Naturalne środki przeciwbólowe – 9 przykładów
Środki przeciwbólowe służą złagodzeniu lub uśmierzeniu bólu w dowolnej części ciała, zwłaszcza bólu głowy, ale także mięśni i stawów. Istnieją różne rodzaje leków przeciwbólowych, które można nabyć w aptekach, ale dla osób, które preferują alternatywę w postaci domowych środków – przygotowaliśmy ten oto artykuł. Tutaj dowiesz się, które naturalne środki przeciwbólowe są najlepsze.
Które naturalne środki przeciwbólowe są najlepsze?
1. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest jednym z tych darów natury, które poza naturalnymi walorami smakowymi, doskonale uśmierzają ból. Warto zaopatrzyć się w oliwę extra virgin, która jest najzdrowszą odmianą, inną od tej sprzedawanej w sklepach. Warto udać się po nią bezpośrednio do sklepu ze zdrową żywnością lub na specjalne targi żywności ekologicznej.
Oliwa ma naturalną substancję, która działa jak ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Badania wykazały, że oliwa z oliwek ma działanie porównywalne do tych leków, ponieważ pomaga w zmniejszeniu bólu.
Dobrą wiadomością jest to, że jest to naturalny środek, stwarzający znacznie mniej zagrożeń dla zdrowia, nie wywołujący zakrzepów krwi, choroby Alzheimera czy raka (co jest możliwe w przypadku osób, które nieustannie zażywają środki chemiczne).
2. Kurkuma
Przyprawa ta zawiera kurkuminę – jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwbólowych, który pomaga w blokowaniu bólu w organizmie, a także zwalcza stany zapalne. Można go stosować zamiast leków farmaceutycznych, bez żadnych skutków ubocznych.
W kilku badaniach wykazano, że kurkuma może pomóc w zatrzymaniu bólu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów poprzez zatrzymanie przesyłania neuroprzekaźników do mózgu.
Sugerowana dawka kurkumy to około 600 mg, które należy spożywać trzy razy dziennie w celu uzyskania najlepszych efektów.
3. Olej rybny
Z uwagi na fakt, że zawiera on kwasy tłuszczowe Omega-3, olej rybny może blokować wytwarzanie substancji chemicznych o działaniu zapalnym, takich jak leukotrieny i cytokiny, przynoszące bardzo intensywny ból i będące jedną z głównych przyczyn zapalenia stawów.
Spożywanie oleju rybnego może znacznie zmniejszyć nasilenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Może także pomóc chorym w odstawieniu sterydów i produktów farmaceutycznych, które stają się coraz bardziej uzależniające i wymagają od chorych coraz wyższych dawek, aby złagodzić ból.
4. Borówki
Te niebieskie, małe, pyszne owoce mają wiele cennych właściwości. Są świetnym środkiem przeciwzapalnym, ponieważ zawierają dużo przeciwutleniaczy, które eliminują wolne rodniki odpowiedzialne za zapalenie przewodu pokarmowego, prowadząc dalej do wrzodów, infekcji dróg moczowych lub słabego trawienia.
Badania wykazują, że jedzenie szklanki borówek dziennie zapobiega prawie 60% zakażeń dróg moczowych. Są one również doskonałym środkiem do oczyszczania krwi, zmniejszania efektów stanów zapalnych i zatrzymania płynów oraz obniżania poziomu cukru u chorych na cukrzycę.
5. Winogrona
Winogrona pomagają leczyć bóle pleców, tak typowe w dzisiejszym społeczeństwie ze względu na częste korzystanie z komputerów lub utrzymanie nieprawidłowej postawy przed telewizorem. Właściwości przeciwzapalne winogron zwiększają przepływ krwi w okolicy lędźwiowej, zmniejszając ból.
Badania wskazują, że zalecana dzienna dawka winogron to 1 szklanka. Pozwoli ona zmniejszyć ból pleców, szyi, ramion oraz bóle w okolicy pasa.
