Naturalny sposób na przeziębienie - 6 wskazówek
Czy masz swój naturalny sposób na przeziębienie? W tym artykule dzielimy się 6 wskazówkami, aby w naturalny sposób przezwyciężyć tę chorobę w domu. Możesz pomóc w złagodzeniu tej infekcji wirusowej stosując się do kilku prostych wskazówek i domowych środków zaradczych. Ale przede wszystkim musisz położyć się do łóżka i dużo odpoczywać.
Zapalenie górnych dróg oddechowych powoduje duży dyskomfort i złe samopoczucie, kiedy cię dopadnie. Jednak wskazówki podane w tym artykule pomogą nam złagodzić objawy i przyspieszyć proces leczenia. Jeśli poznasz ten naturalny sposób na przeziębienie, dużo szybciej dojdziesz do siebie.
Naturalny sposób na przeziębienie – 6 wskazówek do zastosowania w domu
1. Nie należy przyjmować antybiotyków
Po pierwsze musimy wyjaśnić, że przeziębienie jest infekcją wirusową, dlatego przyjmowanie antybiotyków byłoby bezużyteczne, a nawet szkodliwe. Antybiotyki są natomiast przeznaczone do leczenia infekcji bakteryjnych.
Głównym objawem przeziębienia jest stan zapalny górnych dróg oddechowych. Zapalenie może dotknąć nos, gardło, tchawicę, krtań, zatoki, a nawet ucho. Dlatego działanie środków zaradczych lub lekarstw, które zamierzamy zastosować, skoncentruje się na łagodzeniu tych dolegliwości.
2. Jakie środki zaradcze działają najskuteczniej?
Niektóre naturalne środki zaradcze mogą pomóc nam przezwyciężyć przeziębienie w domu. Istnieją lecznicze produkty spożywcze, które mogą być bardzo przydatne. Wyróżniają się one właściwościami przeciwwirusowymi, zmniejszającymi przekrwienie lub wykrztuśnymi. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane:
- Imbir: środek wykrztuśny, który dodatkowo ma wspaniałe działanie rozgrzewające, dzięki któremu pomaga organizmowi w zwalczaniu infekcji.
- Czosnek: Surowy czosnek to bardzo silny środek przydatne w walce z wirusami.
- Cynamon cejloński: Ta przyprawa ma z kolei działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
- Cytryna: łagodzi przekrwienie, dzięki czemu odblokowuje nasze drogi oddechowe.
- Pieprz Cayenne: Chociaż to bardzo pikantna przyprawa lecznicza, stosowana w niewielkich ilościach wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza zatory.
- Miód pszczeli: łagodzi kaszel i ułatwia wydalanie śluzu.
- Lukrecja: Ma działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe, przeciwwirusowe i łagodzące (działa ochronnie na błony śluzowe).
Zobacz także: Katar – oto 5 naturalnych sposobów na jego zwalczenie
3. Nawodnienie to naturalny sposób na przeziębienie do zastosowania w domu
Naturalny sposób na przeziębienie, który zawsze możemy zastosować w domu, polega na tym, że musimy zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Ponadto ta prosta rada pomoże nam w rozpuszczeniu zalegającego śluzu, co ułatwi w oczyszczeniu zatkanych dróg oddechowych.
Oprócz picia wody możemy również przyjmować napary z roślin leczniczych, o których wspomnieliśmy w poprzednim punkcie. Możemy również przygotować w domu pożywne zupy a także soki owocowe i warzywne.
4. Utrzymuj odpowiednią wilgotność dróg oddechowych
Kolejny naturalny sposób na zwalczenie przeziębienia w domu jest utrzymywanie wilgotnych dróg oddechowych. W ten sposób zapobiegamy, między innymi, suchemu kaszlowi i podrażnieniu gardła.
Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest użycie nawilżacza pokojowego. Niektóre urządzenia dają nawet możliwość dodawania olejków eterycznych, które mogą działać leczniczo. W takim przypadku możemy wybrać esencje eukaliptusa, cytryny, sosny lub oregano.
Inną opcją byłoby wykorzystanie inhalacji w postaci bezpośrednich parówek, aby otworzyć, oczyścić i nawilżyć chore drogi oddechowe. Na przykład dzięki naparom z eukaliptusa możemy uzyskać natychmiastową ulgę.
5. Odpoczywaj i leż w łóżku – to najstarszy, naturalny sposób na przeziębienie
Przeziębienie i katar to również sygnały od naszego ciała, że prosi nas o odpoczynek, ponieważ bardzo go potrzebuje Przeziębienie może przebiegać bez żadnych konsekwencji jako proces oczyszczania organizmu, o ile postępujemy zgodnie z tymi wskazówkami.
Jeśli jednak zmusimy się do pracy lub utrzymywania zwykłej rutyny, wszystko, co osiągniemy, to pogorszenie objawów i przedłużenie przeziębienia. Ponadto, w taki sposób narażamy się na powikłania.
A zatem poświęć te kilka dni dla siebie. Przygotuj napary lecznicze, dobrze się rozgrzej i odpowiednio się ubierz, aby uniknąć zmian temperatury i odpoczywaj tak, jak prosi Twoje ciało. Unikaj wychodzenia z domu i stosowania wszelkich toksycznych nawyków.
Przeczytaj również: Infekcja gardła – 4 domowe środki łagodzące
6. Czy powinniśmy iść do lekarza?
Na koniec weźmy pod uwagę te wskazówki, aby wiedzieć, kiedy powinniśmy udać się do lekarza, jeśli chorujemy na przeziębienie:
- Jeśli osoba chorująca na przeziębienie należy do pacjentów z grup potencjalnego ryzyka, takich jak dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze lub cierpiące na jakąś poważną chorobę.
- Gdy odczuwamy zbyt dużą trudność w oddychaniu.
- Jeśli śluz wykrztuśny zmienia kolor, zamiast być białawy lub przeźroczysty.
- Jeżeli odczujemy ból lub dyskomfort w uszach.
- Gdy gorączka jest wyższa niż 39 ° C, trwa dłużej niż 4 dni lub pojawia się ponownie po zniknięciu na jeden dzień.
- Jeśli mamy więcej objawów niż typowe dla przeziębienia lub czujemy się wyjątkowo źle.
- Kiedy kaszel nie ustępuje po upływie kilku dni lub jest zbyt silny.
Te sygnały ostrzegawcze powinny zmusić nas do pójścia do lekarza. Na ogól jednak, dzięki tym prostym wskazówkom opisanym powyżej będziemy w stanie zwalczyć przeziębienie w domu, jeśli pozwolimy ciału odpocząć. Lecznicze produkty spożywcze i niektóre środki zaradcze pomogą nam powrócić do zdrowia w ciągu kilka dni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nair, S. S., Pharande, R. R., Bannalikar, A. S., & Mukne, A. P. (2015). In vitro antimycobacterial activity of acetone extract of Glycyrrhiza glabra. Journal of Pharmacy & Pharmacognosy Research.
- Oduwole, O., Meremikwu, M. M., Oyo-Ita, A., & Udoh, E. E. (2014). Honey for acute cough in children. Evidence-Based Child Health. https://doi.org/10.1002/ebch.1970
- Saeed, S., & Tariq, P. (2008). Cinnamon (Cinnamomum zeylanicum L.). International Journal of Biology and Biotechnology.
- González Requejo, Á. (2015). Catarro de vías altas.
- Luis, J., & Bañuelos, V. (2017). Infecciones agudas de la vía aérea superior. In Neumología clínica.