podłodze posadź dziecko i podtrzymaj je za biodra. Pozostaw je tak na kilka sekund, a następnie połóż, aby mogło odpocząć. Powtórz ćwiczenie trzy lub cztery razy, aby dziecko się nie zmęczyło.
  • Posadź swoje dziecko między Twoimi kolanami, tak, by się opierało na Tobie. Pobaw się z nim w klaskanie lub w inną tradycyjną zabawę, na przykład bujając je rytmicznie do jakiejś piosenki. W niektórych momentach pozwól, by oderwało od Ciebie plecy i przez chwilę samodzielnie siedziało. Możesz mu pomóc, podtrzymując jego ramiona, gdy nie jest o Ciebie oparte.
  • Połóż dziecko na plecach. Połóż mu na brzuszku przykuwającą uwagę zabawkę, która będzie je kusić, żeby ją złapało. Twoje dziecko będzie próbowało powoli się podnosić, aby dosięgnąć zabawki.
  • Zaleca się również zabawy, w których dziecko leży na plecach a rodzic przechyla je delikatnie na prawo i na lewo.

Nigdy nie przytłaczaj swojego dziecka

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko traci zainteresowanie tym, co robi, przerwij sesję ćwiczeń. Jak w każdym innym postępie, nauka siadania ma swój sekret. Chodzi o to, by stymulować dziecko, ale nigdy go nie zmuszać.

Unikaj zmęczenia. Ciesz się chwilą, kiedy się razem bawicie i próbuj dalej. Wkrótce będzie gotowe na swoje pierwsze zdjęcie w pozycji siedzącej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.