6. Owies
Owies ma wiele cudownych właściwości, dlatego zalecamy spożywanie go na śniadanie z mlekiem w postaci płatków, wraz z sokiem pomarańczowym i jogurtem. Są to doskonałe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla kobiet, ponieważ zmniejsza stany zapalne w okolicy miednicy w trakcie miesiączki.
Jest to również wspaniały i pożywny produkt, który podnosi poziom cynku w organizmie, jednocześnie przynosząc ulgę wszystkim tym, którzy cierpią z powodu endometriozy. Można również dodawać go do mięsa, drobiu, warzyw, sałatek lub zup.
Zobacz także: Płatki owsiane – dlaczego warto je jeść?
7. Czosnek
Jakże by mogło być inaczej… czosnek to produkt tysiąca i jednej mocy, wśród których zdecydowanie przeważa działanie jako środki przeciwbólowe. Pomaga zmniejszyć ból u osób, które cierpią z powodu zapalenia stawów. Aby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw, obierz ząbek czosnku i podgrzej go w łyżce oliwy. Zastosuj miejscowo na obszary dotknięte bólem. Od razu odczujesz zmniejszenie bólu i dyskomfortu.
Możesz także użyć czosnku do leczenia bólu zębów. W tym celu, zmiażdż trzy ząbki czosnku i wymieszaj je z odrobiną soli. Zastosuj miejscowo na zęby i pozostaw na kilka minut. Ślina zmieszana z uwolnionym sokiem z czosnku sprawią, że szybko pożegnasz ból zęba (który jest jednym z najgorszych rodzajów bólu).
8. Ocet jabłkowy
Jest to dobra przyprawa do sałatek lub… doskonałe środki przeciwbólowe. Ma działanie zasadowe, które obejmuje całe ciało. Okaże się dla Ciebie niezwykle skuteczny, zwłaszcza jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia. Ocet jabłkowy zmniejsza kwasowość i zapalenie górnej części żołądka.
Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, wymieszaj łyżkę octu w szklance wody. Pij kiedy odczuwasz kwaśny refluks, a osiągniesz wspaniałe rezultaty.
Przeczytaj również: Ocet jabłkowy i jego sekretne właściwości dla urody
9. Rumianek
Rumianek jest skuteczny w leczeniu stanu zapalnego w mięśniach i doskonale łagodzi nerwy. Przynosi wiele korzyści dla zdrowia Twojego ciała. Pomoże Ci w złagodzeniu bólu pleców, szyi i brzucha.
Pij maksymalnie trzy filiżanki herbaty z rumianku w ciągu dnia lub w nocy. Odczujesz zdecydowaną ulgę w okolicy mięśni i stawów.
Zdjęcia: Delfina basterrica, Smabs Sputzer, Steven Jackson, Alpha, Daniella Segura, Anders Ljungberg, Wiennat Mongkulmann, David Pursehouse, veganbaking.net Valter Wei.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caballero-Gutiérrez, L., & Gonzáles, G. F. (2016). Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta Médica Peruana, 33(1), 50-64.
- de Cos, P. S., & Pérez-Urria, E. (2014). Cúrcuma I (Cúrcuma Longa L.). Reduca (Biología), 7(2).
- Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Alternative medicine review, 14(2).
- Puertollano, M., Puertollano, E., Álvarez de Cienfuegos, G., & De Pablo, M. A. (2010). Aceite de oliva, sistema inmune e infección. Nutrición Hospitalaria, 25(1), 1-8.
- Basu A, Du M, Leyva MJ, Sanchez K, Betts NM, Wu M, Lyons TJ. Blueberries Decrease Cardiovascular Risk Factors in Obese Men and Women with Metabolic Syndrome. The Journal of Nutrition 2010; 140 (9): 1582-1587. Available at: https://doi.org/10.3945/jn.110.124701.
- Vélez-Marín, M., Uribe-Velásquez, L. F., & Souza, M. I. L. (2012). Papel del resveratrol de uva como antioxidante. Revista luna azul, (34), 240-256.
- García Bacallao, L., Rojo Domínguez, D. M., García Gómez, L. V., & Hernández Ángel, M. (2002). Plantas con propiedades antiinflamatorias. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas, 21(3), 214-216.