Naturalne sposoby na refluks: 7 wskazówek i porad
Naturalne sposoby na refluks to przede wszystkim odpowiednia dieta. Inne kroki i zmiana przyzwyczajeń również są konieczne, ale to właśnie zdrowa dieta pozwoli Ci zapanować nad problemami z układem trawiennym zwłaszcza, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo przełykowy.
Refluks (często zwany też GERD, od angielskiej nazwy “gastroesophageal reflux disease”) polega na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej. Powodem jest osłabienie górnego zwieracza przełyku. W efekcie chorzy doświadczają uczucia palenia w klatce piersiowej. Refluksowi nierzadko towarzyszy także ucisk w klatce piersiowej oraz zgaga.
Choć choroba ta zazwyczaj ma łagodne objawy i w niewielu przypadkach rozwija się w poważne schodzenie, dobrze jest poświęcić jej uwagę zanim objawy staną się intensywne. Poznaj więc naturalne sposoby na refluks. Zapobiegaj nieprzyjemnym atakom. Stosuj się do porad lekarza a dodatkowo skorzystaj z tych naturalnych metod!
Refluks żołądkowo-przełykowy: przyczyny
Najczęstszą przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego jest nadprodukcja kwasów żołądkowych. Kwasy te powodują zapalenie i osłabiają mięśnie otaczające dolną partię przełyku (górnego zwieracza przełyku). Wskutek takiego działania, kwasy żołądkowe mogą przemieszczać się w górę przełyku.
Czynniki ryzyka
- Nadwaga lub otyłość (zwiększony nacisk wewnętrzny na organy)
- Ciąża
- Problemy z funkcjonowaniem przełyku
- Przepuklina rozworu przełykowego
- Niedorozwój wpustu żołądkowo-przełykowego
- Zabiegi chirurgiczne żołądka
- Schorzenia tkanki łącznej takie jak na przykład twardzizna (sklerodermia)
- Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu
- Jedzenie pikantnych dań i innych drażniących produktów
- Picie kawy i innych napojów pobudzających
- Zażywanie pewnych leków, na przykład aspiryny
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Silne uczucie pieczenia w klatce piersiowej pojawiające się zazwyczaj po jedzeniu to najczęstszy objaw refluksu. W większości przypadków towarzyszą mu również inne objawy, które mogą utrzymywać się przez wiele godzin.
- Ból w klatce piersiowej
- Problemy z przełykaniem
- Cofanie się gorzkiego jedzenia lub płynów
- Poczucie ucisku w gardle
- Chroniczny kaszel
- Problemy ze snem (jeśli refluks pojawia się w nocy)
Naturalne sposoby na refluks, czyli zdrowa dieta i nawyki
Jeśli chodzi o naturalne sposoby na refluks, zacznij koniecznie od zmiany nawyków żywieniowych. Nie można zapominać, że refluks żołądkowo-przełykowy często powodowany jest przez nieodpowiednią dietę, czyli spożywanie zbyt dużej ilości zakwaszających, podrażniających żołądek potraw.
A więc co należy pić i jeść?
1. Pij sok z aloesu
Kojące i zobojętniające kwas żołądkowy właściwości soku z aloesu to podstawa. Aloes neutralizuje nadkwasowość w układzie pokarmowym i pomaga przywrócić naturalne pH.
Inne korzyści płynące z picia solu aloesowego mają związek z jego działaniem przeciwzapalnym i regenerującym. Dzięki temu stan zapalny zostanie złagodzony.
To ważne jeśli chcesz zapobiec powikłaniom takim jak wrzody i nieżyt żołądka. Pamiętaj tylko aby pić ten sok z umiarem, ponieważ ma on także działanie przeczyszczające.
2. Ogranicz spożywanie pokarmów i napojów powodujących podrażnienie
Dieta oparta w całości na pokarmach powodujących podrażnienie to bardzo częsta przyczyna refluksu. A więc jeśli chcesz leczyć to schorzenie i zapobiegać jego nawrotom, musisz ograniczyć spożywanie tego typu produktów to absolutnego minimum.
Oto lista najczęstszych winowajców:
- Przetworzone mięso
- Rafinowana mąka
- Słodycze i ciastka
- Pikantne przyprawy
- Produkty z puszek
- Smażone potrawy
- Chipsy
- Czosnek i cebula
- Owoce cytrusowe i pomidory
- Kawa i inne napoje kofeinowe
- Pełnotłuste produkty mleczne
- Masło i tłuszcze roślinne
3. Jedz pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia
Dobry nawyk spożywania pięciu niewielkich posiłków dziennie zamiast trzech większych przysłuży się osobom szukającym ulgi od refluksu. Jedzenie mniejszych porcji na raz ułatwia trawienie i sprawia, że żołądek produkuje mniej kwasów.
4. Dokładnie przeżuwaj jedzenie
Jedzenie powoli i dokładne przeżuwanie pokarmu to ważny element zapobiegania refluksowi i leczenia go. Wiele osób ignoruje tę prostą poradę i połyka szybko duże kawałki jedzenia. To niestety utrudnia trawienie i podnosi stężenie kwasów żołądkowych.
5. Spożywaj probiotyki
Produkty probiotyczne zawierają żywe kultury bakterii, co pomaga zachować optymalne pH w żołądku. A zatem kiedy kwas żołądkowy powoduje refluks, zwiększenie dawki probiotyków będzie idealnym rozwiązaniem.
Oto produkty probiotyczne:
- Kefir
- Jogurt naturalny
- Kapusta kiszona
- Ogórki kiszone
- Kombucha
- Kwas chlebowy
Przeczytaj koniecznie: Probiotyki w diecie – do czego służą?
6. Pij na pusty żołądek wodę z cytryną
Jeśli chodzi o naturalne sposoby na refluks, picie na pusty żołądek ciepłej wody z cytryną to najstarsza znana metoda. Stosowana jest dosłownie od zawsze. Nasi przodkowie już dawno odkryli, że taki napój świetnie działa na trawienie. Zasadowe właściwości wody z cytryną neutralizują szkodliwe działanie kwasów żołądkowych i ułatwiają trawienie.
7. Nie jedz tuż przed snem
Mało co tak bardzo przyczynia się do pojawiania się refluksu jak jedzenie tuż przed snem. Późna kolacja może się wydawać niewinna, ale w rzeczywistości powoduje przemieszczanie się kwasów żołądkowych w kierunku jamy ustnej, powodując szereg problemów z układem pokarmowym.
Jako że śpimy w pozycji horyzontalnej, kwasy mogą dostawać się do górnych partii przełyku dużo łatwiej. A więc najlepiej jest zjeść ostatni posiłek najpóźniej na 2-3 godziny przed snem. Koniecznie musi to być lekka kolacja.
Czy cierpisz z powodu GERD? Zastosuj naturalne sposoby na refluks. Przede wszystkim zaś popracuj nad rzuceniem palenia. Unikaj też stresu. Jeśli problem nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem. Dokładne badania pomogą wykryć pierwotną przyczynę problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Panahi Y., Khedmat H., Valizadegan G., Mohtashami R., et al., Efficacy and safety of aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive controlled trial. J Tradit Chin Med, 2015. 35 (6): 632-6.
- Valitova ER., Bayrakçy B., Bor S., The effect of the speed of eating on acid reflux and symptoms of patients with gastroesophageal reflux disease. Turk J Gastroenterol, 2013. 24 (5): 379-81.
- Cheng J., Ouwehand AC., Gastroesophageal reflux disease and probiotics: a systematic review. Nutrient, 2020.